بازدید: 16154 | تاریخ انتشار : 15 بهمن 1396
صرافی در لغت به معنای داد و ستد انواع پول است در بازار ارزی به دوصورت قابل رویت است صرافی های مجاز وغیر مجاز که صرافی های غیر مجاز نیز به دو دسته تفسیم می شوند صرافی های غیر مجاز تابلو دار و بدون تابلو ، که بنا به نظر اکثر کارشناسان یکی از عوامل مهم نوسان بازار ارز همین صرافی های غیر مجاز هستند .صرافی های غیر مجاز سهم عدمه ای در هیجانی کردن بازار ارز دارند.
سرگردانی صرافی ها در مسیر اخذ مجوز/ نقص و رفتار مبهم بانک مرکزی در دستورالعمل تاسیس و نظارت بر صرافی

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صرافی در لغت به معنای داد و ستد انواع پول است در بازار ارزی به دوصورت قابل رویت است صرافی های مجاز وغیر مجاز که صرافی های غیر مجاز نیز به دو دسته تفسیم می شوند صرافی های غیر مجاز تابلو دار و بدون تابلو ، که بنا به نظر اکثر کارشناسان یکی از عوامل مهم نوسان بازار ارز همین صرافی های غیر مجاز هستند .صرافی های غیر مجاز سهم عدمه ای در هیجانی کردن بازار ارز دارند.

اینکه صرافی ها باید مجاز شوند تا در تحت نظارت بانک مرکزی باشند امری مهم تلقی می شود اما مشکلات وبروکراسی اداری سبب شده که بسیاری از صرافی های غیر مجاز نتواند از بانک مرکزی مجوز دریافت کنند.
 
نظارت بر عملکرد صرافی های طبق تبصره 1ماده 96 قانون ششم توسعه و همچنین مصوبه شورای عالی امنیت ملی مصوبه 1/5/1392 با بانک مرکزی است و براساس دستور العمل 48 ماده ای تأسیس و نظارت بر صرافی ها مصوبه شورای عالی پول و اعتبار شرایط مجاز شدن صرافی ها را به صورت مبسوط مشخص کرده است .
 
دستور العمل فوق دارای نقایص فنی است که باید توسط شورای عالی پول مرتفع شود یکی از ان موارد التزام آور نبودن تخصص ویا سابقه در این حرفه برای کسب مجوز است و دیگر موضوع که بسیار موجب گلایه صرافان غیر مجازی که اقدام به تهیه مجوز کرده اند است مشخص نبودن زمان بررسی بانک مرکزی در خصوص اعطای مجوز به آنها است .
 
ح – ا که در ابتدای خیابان فرودسی بیش از ده سال است که در زمینه ارز فعالیت می کند  با اصرار خبرنگار ما پیرامون اینکه چرا تاکنون دریافت مجوز نکرده است گفت: من ده سال است که کارم در زمینه ارز است و همه اصول این کار یاد گرفته ام اما به خاطر بلاتکلیفی که بانک مرکزی برای ما پیش آورده موفق به کسب مجوز نشده ام . 
وی ادامه داد: همه مراحل در خواست مجوز را انجام داده ام شرکت تضامنی را ثبت کرده و پولی  را که به عنوان وثیقه در حساب معرفی شده بانک باید واریز می کردم انجام داده ام  و حتی هزینه سنگینی بابت ایمن کردن ویترین و دیگر مواردی که  بانک مرکزی خواسته بوده را متقبل شدم ولی متإسفانه هنوز مجوز را در یافت نکرده ام و بانک نیز جواب درستی پیرامون زمان نهای مجوز به ما اعلام نمی کند .
 
این مالک صرافی غیر مجاز خیابان فرودسی در پایان پیرامون اینکه آیا قبول دارید که صرافی های غیر مجاز عامل بی ثباتی بازار هستند گفت: ما که دوست داریم مجوز دار شویم اما بانک مرکزی ما را بلاتکلیف قرارداده اما به نظرم دلالان ارز فردایی سهم عمده ای در نوسان بازار دارند.
 
انتهای پیام/
 
کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *