بازدید: 598 | تاریخ انتشار : 14 اردیبهشت 1398
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،به نقل از گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، برای اینکه بتوانید از ذهن و مغز جوان و سر زنده خود برای مدت زمان طولانی تری بهره ببرید، باید کیفیت زندگی بهتری داشته باشید. برای رسیدن به این هدف، نیاز است که مغز خود را فعال نگه داشته و به درستی آن را پرورش دهید. 

نکات مهم برای داشتن مغز جوان و سرزنده

طبیعتا با گذشت سال‌های متمادی سن افزایش می‌یابد و به همان نسبت توانایی‌های مغز نیز کم می‌شود. درست در همین زمان است که رعایت برخی نکات و ترفند‌ها ضرورت پیدا می‌کند تا بتوانید با کمک موارد مشخص مغز خود را تا حد ممکن جوان نگه دارید. با افزایش سن، طبیعی است که مسائل مختلف را بیشتر فراموش می‌کنید و یادآوری خاطرات و موارد متنوع با دشواری بیشتری صورت می‌گیرد. ولی نیاز به نگرانی نیست، با تمرین و انجام برخی از عادات مشخص می‌توانید این مشکلات را به تاخیر بیندازید.

انجام تمرینات کلید اصلی انعطاف پذیری مغزی است

انعطاف پذیری مغزی یا انعطاف پذیری عصبی که در اصطلاح با نام Neuroplasticity شناخته می‌شود، به توانایی مغز در تغییر و انطباق با محیط اطراف اطلاق می‌گردد. این اتفاق به دلیل وجود نورون‌هایی پیش می‌آید که قادر به بازسازی، احیا و تولید ارتباطات جدید هستند. ولی چگونه تمرینات فیزیکی به انعطاف پذیری مغزی کمک می‌کنند؟ زمانی که شما در حال انجام تمرینات هستید، هم زمان با حجم خون و تعداد رگ‌های خونی، جریان خون مغز هم افزایش پیدا می‌کند.

در نتیجه این مسئله موجب افزایش اکسیژن و گلوکز مغز می‌شود. این مواد منابع تغذیه‌ای مناسبی هستند که به فرآیند رشد سلولی کمک می‌کنند. در نهایت همه این موارد ذکر شده باعث تقویت و بهبود فرآیند‌های شناختی از جمله توجه، ادراک و حافظه می‌شوند.

ذهن آگاهی برای داشتن مغز سر زنده بسیار مهم است

برای آنکه مغز خود را جوان، سرزنده و شاداب نگه دارید انجام تمرینات ذهن آگاهی بسیار مهم است. این تمرینات مزایای بسیاری دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کمک در کاهش استرس اشاره کرد. با وجود آنکه شاید سطح استرس کم برای فرد آزار دهنده نبوده و بتواند زندگی خود را بدون دغدغه ادامه دهد، تکرار همین میزان کم از استرس هم می‌تواند باعث آسیب رساندن به مغز شود.

مشکلی که استرس و اضطراب به وجود می‌آورد، شدت جدیت تاثیری است که بر روی مغز می‌گذارد. زمانی که در استرس هستید، میزان کورتیزول بدن افزایش می‌یابد و موجب از دست دادن حافظه می‌شود. اگر سطح استرس شدیدتر شود، نورون‌های عصبی برای همیشه آسیب می‌بینند. زمانی که مغز مقدار زیادی از هورمون کورتیزول را دریافت می‌کند، ارتباط بین نورون‌ها هم تحت تاثیر قرار می‌گیرند. اگر این مشکل در زمان خود حل نشود، ممکن است با مرگ نورون‌ها همراه باشد و همین نکته تاثیر چشمگیری بر حافظه شما می‌گذارد.

مغز خود را فعال نگه دارید

علاوه بر همه مواردی که پیش از این برای بهره بری از مغز جوان و شاداب گفته شد، نکته حائز اهمیت این است که مغز خود را فعال نگه دارید. با انجام برخی از تمرینات مشخص و پیاده سازی آن‌ها به صورت عادت‌های زندگی می‌توانید مغز خود را فعال کنید، این تمرینات این گونه معرفی می‌شوند:

به یاد سپردن شماره تلفن ها: با وجود آنکه در عصر مدرن و با پیشرفت تکنولوژی این مورد ضرورتی ندارد و هر فردی تمام دفترچه تلفن خود را در گوشی موبایل و همیشه همراه خود دارد، ولی حفظ کردن شماره‌های تماس تمرین خوبی برای وادار کردن مغز به یادآوری است. شما همچنین می‌توانید چیز‌های دیگری مانند لیست خرید یا اسم خیابان‌ها و کوچه‌های محل زندگی خود را نیز حفظ کرده و به یاد نگه دارید.

چیز جدیدی یاد بگیرید: یک دوره تحصیلی، زبان یا حتی کلمات جدید می‌توانند کمک کننده باشند و مغز شما را فعال نگه دارند. برای آنکه هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید، موارد و گزینه‌های زیادی وجود دارند. به دنبال چیزی باشید که مناسب شرایط خودتان است و آن را دوست دارید.

کتاب بخوانید: مطالعه کردن برای قدرت تخیل مناسب است و تاثیرات مثبت زیادی بر مغز می‌گذارد. علاوه بر این مورد، زمانی که به خواندن کتاب عادت کنید، متوجه می‌شوید که به مرور زمان سرعت مطالعه تان بالاتر می‌رود. این عادت، فعالیت بسیار خوشایند و رضایت بخشی است.

مقاله بنویسید: نوشتن نیز به مغز کمک می‌کند تا فعال بماند. مهم نیست چه چیزی می‌نویسید یا قرار است آن مقاله در چه مجله یا وبسایتی منتشر شود، مهم این است که در این کار استمرار داشته باشید.

عادت‌های تغذیه‌ای مناسب هم اهمیت دارند

در نهایت اگر به دنبال مغز جوان و سر زنده هستید، باید به مواد غذایی و وعده‌های خود نیز توجه بیشتری داشته باشید. مغز از گلوکز به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می‌کند؛ بنابراین مصرف کربوهیدرات، ویتامین و پروتئین به میزان کافی اهمیت بسیاری دارد. اگر مواد غذایی ضروری و مورد نیاز را به اندازه کافی مصرف نکرده و آن را به بدن خود نرسانید، کمبود این مواد بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارند. رژیم غذایی ضعیف که ویتامین‌های خاص و مواد معدنی به میزان کمی در آن گنجانده می‌شود، باعث بی تفاوتی، کمبود توجه، عصبی بودن و خستگی می‌گردد. به همین دلیل باید همیشه مواد غذایی لازم و ضروری را در رژیم غذایی خوب و مناسب خود قرار دهید.

در کنار همه نکات و موارد گفته شده، باید این نکته را به یاد داشته باشید که برای داشتن مغز جوان و زنده نباید احساس نگرانی، ترس و بدبینی داشته باشید. مغزی که پر از افکار منفی باشد مستعد استرس، اضطراب، تشویش و دلواپسی خواهد بود.

حفاظت از سلامت بدن و حس خوب، داشتن آرامش و انجام فعالیت‌هایی که به فعال و سالم نگه داشتن شما کمک می‌کند، برای مغزتان مهم است. با وجود آنکه نمی‌توانید جلوی گذشت سال‌ها و افرایش سن را بگیرید، ولی انجام فعالیت و کار‌های خاص برای سلامت مغز و بدن دست خودتان است.

فراموش نکنید که برای سلامت مغز خود باید موارد و نکات ذکر شده را در برنامه زندگی خود قرار دهید و آن را همیشه تمرین و تکرار کنید. در غیر این صورت نباید انتظار نتیجه مورد نظر را داشته باشید چرا که این عادات با تکرار کردن هستند که موثر واقع می‌شوند. تمرین عادات و فعالیت‌های مفید را از همین حالا آغاز کنید.

منبع: برترین ها

انتهای پیام/

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *