بازدید: 758 | تاریخ انتشار : 30 آبان 1394
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: طرح مرمت و احیای بازار تاریخی اراک به علت همکاری نکردن دستگاه ها و کمبود اعتبار این طرح تاکنون اجرایی نشده است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، سید "محمد حسینی" مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار دیارآفتاب، در این خصوص گفت: طرح مرمت و احیای بازار تاریخی در تیرماه سال گذشته در کارگروه گردشگری استان مرکزی به تصویب رسید.

  

حسینی اظهار کرد: در قالب این طرح قرار بود طرح مرمت و احیای بازار تاریخی اراک طی سه سال به منظور آماده کردن بازار تاریخی اراک در راستای ثبت جهانی این بنای تاریخی اجرایی شود.


وی افزود: پس از تصویب، این دستورالعمل توسط استاندار وقت به دستگاه های مربوطه ابلاغ شد؛ با گذشت بیش از یکسال از تصویب طرح اما متاسفانه به علت همکاری نکردن دستگاه ها و کمبود اعتبار، این طرح تاکنون اجرایی نشده است.


مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: در این راستا تنها میراث فرهنگی با هزینه ای بالغ بر یک میلیارد تومان به تعهدات خود عمل کرد و شهرداری و شورای اسلامی شهر حمایت هایی در این زمینه داشته اند اما کافی نیست و ضروری است تا دایره حمایت مسئولان استانی در این زمینه گسترش پیدا کند و همه ارگانهای ذیربط مشارکت داشته باشند.


وی اظهار کرد: برای ارسال مستندات بازار اراک به یونسکو باید یک سری اقدامات مرمتی در این مجموعه انجام شود که همکاری ضعیف دستگاهها این روند را کند کرده است.


حسینی بیان کرد: اگر بازار اراک بخواهد به ثبت جهانی برسد اقدامات جدی باید صورت گیرد که این مهم نیازمند تخصیص اعتبار و مساعدت دستگاه های مسئول است.


وی افزود:بازار به عنوان یک عنصر ارزشمند تاریخی در اراک، یکی از بناهای شاخص در کشور محسوب می شود و وضعیت بازار و رسیدگی به آن به نوعی به تمامی دستگاه ها مرتبط می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: در حال حاضر این بازار در لیست آثار ملی قرار دارد که این سازمان سعی دارد با فراهم کردن بسترهای لازم زمینه ثبت جهانی آن را فراهم کند.

حسینی،رفع عناصر زاید از دیوارهای بازار، جمع آوری تابلو، سیم و کابل های انتقال برق، درهای برقی تعبیه شده و استفاده از مصالح ناهماهنگ و دخالت غیرمتجانس در مرمت بازار را از جمله عواملی برشمرد که برای ثبت جهانی بازار اراک مانع هستند.


وی گفت: این اداره کل با توجه به تعهداتی که در زمینه احیای بافت های تاریخی دارد، مرمت و احیای بخشی از بازار اراک اقداماتی شامل مرمت و احیای سراهای آقایی، کاشانی، فلسطین، طاق های بازار اراک و ساماندهی مجموعه بازار را انجام داده است.

 وی افزود: بازسازی و احیای میدان ارگ که در انتهای بازار اراک قرار دارد و جزئی از بازار است در دستور کار این اداره کل است و در این خصوص با هدف رفع هر گونه موانع قانونی و مالکیتی با شهرداری تفاهم نامه منعقد شده است.


بازار اراک در سال ۱۳۵۵ و با شماره ۱۲۸۵ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.


بازار اراک در زمان فتحعلی شاه قاجار و توسط یوسف خان گرجی در سال ۱۲۲۸ هجری قمری در بافت مرکزی شهر تاسیس شده است. یکی از دلایل ساخت بازار وجود اقتصاد قوی در اطراف شهر اراک بود.


انتهای پیام/ش

تگها: بازار اراک, میراث فرهنگی, استان مرکزی, اخبار اراک, خبر

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *