بازدید: 427 | تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1394

یک متخصص تغذیه گفت: خالص‌ ترین شکل برنج، برنج قهوه‌ای کامل است که فقط پوسته غیرخوراکی آن جدا می‌شود. این نوع برنج حاوی مقادیر زیادی فیبر، پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است و در بیشتر مناطق جهان برنج جزء غذای روزانه افراد به شمار می‌رود.

به گزارش نسیم خنداب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فرناز جزدائمی گفت: متاسفانه بیشتر برنجی که هر ساله تولید می‌شود، فرآیندهایی روی آن صورت می گیرد تا برنج سفید تولید شود، در حالی‌ که لایه‌های جوانه و سبوسی که از دانه جدا می‌شود حاوی مقادیر زیادی فیبر، پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. آنچه باقی می‌ماند فقط آندوسپرم دانه و عمدتا حاوی نشاسته است.

خالص‌ترین شکل برنج، برنج قهوه‌ای کامل است که فقط پوسته غیرخوراکی آن جدا می‌شود.

وی با اشاره به نحوه پخت برنج، افزود: برای پختن برنج قهوه‌ ای هر واحد برنج را با دو لیوان آب در حال جوش یا آب‌گوشت در حال جوش مخلوط‌ کنید. پس ‌از اینکه جوشیدن آب دوباره آغاز شد، شعله آن را کم کنید، درب آن را ببندید تا به مدت ۳۵ تا ۴۵ دقیقه به‌ طور ملایم بپزد. میزان آب را طوری انتخاب کنید که وقتی برنج می‌پزد آب آن به ‌طور کامل توسط برنج جذب ‌شده باشد. در صورتی‌ که برنج در مقادیر بیش ‌از حد آب بپزد و آب اضافی را دور بریزید، مواد مغذی آن از دست می‌رود.

جزدائمی تصریح کرد: برنج یک منبع عالی کربوهیدرات‌ها، منگنز، سلنیوم، فسفر، منیزیوم و ویتامین‌های گروه ب و از لحاظ تغذیه‌ای بسیار غنی است. در حالی ‌که آسیابانی و ساییدن که برنج قهوه‌ای را به برنج سفید تبدیل می‌کند باعث از میان رفتن اکثریت مواد مغذی فوق می‌شود. همچنین از آنجا که برنج قهوه‌ ای لایه سبوس خود را حفظ می‌ کند در مقایسه با برنج سفید، حاوی چهار برابر فیبر غیر محلول بیشتر است. برنج بدون گلوتن بوده و یکی از غلات بسیار سهل‌الهضم به شمار می‌رود و برای کسانی که دچار عدم تحمل گلوتن هستند، مناسب است.

این متخصص تغذیه افزود: خوردن روزانه برنج قهوه‌ای به علت دارا بودن همزمان فیبر غیرمحلول و سلنیوم، می‌تواند از سرطان کولون پیشگیری کند. فیبر غیرمحلول، مدت‌ زمان در معرض بودن مواد سرطان‌ زا با سلول‌ های کولون را به کمترین حد می‌رساند و نشان داده‌ شده که سلنیوم از تکثیر سلول‌های سرطان جلوگیری می‌کند. فیبر موجود در برنج قهوه‌ای در کاهش میزان کلسترول مؤثر است. همچنین به بدن در حفظ میزان یکنواخت قند خون و جلوگیری از تشکیل سنگ مثانه نیز کمک می‌کند.


تگها: معجزه‌ آسا, برنج قهوه ای, سبوس, غذا, رژیم غذایی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *