بازدید: 887 | تاریخ انتشار : 3 شهریور 1392

به گزارش نسیم خنداب به نقل از فارس، رادیو صدای روسیه سفر آتی رئیس‌جمهور کشورمان به قزاقستان و دیدار وی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را محور مصاحبه خود با «رزوی شابیر»، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و مدیر «بنیاد گفتگوی بین‌المللی لندن» قرار داده و آن را مقدمه همکاری‌های بیشتر ژئوپلتیک بین دو کشور دانسته است.


شابیر در این مصاحبه با اشاره به دیدار اخیر رئیس‌جمهور سابق ایران با رئیس‌جمهور روسیه و دیدار آتی دکتر روحانی با وی، با توجه به نزدیکی ژئوپلتیک دو کشور این‌گونه دیدارها را عادی دانسته و تصریح کرده است که در مساله سوریه، مواضع ایران و روسیه کاملا نزدیک به هم است.


تبلیغات ایالات متحده علیه هر دو کشور و همچنین ماجرای اخیر ادوارد اسنودن، افشاگر جاسوسی آمریکا از شهروندان خود و دیگر کشورها از دیگر مسائلی است که به اعتقاد شابیر می‌تواند ایران وروسیه را به هم نزدیک کند. بنابراین، دیدار آتی روحانی و پوتین می‌تواند به معنای ادامه منافع مشترک دو کشور باشد که باید در خصوص آن گفتگو شود.


وی در پاسخ به سوال دیگری افزوده است: اینکه آمریکا بخواهد برای ایران و روسیه باز هم مشکل‌سازی کند، به خودش مربوط است اما روسیه و ایران تاکنون توانسته‌اند از تبعات بحران جهانی اقتصاد بگریزند و با مشکلاتی که ایالات متحده و اروپا با آن مواجه‌اند، مواجه نشوند. بنابراین آمریکا به میل خود عمل می‌کند اما ایران و روسیه نیز باید به فکر منافع خود باشند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی با اشاره به مساله هسته‌ای کشورمان تصریح کرده است که ایران به‌عنوان عضو ان‌پی‌تی از شفافیت لازم در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای خود برخوردار بوده و بارها به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای اجازه بازدید از تسهیلات هسته‌ای خود را داده است.

ایران در بالاترین سطح اعلام کرده است که نه برای مقاصد نظامی بلکه برای مقاصد صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای خود را توسعه می‌دهد و کاملا روشن است که دولت و ملت ایران از برنامه هسته‌ای خود کوتاه نمی‌آیند.
کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *