بازدید: 323 | تاریخ انتشار : 24 تیر 1395
اگر دولت در موضوع تفاهم با FATF دچار خطا شود اثرات تخریبی سنگینی در ایفای نقش منطقه ای ایران در محور مقاومت می گذارد.
به گزارش نسیم خنداب به نقل از دیار آفتاب؛ دولت یازدهم در سه سال اخیر سرمایه گذاری زیادی روی سیاست خارجه و دیپلماسی تعامل با کدخدا داشته است و به تبع آن حساب گسترده ای روی حاصل این روند یعنی "برجام" باز می کند اما تاکنون برجام هم عملا دستاوردی برای جمهوری اسلامی ایران نداشته است.


دولت که تمام داشته های خود را با عدم تحقق برجام روی هوا می بیند مجبور است برای برون رفت از فضای حاضر اقدام دیگری انجام دهد و در یک خطای محاسباتی گمان کرده ریشه مشکلات در مسئله تبادلات بانکی است.


تدبیر دولت برای برون رفت از این بن بست و حل مشکلات مالی و بانکی کشور در عرصه بین المللی تفاهم با گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است تا  زمینه ساز حذف تحریم های مرتبط با تروریسم  شود.


FATF در راستای مبارزه با پولشویی و تأمین منابع مالی تروریسم ایجاد شده و فعالیت می کند اما تفاهم با این نهاد بین المللی بیمها و امیدهایی دارد؛ امید گشایش پسابرجامی و تسهیل در مبادلات بانکی و روابط بین المللی و بیم از پروژه نفوذ و افزودن بار حقوقی دیگر در عرصه جهانی.


 ماموریت FATF مقابله با پولشویی و تامین منابع مالی تروریسم در نظام مالی جهانی به واسطه شفافیت در مبادلات مالی بین المللی و داخلی است. شفافیت مد نظر FATF با کنترل حساب به حساب تک تک ایرانیان محقق می شود و این نشت اطلاعاتی می تواند برای منافع ملی و معیشت مردم چالش بیافریند.


علاوه بر آن دولت یازدهم در بحث حذف یارانه های نقدی شفافیت حسابهای بانکی افراد را سرک کشیدن به عرصه خصوصی افراد می دانست اما اکنون به نهادی بیرون از مرزهای کشور و با نظام ارزشی متفاوت از ما که اصطکاک امنیتی فراوانی با ما دارد اجازه تسلط اطلاعاتی را به جای سرک کشیدن می دهد.


از طرفی وقتی دبیرکل سازمان ملل اعلام می کند عربستان با پول می تواند تصمیمات این نهاد به اصطلاح مستقل را به نفع خود تغییر دهد چه تضمینی برای نتیجه بخش بودن این تفاهم می توانیم داشته باشیم این در صورتی است که جزئیات توافق‌شده بین ایران و این نهاد کاملا مخفی مانده است؛ حتی طرف ایرانی نیز از اعلام جزییات توافق خودداری کرده است.


اما نکته مهم دیگر این که اساساً تعریف ایران از تروریسم با تعریفی که آمریکا و برخی کشورهای دیگر از این موضوع دارند به‌طور کلی متفاوت است، بر این اساس اگر دولت بخواهد  همسو با FATF حرکت کند، کشور با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهد شد.اگر دولت در موضوع تفاهم با FATF دچار خطا شود اثرات تخریبی سنگینی به جای خواهد گذاشت و عواقب آن قطعا در عرصه سیاست خارجی تأثیر زیادی در ایفای نقش منطقه ای ایران در محور مقاومت می گذارد.


انتهای پیام/ش

تگها: FATF, حسابهای مردم

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *