بازدید: 589 | تاریخ انتشار : 22 مهر 1393

یک کارشناس سیاسی گفت:هدف غرب از ایجاد ائتلاف مبارزه با دست پرورده خود ،داعش نیست بلکه ائتلاف می خواهد مدیریت مجدد این گروه را برای بازگشت به خطوط قرمز مد نظر ، اجرایی کند.

 

مجتبی صدیقی،کارشناس و تحلیلگر سیاسی در گفتگو با خبرنگار سیاسی دیار آفتاب، در تبیین حملات ضد داعشی آمریکا بیان کرد: آمریکا در چند سال اخیر شکست هایی در جنگ های عراق و افغانستان در منطقه داشته که موجب تضعیف قدرتش در منطقه خاورمیانه شده است.


وی با اشاره به اینکه این اتفاقات موجب شکست حصر ژئوپولتیکی ایران در منطقه شد، افزود: ایران در شرق خود با مشکل طالبان و در غرب نیز با مسئله صدام روبرو بود که جنگ آمریکا در عراق و افغانستان موجب جایگزینی قدرت نرم دیپلماسی فعال ایران در عراق از جمله روی کار آمدن دولت شیعه شد.

 

مدیریت مجدد داعش در دستور کار آمریکا
صدیقی تصریح کرد: آمریکایی ها که در حال پایه ریزی خاورمیانه جدید بودند، به مشکلاتی از جمله بیداری اسلامی برخورد کردند لذا برای مقابله با این جریان ها، بنا بر اذعان خانم کلینتون گروه داعش را با اهدافی مشخص پایه ریزی کردند  و آنها را با حمایت عربستان و ترکیه در مناطق سوریه و عراق قوت دادند.


وی با بیان اینکه اکنون داعش از کنترل سازندگان و حمایت کنندگان خود خارج شده است، گفت: این گروه از خط قرمز های آمریکا در منطقه عبور کرد، که یکی از این خط کشی ها عدم ورود داعش به منطقه کردستان عراق بود که ورود داعش به این منطقه موجب برهم خوردن موازنه های سیاسی آمریکا در منطقه شد.


این کارشناس سیاسی اظهار کرد: پس از این که داعش از حدود خود فراتر رفت آمریکا و دولت های متحد خود تصمیم به تشکیل ائتلاف ضد داعش گرفتند تا اهداف خود در منطقه را دنبال کنند که یکی از این اهداف کنترل و مدیریت مجدد داعش است.

 

هدف ائتلاف:داعش باید به کانال مدنظر غرب برگردد
وی ادامه داد: داعش مقدار محدودی از کنترل عملیاتی غرب عبور کرد لذا آمریکا با عملیات نظامی به محدود کردن داعش به نقاطی خاص است و چیزی که مسلم است این است که ائتلاف هدف متوقف کردن این حملات را ندارد بلکه درصدد مدیریت و مهار داعش و بازگشت به کانال مد نظر غرب است.


صدیقی بیان کرد: آمریکا با حملات نظامی خود در منطقه سوریه می خواهد عملیات داعش در کردستان را مهار کند لیکن با حملات داعش به سایر مناطق سوریه و عراق موافق است چراکه متأسفانه داعش حملات خود را ادامه داده و نیمی از شهر کوبانی را در تصرف خود گرفته است.


وی هدف دیگر غرب از ائتلاف ضد داعش را پرکردن خلاء نظامی و قدرتی آمریکا در منطقه عنوان کرد و گفت: پس از اینکه آمریکا خاک عراق را ترک کرد، خلاء قدرت ایجاد شد که موجب شد تا جریان مقاومت این کمبود را حبران کند لذا با به راه انداختن جریان تکفیری به دنبال باز پس گیری قدرت خود در منطقه بودند اما این گروه نتوانست انتظارات آمریکا را برآورده کند؛ اکنون غرب به بهانه مبارزه با تروریسم عملیات نظامی در منطقه به راه انداخته است.

 

غرب درصدد ایجاد امنیت برای تروریست ها
این تحلیلگر سیاسی خاطر نشان کرد: غرب درصدد است به بهانه مبارزه با داعش نیروی زمینی در منطقه پیاده کند و از طرفی با منطقه پرواز ممنوعی که ایجاد شده است می تواند عملیات هوایی ارتش سوریه را مهار کرده و در شمال کشور در ناحیه حلب و در جنوب در منطقه درعا منطقه امنی را برای تروریست ها فراهم بکند.


وی اهداف حملات نظامی آمریکا به سوریه را مهار و مدیریت داعش، حضور نظامی در عراق و سوریه و فشار نظامی به ارتش سوریه برای جلوگیری از پیشروی هایی که ارتش سوریه در ماه های گذشته داشته است عنوان کرد.


صدیقی با اشاره به اینکه اتفاقاتی که در منطقه رخ می دهد جنگی حساس بین اسلام ناب محمدی(ص) و اسلام آمریکایی است، افزود: آمریکا به نیابت از استکبار جهانی و اسرائیل، در منطقه نقش ایفا می کند.


وی ادامه داد: در حال حاضر اسرائیل امکان ورود به این تحولات را ندارد چراکه حضور خود در این تحولات را مفید نمی داند مگر اینکه اتفاقات پررنگی در ژئوپولیتیک سیاسی منطقه رخ دهد و زمینه را برای نقش آفرینی اسرائیل فراهم کند البته قطعا منافع رژیم صهیونیستی در این جنگ ها و اقدامات آمریکا تأمین می شود.


این کارشناس سیاسی به حمله رژیم صهیونیستی به هواپیمای ارتش سوریه اشاره کرد و گفت: این اتفاق کمک زیادی به داعش کرد و روند اشغال مناطقی از سوریه توسط گروه تکفیری را تسهیل کرد.

 

 

نقطه مشترک اعضاء ائتلاف:کنترل محور مقاومت


وی عنوان کرد: در هر ائتلافی کشورها نقطه مشترکی با یکدیگر دارند که قطعا نقطه مشترک کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش، کنترل محور مقاومت و تضعیف دولت سوریه و دولت شیعی عراق در مقابله با جریان تکفیری است.


صدیقی با بیان اینکه ترکیه با نوعی پیچیدگی و ابهام در این تحولات دخالت می کند، این کشور را بسیار تحت تأثیر تحولات منطقه دانست و گفت: اگر در گیری ها در مرز ترکیه شدت پیدا کند، کردهای ترکیه ساکت نمی نشینند؛ مانند اتفاقاتی که موجب کشته شدن ۲۵ نفر از کردها و شورش های مسلحانه علیه ارتش ترکیه شد.


وی جنس اصلی منافع ائتلاف را تضعیف خط مقاومت و ملت سوریه و مهار قدرت نرم و سخت جمهوری اسلامی در منطقه عنوان کرد.

 

 

استاندارد های دوگانه غرب برای تروریسم عادی است

این تحلیلگر سیاسی  در مورد استانداردهای دوگانه غرب برای تروریسم در سوریه و عراق ابراز کرد: با توجه به استاندارهای دوگانه غرب در سیاست بین الملل، معمولا واژگان بار معنایی ثابتی ندارند، آمریکا مفهوم تروریست را به تروریسم خوب و بد تقسیم بندی کرده و هرگروهی را که علیه منافع آن ها دست به اقدام مسلحانه بزند را تروریسم بد می دانند.


وی با اشاره به اینکه مردم دنیا به این دوگانگی و استانداردهای دوگانه غرب عادت کرده اند، گفت: به طور مثال علی رغم اینکه منافقین ۱۷ هزار نفر را در جمهوری اسلامی ایران به شهادت رساندند در اروپا و فرانسه با آزادی کامل زندگی می کنند اما حزب الله که جریانی ضد تروریسم است و برای آزادی منطقه اشغالی فلسطین می جنگد تروریسم اعلام می کند.

 

 

ادبیات غرب استکباری است
صدیقی ادبیات اتخاذ شده توسط غرب را ادبیاتی کاملاً ماکیاولیستی و استکباری دانست و گفت: این کشورها به دنبال رسیدن به ادبیات و نگاه مشترک به موضوع نیستند.


این کارشناس سیاسی در پایان خاطرنشان کرد: حسابهای کاربری حزب الله و حماس مسدود شده است چراکه ضد منافع غرب عمل می کند اما حساب های کاربری گروه خشن و وحشی داعش علی رغم ظلم هایی که انجام داده است در توییتر و فیس بوک باز است.

انتهای پیام/ش

تگها: داعش, درگیری, حمله, گزارش, سایت

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *