بازدید: 1300 | تاریخ انتشار : 9 تیر 1398
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ برجام به عنوان بزرگترین دستاورد دولت یازدهم و دوازدهم از سوی دولتمردان معرفی شد. اسامی مختلفی برای برجام از سوی دولتمردان از جمله رئیس جمهور عنوان شد. «آفتاب تابان»، «فتح الفتوح»، « گشایش‌گر اقتصاد کشور» و ... از جمله همین نام های اسطوره ای و افسانه ای برای برجام بود. حتی کار بجایی رسید که رئیس جمهور مطرح کرد آب خوردن و اشتغال و ازدواج جوانان و محیط زیست هم به این توافق بسته است.  

داستان سرایی برای برجام نیز از جمله موارد دیگری بود که دولت برای حرف درمانی در پیش گرفت. این روزها هنوز با توجه به اینکه آمریکا از برجام خارج شده است و اروپا نشان داده وابستگی قطعی به سیاست های آمریکا دارد بازهم رئیس جمهور درباره برجام از همان شیوه همیشگی سخن می گوید. «حسن روحانی» اخیرا در سخنانی در پاسخ به این سئوال که برجام نتایج خوبی در بر نداشت بیان کرد: « بعضی ها یک حالت مادر شوهری به خود گرفتند و نگذاشتند مردم در همان یکی دو سال گشایش برجام هم لذت ببرند. شرکت‌های خارجی می‌آمدند می‌گفتند چرا آمدند؛ قرارداد می‌بستیم، ایراد می‌گرفتند و وقتی قرارداد به هم می‌خورد باز غُر می‌زدند! نگذاشتند مردم لذت ببرند. هواپیما می‌خریدیم می‌گفتند خیانت شد!»  

این درحالی است که در همان شرایط نیز آمریکا به تعهدات خود عمل نکرد و خصوصا قراردادهای خرید هواپیمای نو نیز با بدعهدی شرکت های سازنده روبرو شد.

در ادامه به برخی از همین داستان سرایی ها می پردازیم.

ماجرای سیب و گلابی‌های برجام

در آبان‌ماه سال ۱۳۹۵ حسن روحانی سفری به شهر اراک داشت و در میان مردم استان مرکزی در دفاع از برجام گفت: «ما غاصب را از باغ خود بیرون کردیم و درب باغ به روی مردم باز شده است ولی امروز عده‌ای کودک به درب باغ آمده و می‌گویند، سیب و گلابی کجاست که می‌خواهیم میل کنیم؟ امروز این باغ که نهال‌های آن تازه غرس شده آماده باروری است، اما برای به ثمر نشستن صبر لازم است.»

در این سخنان روحانی با استفاده از کلمات «عده‌ای کودک» به منتقدان برجام حمله کرد و با استفاده از «سیب و گلابی»‌ دستاوردهای برجامی که قرار بود از روز اول همه تحریم‌ها را لغو کند را به آینده موکول کرد.

برجام ابر است؛ رعد و برق برجام را چه کسی دید؟

همچنین حسن روحانی در قصه‌پردازی دیگری در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای،‌ مورخ یکشنبه ۲۰ فروردین ماه سال جاری گفت: «برجام یک ابر است. این ابر برای اینکه بخواهد ببارد و سرزمین ما را پرآب کند، این جنگل ها، سروها و مراتع است که این ابر را وادار به باران می کنند. اگر پائین سبزه، گل و درخت نباشد، ابر نخواهد بارید. بارش این ابر با این گل ها بود.»

رئیس‌جمهور ادامه داد:‌ « حالا این که برخی می گویند ما صدای رعد و برق را شنیدیم یا نشنیدیم، بحث دیگری است. شما بارانش را که می بینید حالا رعد و برقش آن بالا بود، شاید شما خواب بودید. شما که باران را می بینید که بر مردم نازل شده است.»

در اینجا نیز حسن روحانی با اصطلاحاتی چون باران برجام و رعد و برق سعی کرد به منتقدان بتازد.

برجام آفتاب تابان بود/ وقتی ظریف گفت وعده خورشیده و ماه ندادیم!

روحانی درحالی چندی پیش برجام را ابر و باران توصیف کرد که در اسفندماه سال ۹۴ درباره برجام گفت:«برجام یک، مانند آفتاب تابان بود و اگر کسی چشمانش را می‌بندد و می‌گوید شب است، باید چشمانش را باز کند تا آفتاب را ببیند.»

درحالی که «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در مهرماه سال ۹۵ به آمریکا سفر کرد و در نشست اندیشکده شورای روابط خارجی گفت:

« تیم مذاکره‌کننده و دولت به مردم وعده خورشید و ماه یا هر آنچه که در این مابین است را نداده بود و هرگز هم نگفته بود که این توافق، تحریم‌های اولیه آمریکا را هم برمی‌دارد.»

هووهای که می‌خواهند نوزاد برجام را بکشند!

داستان‌ سرایی‌های شیخ اعتدال در زمان ثبت نام کاندیداتوری انتخابات دوازدهم هم ادامه یافت و حسن روحانی در حکایت‌پردازی تازه گفت:‌« هووهایی که بارها به قصد کشتن نوزاد برجام تصمیم گرفته بودند نمی توانند سرپرست خوبی برای این فرزند باشند.»

البته معلوم نیست تا کی رئیس دولت دوازدهم به این شیوه ادامه می‌دهد اما مشخص است، عدم ارائه دستاورد ملموسی توسط برجام  روحانی را مجبور ساخته به جای برشمردن دستاوردها و نتایج آن به تمثیل‌سازی روی بیاورد و با کنایه به تحقیر منتقدان بپردازد، اما به هر حال به نظر نمی‌رسد چنین ادبیات و شیوه‌ای بتواند موفق باشد چراکه به قول خود روحانی ملاک جیب مردم است و افکار عمومی در انتظار است که وعده‌های برجام محقق شود و آنرا در زندگی خود مشاهده کند نه در قصه‌ها و داستان‌ها. این درحالی است که در ابتدا دولت برای برجام افسانه‌پردازی کرد و اینک به داستان‌سرایی برای پاسخ به انتقادات روی آورده است. از سوی دیگر به نظر می رسد دولت به جای حمله به منتقدان داخلی که سخنانشان امروز تا حدود زیادی درست از آب درآمد تمرکز خود را معطوف به اروپایی کند که با وجود قول و قرارهای فراوان برای حمایت از برجام قدم قابل توجهی در این حوزه برنداشته است و تنها به سیاسی کاری و تلف کردن وقت می پردازد. 

انتهای پیام/

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *