بازدید: 350 | تاریخ انتشار : 26 فروردین 1395
وزیر اسبق نفت تأکید کرد: رقم قاچاق در ایران بالغ بر 25 میلیارد دلار است که با همین رقم می توان حدود 2 و نیم میلیون شغل ایجاد کرد؛ به عبارت دیگر اگر مسئولین تنها بتوانند جلوی قاچاق را بگیرند، نه تنها جلوی افزایش بیکاری را گرفته‌اند، بلکه بالغ بر 2 و نیم میلیون شغل ایجاد کرده‌اند.
واردات و قاچاق کمر تولید را شکست/ کارگاه تولیدی من هم بعد از 15 سال در این دولت تعطیل شد/ با رقم 25 میلیارد دلاری قاچاق می توان 2.5 میلیون شغل ایجاد کرد
به گزارش نسیم خنداب، محمد غرضی، وزیر اسبق نفت و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در انتقاد از افزایش نرخ بیکاری در کشور در سال 94 اظهار داشت: یکی از عمده‌ترین دلایل افزایش بیکاری در سال های گذشته تعطیلی واحد های تولیدی کوچک و بزرگ در نقاط مختلف کشور است که کارگران زیادی که در این کارگاه های تولیدی مشغول به کار بودند، بیکار شدند.

وی واردات و قاچاق را دو عامل مهم ورشکستگی این کارگاه های تولید دانست و افزود: اگر هزینه‌های کارگاه یا مرکز تولیدی که توسط تولیدکنندگان داخلی اداره می‌شود، سر به سر نشود و یا زیان هم بدهد، ادامه کار تولید برای تولید کننده به صرفه نخواهد بود و مجبور به تعطیل کردن کارگاه تولیدی خود می‌شود.

وزیر اسبق نفت ضمن یادآوری اینکه واردات بسیار ارزان تر از تولید در داخل کشور است عنوان کرد: از آنجایی که سود واردات بسیار بیشتر از تولید است، با افزایش واردات،‌ تولیدکنندگان تمایل کمتری به ادامه تولید دارند و همین موضوع منجر به تعطیلی بسیاری از کارگاه‌های تولیدی در کشور می‌شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی ضمن انتقاد از انحصاری بودن واردات یک کالا برای برخی از تولیدکنندگان تصریح کرد: اگر واردات خودرو آزاد شود، دیگر مردم تمایلی به خرید خودروهای داخلی نداشته و طی زمان اندکی تمام کارخانجات تولید خودرو در داخل ورشکسته می‌شوند.

نماینده اولین دوره مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: یکی دیگر از دلایل افزایش بیکاری در کشور را قاچاق کالا در کشور دانست و خاطرنشان کرد: از آنجایی که میوه قاچاق ارزان‌تر بوده و امکان سوء استفاده در آن بالاست، در شب های منتهی به عید، شاهد افزایش چشمگیر میوه قاچاق در کشور بودیم.

غرضی همچنین گفت: عدم سود دهی سرمایه در تولید، بالا بودن هزینه‌های تولید و مقررات دولتی برای تولیدکنندگان از جمله دلایلی است که میزان تولید را در کشور کاهش می دهد؛ بیمه، مالیات، عوارض و تشکیل روابط پیچیده اداری برای تولید کنندگان، وضع شده است، منجر به از بین رفتن تولید در کشور و در نتیجه افزایش بیکاران شده است.

وی افزود: من خودم یک تولید کننده بودم و کارگاه کوچکی را اداره می کردم که بعد از 15 سال بالاخره در آخرین روزهای سال 94 این کارگاه تولیدی تعطیل و 50 کارگر بیکار شدند؛ فشار دستگاه های دولتی و سیستم بانکی بر روی تولید کنندگان بسیار زیاد است تا جایی که هیج کس نمی تواند مقاومت کند و در نهایت تولیدکنندگان دست از تولید می‌کشند.

وزیر اسبق نفت با انتقاد از سیاست های بانکی در کشور خاطرنشان کرد: در جایی که سود بانک ها 20 تا 25 درصد است، دیگر هیچ کس انگیزه‌ای برای وارد کردن پول خود به امر تولید ندارد؛ در حال حاضر سود تولید حتی سر به سر هم نیست؛ بلکه هزینه‌ها تا چند برابر سود نیز افزایش پیدا کرده‌اند.

غرضی ضمن بیان اینکه واردات در کشور ما به خاطر انحصاری بود بسیار سودآوری به همراه دارد خاطرنشان کرد: واقعیت این است که تولید در ایران گران بوده و دستگاه های دولتی بر تولید مسلط هستند؛ اما از طرف دیگر واردات آزاد بوده و عزم جدی برای مقابله با قاچاق در کشور از سوی مسئولین وجود ندارد.

وی همچنین تصریح کرد: از آنجایی که در یک محصول تنها یک یا چند وارد کننده محدود وجود دارد، این افراد بعد از وارد کردن محصول به خاطر نداشتن رقیب، آنقدر کالا را نگه می‌دارند تا بازار مجبور به پذیرش قیمت مورد نظر آنها شود و از این رو به سود کلانی دست پیدا می‌کنند.

وزیر اسبق نفت تأکید کرد: رقم قاچاق در ایران بالغ بر 25 میلیارد دلار است که با همین رقم می توان حدود 2 و نیم میلیون شغل ایجاد کرد؛ به عبارت دیگر اگر مسئولین تنها بتوانند جلوی قاچاق را بگیرند، نه تنها جلوی افزایش بیکاری را گرفته‌اند، بلکه بالغ بر 2 و نیم میلیون شغل ایجاد کرده‌اند.

 

انتهای پیام/ط

تگها: قاچاق, مبارزه با قاچاق, غرضی, اقتصاد

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *