بازدید: 309 | تاریخ انتشار : 22 تیر 1395
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: مبارزه با پولشویی به صورت صوری چند سال در کشور در حال اجرا است اما نظارت بر روند اجرای آن نبوده است، در حال حاضر زیر ساخت ها برای اجرای این قانون در کشور ما آماده نیست.
به گزارش نسیم خنداب؛ محمد حسینی، رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار فراهان خبر در خصوص توافق بانک مرکزی با "سازمان بین‌المللی مبارزه با پولشویی" و "کارگروه ویژه اقدام مالی" این سازمان  -FATF- گفت: قانون پولشویی از دیرباز در بسیاری از کشورهای دنیا اجرا شده است و یکی از مصوبات مجامع بین المللی است و در کشور ایران حدود ۴ سال است که قانون پولشویی در حال اجرا است.
وی افزود: این قانون به طور کامل در کشور ما اجرا نشده است و مردم اطلاعات کافی در این مورد ندارند، قانون پولشویی، از ورود پول های کثیف به چرخه اقتصاد جلوگیری می کند، امروزه در دنیا معاملاتی از جمله قاچاق مواد مخدر را به عنوان پول های کثیف طبقه بندی می شود.
حسینی اظهار کرد: پیوستن بانک مرکزی به سازمان بین المللی مبارزه با پولشویی می تواند در روند معاملات بین بانکی با کشورهای دیگر نقطه قوتی باشد، امروزه تبادل پول های نقد در دنیا محدود است و کشورهایی که قانون پولشویی را اجرا نمی کنند، امکان جابه جایی وجه نقد بیشتر است.
رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: ما معتقدیم منابع خلق پول های کثیف را در کشور نداریم و کشور ایران با حرکت به سوی بانکداری بدون ربا از کشورهای دیگر در مبارزه با پولشویی جلوتر است.
وی با اشاره به جلوگیری از انتشار متن توافق بانک مرکزی با "سازمان بین‌المللی مبارزه با پولشویی" و "کارگروه ویژه اقدام مالی" این سازمان  -FATF- افزود: جلوگیری از انتشار متن توافق به دلیل موانعی است که سبب محدودیت می شود و انتشار متن توافق در این شرایط سبب سوء استفاده سیاسی برخی از افراد است.
حسینی اظهار کرد: حداقل مقامات کشوری و مسئولین اقتصادی باید از شرایط این توافق مطلع شوند تا بر اساس این توافق سیاست بانکی و مالی را مد نظر قرار دهند.
 رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی با اشاره به اینکه این در دوران تحریم پول ها چمدانی منتقل شد، گفت: با پیوستن ایران به این کنوانسیون، منشا درآمدهای افراد مشخص می شود، اگر دوباره تحریم ها برگردد، امکان جابه جایی وجه نقد امکان پذیر نیست.
وی خاطر نشان کرد: مبارزه با پولشویی به صورت صوری چند سال است که در حال انجام است اما نظارت بر روند اجرای آن نبوده است، در حال حاضر زیر ساخت ها برای اجرای این قانون در کشور ما آماده نیست.
انتهای پیام/ک

تگها: زیرساختهای توافق با FATF

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *