بازدید: 228 | تاریخ انتشار : 14 دی 1395
پیمانکاری که اولین کارخانه تولید رنگدانه‌های شب‌تاب کشور، را در اختیار گرفته بود، بعد از انجام قرار داد با هیات مدیره سابق، به تعهداتش عمل نکرده و در گام بعدی از طریق رانت کارخانه را واگذار کرد.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، به نقل از فراهان خبر؛ کارگران کارخانه ریز دانه های شب تاب امروز صبح در اعتراض به عدم پرداخت حداقل ۵ حقوق و معوقات خود دست به اعتصاب زدند.

تعطیلی‌های مکرر بلایی که از سال گذشته به جان شرکت ریزدانه‌های شب تاب، گلاسبید سابق تولید کننده رنگ دانه های شیشه ای افتاده است.

این شرکت توسط شرکت تعاونی راهداران در شهرک صنعتی تاسیس شد و برای ۲۵ کارگر فرصت شغلی ایجاد شد. اما نخستین تولیدکننده رنگ دانه‌‌ای کشور پس از ۱۱ سال فعالیت از اواخر سال گذشته با مشکلات و تنگناهای شدید مالی مواجه شده است.

تکنولوژی این کارخانه در خاورمیانه حرف اول را می زند، حدود ۵ سال این کارخانه از طریق هیئت مدیره قبلی در اختیار یک پیمانکار قرار گرفته بود، ولی این پیمانکار بعد از انجام قرار داد با هیات مدیره سابق، به تعهداتش عمل نکرده و در گام بعدی از طریق رانت کارخانه را واگذار کرد.

کارفرمای سابق این شرکت در کارنامه سالهای گذشته خود انتقال شرکت پی وی سی را از شهرک صنعتی فراهان به اصفهان آن هم در بی خبری مسئولان داشته است و این بار نیز قصد انتقال شرکت ریز دانه های شب تاب را به اصفهان داشت که با اقدام به موقع فرماندار فراهان از انتقال شرکت به اصفهان جلوگیری شد.

این شرکت رنگ‌دانه‌های شب اولین تولیدکننده رنگ دانه‌‌ای است که این محصول تولیدی در خط کشی خیابان‌ها و معابر کاربرد دارد. محصولات شرکت نیز بازار خود را دارد تا جایی که تولیداتش توسط راه و شهرسازی خریداری می شود.

از بهمن ماه سال گذشته، تعطیلی های مکرر بلایی است که به جان کارگران این شرکت افتاده و علاوه بر ضربه زدن بر تولید ملی، بیشترین استرس را متوجه کارگران و خانواده های آنها می کند، بیکاری، مرخصی اجباری، حقوق معوقه، دپو شدن محصولات این شرکت قصه تکراری برای کارگران و مسئولان است.

اوایل امسال کارفرمایی جدیدی مسئولیت شرکت را بر عهده گرفت و نام شرکت به رهنما تغییر یافت اما مشکلی از مشکلات این شرکت حل نشد، کارگران همچنان سرگردان در ادارات شهرستان برای پیگیری مشکلاتشان هستند. در نهایت با رایزنی مسئولان، پرداخت یک ماه حقوق معوقه کارگران به سرانجام می‌رسد و کارگران مجدد بر سر کار بازمی‌گردند پس از چند ماه کار و فعالیت مجدد قصه بیکاری و حقوق معوقه تکرار می‌شود.

تکراری قصه‌ای که گویا اعتراض کارگری را به همراه داشته ولی با برخورد مدیریت کارخانه و اخراج کارگر معترض دیگر کارگران را به سکوت برای مطالباتشان وامی‌دارد.

بدهی میلیونی این شرکت به شرکت‌های گاز و برق یکی از پاشنه آشیل‌های این شرکت برای تولید است چراکه چندی پیش اداره برق شهرستان فراهان اقدام به قطع برق شرکت کرد ولی با پا در میانی فرماندار این مشکل مرتفع شد.

از آنجا که این شرکت زیرمجموعه شرکت تعاونی راهداران است، محصولات دپو شده و تولیدی خود را به پیمانکاران طلبکار راهداری واگذار می کند.

تولیداتی که به گفته یکی از کارگران این شرکت زیر قیمت بازار توسط پبمانکاران طلبکار راهداری به فروش می رسد.

قیمت واقعی این محصول در بازار کیلویی ۱۹۵۰ تومان است، پیمانکاران طلبکار، محصول را با قیمت ۱۲۰۰ تومان در بازار عرضه می کنند، این بی تدبیری مسئولانِ شرکت، سبب می شود فضایی در بازار فروش این محصولات ایجاد شود که قیمت به پائین ترین حد خود برسد که در آینده نیز نقش بسزایی را در بازار فروش محصولات تولیدی این کارخانه خواهد داشت.

اما امروز بار مشکلات، سکوت کارگران را شکست، و این کارگران با اعتصاب در محل کارخانه، کار را تعطیل کردند و منتظر جوابگوی مدیر کارخانه در ساماندهی به وضعیت کارخانه هستند.

خواسته ی کارگران پرداخت معوقات و تعیین تکلیف وضعیت فعالیت کارخانه است، این کارگران در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر گلایه های بسیاری از وضعیت فعلی داشتند.

یکی از کارگران گفت: مسئولان اصلا به فکر کارگر نیستند و تنها در بازدید از این کارخانه مشکلات کارخانه از جمله بدهی برق و گاز را پیگیری می کنند و به فکر حقوق عقب افتاده کارگران نیستند.

وی افزود: از نیمه آذرماه بعد ار شروع مجدد کار در این شرکت حدود ۴۰۰ تن بار از این شرکت خارج شده است اما هنوز پولی به کارگران پرداخت نشده است. مدیر شرکت وعده پرداخت ۲ ماه معوقات از سررسید چکی که معلوم نیست، نقد شود را به کارگران می دهد، بیمه کارگران در خرداد و تیر پرداخت نشده و ماههای دیگر هم فقط لیست بیمه ارسال شده و در حالی که حق بیمه ما پرداخت نشده است.

یکی دیگر از کارگران ادامه داد: در این مدت، بار بدهکاری کمرمان را شکسته، مدام طلبکاران مقابل خانه هایمان می آیند، نتوانستیم سررسید اقساط وام هایمان را پرداخت کنیم.

کارگر دیگری از میان جمع گفت: چند روز پیش معلم درس انشا به پسر من به دلیل نداشتن دفتر انشاء، نمره ۶ داده است، پول خرید دفتر برای فرزندم را نداشتم، باید خجالت خانواده مان را بکشیم، چند روز پیش هم شرکت گاز، می خواست گاز خانه ام را قطع کند با التماس و خواهش مهلت گرفتم، به تمام فروشگاه ها و کسبه بدهکاریم؛ آیا مسئولان خودشان می توانند با شرایط ما زندگی گنند؟

دیگری ادامه داد: گرد سیلیس این کارخانه بسیار خطرناک است. ما کارگران که در گرد و غبار سیلیس برای یک لقمه نان کار می کنیم و همه سختیها را به جان خریده ایم، تعدادی از کارگران قبلی این کارخانه به دلیل شرایط سخت کار، دچار دیسک کمر شدند.

کارگران دیگری گفت: در گذشته محصولات این شرکت در بسته بندی های این شرکت از کارخانه خارج می شد اما در حال حاضر که محصولات شرکت به پیمانکاران طلبکار در گونی هایی بدون آرم شرکت تحویل داده می شود.

 کارگران از فروش محصولاتی که پیمانکار قبلی برای پرداخت سنوات در اختیار مدیر جدید کارخانه قرار داده گفتند و ادامه دادند: پیمانکار قبلی برای پرداخت سنوات ما، محصولات دپو شده در کارخانه را در اختیار مدیر عامل جدید قرار داده که این محصولات که سهم سنوات ما بود هم به فروش رفته اما دریغ از اینکه پولی جیب کارگر برود و حتی عدم پرداخت بیمه کارگری، تعدادی از کارگران که کار را رها کردند و دنبال بیمه کارگری رفتند را به مشکل انداخته است و نمی توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

یکی دیگر از کارگران بیان کرد: متاسفانه مسئولان شهرستان به جای پیگیری مشکلات کارگران، سنگ کارخانه رابه سینه می زنند و در پیگیری مطالبات کارگران به دنبال منافع خود از جمله تشویقی و غیره هستند، به نظر می رسد که دستهای پشت پرده باشد و شاید هم در این کارخانه ذی نفع هستند؛ چرا فلان مسئول که ادعا می کند حق کارگر را پیگیری می کند، با پرداخت دو ماه حقوق معوقه، نامه ای از سوی کارگران در تقدیر و تشکر از خودش تنظیم می کند و به کارگران می گوید که پای این نامه را امضا کنید، مسئولان پیگیر مطالبات کارگر هستند یا ترفیع خودشان!

بختیاری، مدیرعامل شرکت رهنما در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر؛ گفت :در حال حاضر دولت بودجه برگزاری مناقصات برای خط کشی جاده ها را ندارد و پیمانکاران هم به دلیل بد عهدی دولت در پرداخت مطالباتشان کار نمی کنند و همین موضوع سبب رکود بازار محصولات ما شده است.

وی افزود: این شرکت حدود ۳۵۰ میلیون بدهی به شرکت‌های گاز و برق دارد و در حال حاضر هم اخطار قطع گاز برای شرکت آمده است.

بختیاری با اشاره به اینکه این شرکت مجوز انجام خدمات را هم دارد، اظهارکرد: در پیگیری حل معضل شرکت، در تعامل با استانداری مرکزی، قرار شده که شرکت به صورت تهاتری ارایه خدمات خط کشی جاده ها، نصب گاردریل، نصب تابلوهای ایمنی را انجام دهد تا بتواند بدهی های خود را پرداخت کند.

مدیرعامل شرکت رهنما با اشاره به فروش محصولات این شرکت زیر قیمت مصوب فروش در بازار گفت: بر اساس جلسه ای با شرکت رقیب در کرج مقرر شد تا محصول را کیلویی ۱۹۴۰ در بازار عرضه کند، اما از آن جایی که محصولات این شرکت در حال حاضر به پیمانکاران راهداری به ازای طلب تحویل داده می شود، زیر قیمت بازار از قرار کیلویی ۱۲۳۰ به فروش می رسد و این ضربه ای برای شرکت است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به فشارهایی که روی شرکت است، چاره ای نیست و باید این بدهکاری های شرکت تسویه شود.

بختیاری با اشاره به اعتصاب کارگران ادامه داد: کارگران این شرکت ۵ ماه حقوق معوقه دارند و در چند روز آینده ۲ ماه حقوق معوقه کارگران پرداخت می شود و در رایزنی ها با شرکت تعاونی راهداران به دنبال پرداخت معوقات کارگران هستیم.

مطالبات کارگران در اسرع وقت پرداخت می شود

سعید فائض پور، فرماندار فراهان در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر؛ گفت: این واحد تولیدی محصولات زیاد تولید کرده اما به دلیل نداشتن بازار فروش توانایی پرداخت حقوق کارگران را نداشته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این صنعت زیرمجموعه شرکت تعاونی راهداران است، مکاتباتی با ادارات کل راه و شهرسازی استان های همجوار برای فروش محصولات آن انجام شده که موفقیت آمیز بوده است.

فائض پور بیان کرد: در صورت خرید محصولات این شرکت از سوی ادارات کل راه وشهرسازی استان های همجوار مطالبات معوق کارگران این شرکت در اسرع وقت پرداخت می شود.

انتهای پیام/ک

تگها: بیکاری, اشتغال, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *