بازدید: 280 | تاریخ انتشار : 5 شهریور 1394
علی رغم کاهش آمار تصادفات در استان مرکزی اما همچنان ۴۹ نقطه و ۱۳ مقطع حادثه خیز در این استان وجود دارد که تنها در سه ماه نخست امسال جان ۹۴ هموطن ما را گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب به نقل از دیار آفتاب، استان مرکزی در مرکز کشور واقع شده است و محور مواصلاتی در این استان به عنوان کریدورهای شمال جنوبی و غرب به شرق هستند.

 

این استان حدود شش هزار و ۳۰۰ کیلومتر محور ارتباطی دارد که از این میزان ۲۰۰ کیلومترآن آزاد راه، ۳۱۸ کیلومتر بزرگراه و مابقی آن به صورت دو طرفه هستند و استان مرکزی با استان های تهران، قم، لرستان و استان اصفهان هم مرز است.

 

 در حال حاضر ۴۹ نقطه و ۱۳ مقطع حادثه خیز در این استان وجود دارد که این مناطق مستعد ایجاد حادثه برای رانندگان هستند.

البته محورهای ارتباطی بوئین زهرا - زالیان، آزاد راه ساوه - همدان، تهران - ساوه و محور ازنا را می توان از نقاط حادثه خیز استان نام برد که نام این مناطق با حوادث رانندگی که در استان اتفاق می افتد بی ارتباط نیست.

از طرفی تلفات بالایی که در محورهای مواصلاتی استان رخ می دهد قابل تامل است به طوری که در سه ماه نخست سال جاری  ۹۴ نفر، سال گذشته حدود ۴۱۰ نفر و در سال ۹۲ حدود ۵۳۴ نفر بر اثر حوادث رانندگی جان خود را از دست داده اند.

هرچند آمار تلفات در استان روبه به کاهش است ولی بازهم این میزان تلفات زیاد و لازم است تدابیر لازم از سوی مسئولان به خصوص در وزارت راه و شهرسازی صورت گیرد.

در شرایطی که امروز در اکثر کشورهای دنیا از تجهیزات الکترونیکی به منظور ثبت و برخورد تخلفات استفاده می شود متاسفانه در استان مرکزی به دلیل نبود تجهیزات نظارتی از جمله انواع دوربین ها، کار نظارت را برای نیروهای انتظامی و راهداری سخت کرده است.

از طرف دیگر بر اساس نظر کارشناسان حدود ۳۳ درصد حوادث رانندگی منجر به فوت در نقاط مختلف استان مربوط به واژگونی خودروها اعلام شده است که این امر حکایت از ایمن نبودن جاده ها و نقاط حادثه خیز  دارد.

هر چند که در این خصوص عوامل انسانی و استاندارد  خودرو هم موثر است ولی نمی توان از ایمن نبودن محورهای استان به راحتی گذشت.

 

آصفری:

 

بلاتکلیفی چند ساله پروژه های راه و شهرسازی در استان مرکزی/تکلیف مترو کلانشهر اراک روشن شود


محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در خصوص انتظارات مردم اراک از سفر وزیر راه و شهر سازی به استان مرکزی گفت: مردم اراک توقع دارند وزیر راه وشهرسازی در سفر خود به استان بلاتکلیفی در خصوص ایجاد مترو در کلانشهر اراک را که امروز به عنوان یکی از دغدغه های مردم استان تبدیل شده است را سر و سامان دهد.
 
وی ادامه داد: چندین سال است که در خصوص احداث مترو از شهرک مهاجران به اراک و شهرک امیرکبیر حرف های فراونی  زده شده و حتی اقداماتی در خصوص مطالعات نیز انجام شده است ولی همچنان زمان و نحوه اجرای این پروژه مشخص نیست.
 
آصفری بلاتکلیفی در اجرای پروژ ۵۵ متری را یکی دیگر پروژه های سطح کلانشهر اراک عنوان کرد و گفت: در این خصوص شهرداری طرح های مورد نظر را برای اجرای این پروژه در نظر گرفته است ولی به دلیل نداشتن اعتبارات مورد نیاز همچنان بلاتکلیف مانده است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: وزارت راه و شهر سازی باید با در اختیار قرار دادن اعتبارات مورد نیاز برای اجرای این پرژه ها مردم را از بلاتکلیفی چندین ساله در خصوص این پروژه ها در بیاورد.

آصفری با اشاره به اینکه برخی از جاده ها و محورهای استان ایمن نیستند و این موضوع باعث ایجاد خسارات به مردم شده است گفت: در این خصوص هم باید اعتبارات مورد نیاز در اختیار استان قرار گیرد تا بتوان با ایمن سازی محورها شاهد حوادث کمتری در سطح محورهای استان باشیم.

وی با بیان اینکه در بحث خطوط ریلی هم دو خطه کردن محور اراک – قم بایستی در دستور کار قرار گیرد بیان کرد: با توجه به اینکه خط سریع السیر راه آهن قم به تهران راه اندازی شده است تکمیل ادامه این مسیر از اراک به قم می تواند برای مردم و اقتصاد استان مهم و تاثیر گذار باشد.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تعریض محور خنداب به اراک، کمیجان به اراک، ساروق به آهنگران و میلاجرد به کمیجان و خنداب را هم از دیگر پروژه ها دانست که نیازمند تامین اعتبار و توجه وزارت راه و شهرسازی است.

 

به مناسبت هفته دولت قرار است امروز باند دوم جاده ساوه-بویین زهرا به طول ۳۰ کیلومتر با حضور آخوندی وزیر راه و شهرسازی افتتاح شود.

 

محمدرضا داود آبادی


انتهای پیام/ش

تگها: آمار تصادفات, راه و شهرسازی, اخبار روز, اراک, جاده, انتظار

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *