بازدید: 321 | تاریخ انتشار : 23 آبان 1395
قائم مقام دبیر جامعه کارگری کشور گفت: اقتصاد ایران دولت سالار است و این امر باعث شده که هرگز نتوان فرمان آن را به دست بخش خصوصی داد، متاسفانه این بنا به غلط از گذشته نهاده شده و همچنان این روند ادامه دارد.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، به نقل از دیار آفتاب؛ حسن صادقی قائم مقام دبیر جامعه کارگری کشور شامگاه شنبه در پنجمین کنگره خانه کارگری استان مرکزی با اشاره به مشکلات موجود در حوزه اقتصاد کشور گفت: اقتصاد کشور باید تولید محور باشد تا بتواند صادرات را به همراه داشته باشد.

وی افزود: عملکرد بخش های اجرایی و نظارتی در جهت توسعه اقتصادی کشور عکس توسعه سیاسی اجتماعی رقم خورده است در حالی که می‌بایست توسعه اقتصادی زیرساخت اساسی باشد که بر مبنای آن توسعه سیاسی و اجتماعی شکل می‌گیرد.

اقتصاد ایران دولت سالار است

قائم مقام دبیر جامعه کارگری کشور تصریح کرد: اقتصاد ایران دولت سالار است و این امر باعث شده که هرگز نتوان فرمان آن را به دست بخش خصوصی داد، متاسفانه این بنا به غلط از گذشته نهاده شده و همچنان این روند ادامه دارد.

صادقی با تاکید بر اینکه بهترین الگوی اقتصادی کشور اقتصاد مردم محور است، گفت: الگوی اقتصاد مردم محور می‌تواند بهترین الگو باشد چراکه ضعفا نیز در آن سهم دارند این الگو مبتنی بر حضور کم درآمدترین قشر مردم در جامعه و اقتصاد است.

بخش خصوصی منفعت طلب است

وی افزود: هر دولتی که سکان کشور را به دست گرفته در سورنای بخش خصوصی بیشتر دمیده است؛ اینکه به یکباره تمام سرمایه ملی را در پای بخش خصوصی بریزیم مشخص است که به زمین می خورد چراکه تمرکز بخش خصوصی بر منفعت طلبی است.

قائم مقام دبیر جامعه کارگری کشور تصریح کرد: دولتی‌ها، مجلس نشینان، دستگاه های حاکمیتی و دستگاه های اجرایی کشور به مانند کوهنوردی شده‌اند که زمانی که می خواهند به قله برسند توان خود را از دست می دهند؛ اگر این روند ادامه داشته باشد به طور قطع با این سیاست اقتصادی تمام صنایع کشور به ورطه نابودی کشیده می شود و تنها به کشوری مصرف گرا و وابسته به تولیدات خارجی تبدیل خواهیم شد.

وی افزود: بازارچه های مرزی باعث واردات بی رویه شد تا جایی که کمر صنعت و تولید کشور را شکست؛ اقتصاد توده محور باید دنبال و تعاون احیا شود.

نقدینگی صندوق های خانوادگی به ۹۰ هزار میلیاردتومان می رسد

صادقی خاطرنشان کرد: شیوه خصوصی سازی در کشور به غلط اجرایی شده است، امروز نقدینگی در صندوق های خانوادگی شاید به ۹۰ هزار میلیارد تومان برسد، باید این منابع به اقتصاد و صنعت کشور واریز و سرمایه گذاری شود؛ مسئولین نباید اجازه دهند این نقدینگی تبدیل به پول کثیف شود و کمر تولید کشور را بشکند.

قائم مقام دبیر جامعه کارگری کشور یادآور شد: اصلاح قانون کار مشکلات را رفع نمی کند، اگر مشکل ما قانون کار بود امروز باید در بازارچه های مرزی شهرک‌های صنعتی شاهد جذب سرمایه گذار خارجی، سرمایه گذاری داخلی و تولید اشتغال می بودیم، اما چنین نیست؛ پس مشکل در واقع قانون کار نیست، بلکه فرهنگ، نگرش و سوء مدیریت است که از پیش از انقلاب تا به امروز ادامه داشته است.

طرح تحول نظام سلامت موفق نبود

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی باید سال گذشته به زمین می خورد، اما با چنگ و دندان حفظ شد، طرح تحول سلامت با هدف کاهش پرداختی مردم، رشد خدمت رسانی، احیای پزشک خانواده، کاهش زیرمیزی ها و ... اجرایی شد، اما چرا این نتایج حاصل نشد؟ کجاست؟ چرا تاثیراتش را نمی بینیم؟

قائم مقام دبیر جامعه کارگری کشور تاکید کرد: این طرح ناکارآمدی خود را نشان داده اما چرا همچنان برای اجرای آن پافشاری می کنند جای تعجب است؟ در واقع اگر حذف یارانه ها مشکلات اقتصاد را حل کرد این طرح تحول هم موثر و موفق خواهد شد.

صادقی با اشاره به اجرای طرح پرداخت یارانه‌ها گفت: باید پرسید اراک تاکنون چه منفعتی از حذف یارانه ها داشته است در حالی که ثروت بزرگ این استان چون شرکت های بزرگی صنعتی از دست رفته است. 

منابع طرح تحول سلامت مدیریت شود

وی افزود: ادغام سازمان تامین اجتماعی مشکلات بزرگی را به دنبال خواهد داشت و اعتراضات فراوان بازنشستگان را در صورت ادغام مشاهده خواهیم کرد، با طرح تحول سلامت مشکلی نداریم، اما باید منابع آن مدیریت شود.

قائم مقام دبیر جامعه کارگری کشور تصریح کرد: برای اینکه خود را قدرتمند نشان دهید نباید نظام را تضعیف کنید بنابراین ادغام این طرح مشکلات را رفع نمی کند، امروز حقوق پزشکان ۱۸۷ برابر افزایش یافته است و نتوانسته آنگونه که انتظار داشتیم اجرایی شود چراکه طرح تحول مانند چاهی است که هر میزان ثروت به آن اختصاص یابد همچنان کم است مگر اینکه منابع مالی آن مدیریت شود. 

صادقی افزود: رهبر معظم انقلاب در خصوص اصلاح قانون کار تاکید داشتند که قانون کار باید به گونه ای اصلاح شود که جنبه دفاع از ضعیف در آن بیشتر مورد توجه قرار گیرد و این امر فصل الخطاب است اگر کسی به این منویات توجه کند قطعا جامعه کارگری حامی او است.

انتهای پیام/ش

تگها: دولت, اقتصاد, نظام سلامت

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *