بازدید: 920 | تاریخ انتشار : 7 بهمن 1393
به‌ گزارش نسیم خنداب به نقل از تسنیم، محمدرضا عاشوری ظهر امروز در نشست برنامه‌ریزی و بررسی طرح‌‍‌های اشتغالزایی روستایی با اشاره به مشکل مهاجرت روستائیان به شهرها اظهار داشت: یکی از مشکلات عمده جوانان روستایی بحث اشتغال و کار بوده که این مهم بایستی مورد توجه مدیران دستگاه‌های اجرایی استان قرار گیرد.

وی افزود: اعمال سیاست‌های گوناگون به منظور توسعه فرصت‌های شغلی در برنامه‌های توسعه‌ای کشور همواره مورد توجه سیاستگذاران بوده که یکی از این سیاست‌ها، ایجاد صندوق توسعه اشتغال روستایی با هدف افزایش میزان اشتغال در مناطق روستایی منطقه و کشور است.

معاون برنامه‌ریزی و بودجه استاندارمرکزی تصریح کرد: به‌منظور توسعه مشاغل در روستاهای استان مرکزی، اعمال سیاست‌های اعطای تسهیلات اشتغالزا امری ضروری است.

عاشوری بااشاره به ایجاد توسعه پایدار در روستاهای شهرستان خنداب گفت: از آنجا که 90 درصد مردم این شهرستان را روستائیان شامل می‌شوند با 8 طرح ارائه شده به این صندوق توسعه فرصت‌های شغلی موافقت شد تا بتواند از مهاجرت افراد این شهرستان پیشگیری کند.

وی افزود: این طرح‌ها شامل زنبورداری، گوساله پرواری، کارگاه تولید مبلمان استیل، زغال فشرده از پسماند، کارخانه آسفالت و تولید بتن، کارگاه سبزی خشک‌کنی، استخر پرورش ماهی و کارخانه کشمش پاک‌کنی آماده در روستاهای خنداب می‌توانند از تسهیلات این صندوق بهره‌مند شوند.

معاون برنامه‌ریزی و بودجه استاندارمرکزی تصریح کرد: خنداب به سبب اینکه از نظر اشتغال هنوز توسعه نیافته می‌تواند از این تسهیلات برای طرح‌های خود بهره‌مند شود و در این راستا برای کاهش فاصله میان شهرهای و روستاها باید اقدامات جدی انجام گیرد.

عاشوری بااشاره به طرح‌هایی که برای ایجاد اشتغال در روستاهای کمیجان ارائه شد، گفت: نرخ بیکاری در این شهرستان 4 درصد بوده که این مهم به سبب صنعتی بودن این شهرستان است و از این‌رو با طرح‌های کارخانه تولید لوله شیاردار، گاوداری و تولید الیاف مصنوعی در روستاهای این شهرستان موافقت شد.

وی افزود: با طرح‌هایی در اراک و خمین نیز موافقت شد تا بتوانند با دریافت تسهیلات از صندوق توسعه و اشتغالزایی روستایی زمینه اشتغال را برای ساکنان روستا فراهم کنند.

معاون برنامه‌ریزی و بودجه استانداری مرکزی تصریح کرد: در بحث اشتغال روستایی با توجه به ظرفیت منطقه بایستی با طرح‌ها موافقت شود و بیشتر به سمت صنایع تبدیلی پیش رویم و طرح‌های ارائه شده باید در کنار توجیه اقتصادی سبب توسعه پایدار روستایی نیز شوند.

عاشوری با اشاره به اهداف توسعه پایدار گفت: روستاها می‌توانند به‌سبب بحث کشاورزی و تولیدات غذایی در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش مهمی داشته باشند و در حقیقت توسعه پایدار آن‌ها به‌منزله تحقق آرمان‌های اقتصاد مقاومتی و خودکفایی کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: برنامه‌ریزی‌ها باید به‌گونه‌ای باشد تا امکان ایجاد فرصت‌های تولید، اشتغال و حضور سرمایه‌گذاران در مناطق روستایی را فراهم شود و برای این منظور با پرداخت وام‌های کوچک به روستائیان سعی می‌شود تا در کارهایی فعالیت کنند که درآمدزا باشد.

معاون برنامه‌ریزی و بودجه استاندارمرکزی تصریح کرد: زیرساخت‌های روستایی می‌تواند سرمایه اجتماعی محسوب شوند که به یقین در توسعه زیرساخت‌های همه جانبه روستاها کارگشا است.

عاشوری بااشاره به نحوه پرداخت تسهیلات گفت: به طرح‌های خُرد و اشتغالزا به‌ویژه در روستاها باید اولویت داده شده تا بتوانند با بهره‌مندی از تسهیلات زمینه تقلیل مهاجرت روستائیان را فراهم سازند.

تگها: اشتغال, روستا, تسهیلات

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *