بازدید: 759 | تاریخ انتشار : 5 شهریور 1392
 

 

پایگاه خبری تحلیلی نسیم خنداببه گزاش خبرنگارنسیم خنداب به نقل از  رادیو و تلویزیون فارس، مراسم تجلیل از عوامل برنامه ساز تلویزیون در تابستان و رمضان امسال، روز گذشته -دوشنبه 4 شهریورماه- در سالن رضوان سازمان صداوسیما برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در این مراسم آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری رئیس حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد سالک کاشانی، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، علی دارابی معاون سیما، مدیران شبکه های مختلف تلویزیونی و برنامه سازان و هنرمندان تلویزیون حضور داشتند.

در ابتدای برنامه مجری از فرخ نعمتی خواست تا به روی سن بیاید و وصیت نامه یک شهید را به روال شب های ماه رمضان و برنامه ماه خدا، برای حضار بخواند. نعمتی نیز بخشی از وصیت نامه شهید رضا کچویی از ورامین را قرائت کرد.

در ادامه نیز سید ناصر حسینی نگارنده کتاب «پایی که جا ماند» در سخنانی به بیان خاطراتی از دوران دفاع مقدس پرداخت.

به گزارش فارس، اولین سخنران رسمی مراسم خیامی رئیس مرکز نظارت و ارزیابی تلویزیون بود که به ارائه گزارش از ارزیابی برنامه های تلویزیون ارائه داد.

وی در سخنانی گفت: امسال در برنامه های تلویزیون چند کار جدید انجام شد نکته اول بحث سبک زندگی بود و به معاونت سیما گفتیم که سبک زندگی در آثار غیرنمایشی چه بود. مورد بعدی ابعاد دین بود. دین در سه بخش اعتقادات، تکالیف و اخلاق برای دومین سال ارزیابی شد و خوشبختانه امسال وضعیت خیلی بهتری داشت. در حقیقت سال گذشته اخلاقیات حجم کمتری داشت ولی امسال با توازن بهتر و مناسب تری مواجه بودیم. ضمن اینکه موضوع برگزاری افطار ساده نیز نکته دیگری بود که مورد توجه ما بود.

وی ادامه داد: مطالعه موردی روی برنامه ماه عسل یکی دیگر از اقداماتی بود که انجام دادیم، در حالی که یکسری از منتقدان می گویند که برنامه خوب تلویزیونی برنامه ای است که فقط اخبار امیدبخش و شیرین را ارائه دهد، باید بگویم که این نظریه قدیمی است.

خیامی تصریح کرد: طبق مطالعات انجام شده، 60 درصد رخدادهایی که در برنامه ماه عسل مطرح شده اند، منفی بوده است و تجربه های منفی مهمانان برنامه مطرح شده است اما چه می شود که در نهایت کام مخاطبان تلخ نیست؟ 92 درصد شیوه طرح این حوادث تلخ به سبک اسنادی مثبت است و 8درصد سبک اسنادی منفی است.

وی افزود: در نهایت سرمایه اجتماعی اندازه گیری شد و البته حاج آقا انصاری سریال دودکش نیز بازتاب هایی داشت و کارشناسان دینی اظهارنظرهایی داشتند.

به گزارش فارس، آیت الله بوشهری نیز در این مراسم طی سخنانی ضمن قدردانی از تلاشگران عرصه رسانه، آیه ای از قران کریم تلاوت کرد و در ادامه سخنانش با اشاره به این آیه گفت: قرآن در این آیه دو جبهه را معرفی می کند. یک جبهه کسانی که در راه دین، خدا، معنویت و رهبران الهی حرکت می کنند و از این جهت نقش آفرینان بزرگی هستند. دسته دوم نیز کسانی هستند که برای شکست قداست ها و معنویت ها تلاش جدی می کنند.

وی اظهارداشت: سوال این است که سربازان این دو جبهه که هستند؟ سربازان جبهه اول پاکان و دین باوران و خداباوران هستند که در راه خدا شب و روز نمی شناسند و در یک عرصه جهادی حضور دارند و در جبهه دوم کافرانی هستند که در جبهه شیطان و دشمن انسان گام برمی دارند. حال باید دید که وظیفه ما در این میان چیست و چطور باید برنامه هایمان را تنظیم کنیم؟

آیت الله حسینی بوشهری افزود: پاسخ این است که در مقابل جبهه شیطانیان نظاره گر نباشید. با تمام وجود، اندیشه و رسالت به میدان بیایید. عزیزانی که در رسانه ملی فعالیت می کنید، در مقابل توپ ها و تانکها، پیروزی با شماست و دشمن امروز از طریق فرهنگی مشغول تخریب به ویژه در گروه جوانان است. اگر نبود این حمایت ها از ناحیه عالمان دین و فرهیختگان جامعه، نسل جوان امروز احساس بی پناهی می کرد.

وی عنوان داشت: آیا در شرایط فعلی، رسانه می تواند به جبهه مومنان کمک کند؟ اساسا چه نسبتی میان دین، فرهنگ و رسانه وجود دارد؟ سه نظریه در اینباره مطرح است. نگاه اول یک نگاه کاملا افراطی است و رسانه را برایند فرایند الحادی و ضد دین می دانند و معتقدند طرح مسائل دینی در رسانه باعث تقدس زدایی می شود. همچنین معتقدند رسانه فقط ابزار است و می تواند بدون هیچ دغدغه ای هرچه می خواهد دنبال کند.

وی ادامه داد: اما نظریه دوم معتقد است گرچه رسانه فرهنگ خود را دارد هیچ گاه مانع این نیست که از این ابزار استفاده کنیم. نظریه سوم نیز معتقد است رسانه چون قدرتی ندارد که مقابل دین موضع بگیرد. بنا بر این ما باید ظرفیت رسانه را بشناسیم و از توانمندی آن استفاده کنیم.

مدیر حوزه های علمیه کشور ، با اشاره به منویات مقام معظم رهبری درباره رسانه دینی گفت: در رسانه دینی تریبون نه تنها در اختیار متخصص دین بوده بلکه همه چیز از صدا و تصویر تا همه عوامل در خدمت تولید پیام دینی است.

وی در این مراسم پررنگ شدن مضامین دنیایی را در کنار مضامین دینی از آسیب هایی برشمرد که در تولید برنامه باید به آن توجه کرد تا رسانه ضد دین نشود.

وی همچنین با تاکید بر این که نقش آفرینان این رسانه باید از مقبولیت اجتماعی برخوردار باشند و آنچه که به مخاطب القا می کنند، نباید خود فراموش کرده و در زندگی خود پیاده نمایند.

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *