بازدید: 752 | تاریخ انتشار : 23 اسفند 1394
فعالیت‌های سپاه به خصوص پس از دوران فرماندهی سردار جعفری به گونه‌ای بوده است که تمامی رسانه‌های معاند و دشمنان نظام با وجود دشمنی‌های بسیار بر تحول چشمگیر در این دوران اعتراف کرده‌اند.

 به گزارش نسیم خنداب؛ به نقل از یزد رسا؛ شهر یزد از قدیم در بین مردم ایران به نام دارالعباده و دارالعلم شناخته می شده است. علمای اعلام یزد نظیر شیخ عبدالکریم حائری یزد( موسس حوزه علمیه قم)، آیت ا... سید محمد کاظم طباطبایی (صاحب عروه) یزد را به پایگاه اسلام تبدیل کرده اند.
در زمان انقلاب یزد به برکت وجود عالم فرزانه و مجاهد شجاعی نظیر شهید صدوقی در مبارزه با رژیم ستم شاهی پیشتاز بود. بعد از به ثمر رسیدن انقلاب نیز الغدیریان یزد در کنار سایر مجاهدان ایران اسلامی با حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل دین خود به انقلاب را ادا کردند و در این راه چهار هزار شهید نیز تقدیم آرمان هایشان کردند.
صحنه جنگ باعث بروز استعداد جوان های دیار دارالعباده و رویش نیروهای خدوم برای فردای این مرز و بوم شد. عزیز یکی از همین جوان های مستعد بود.

 تولد
سرلشکر پاسدار «محمدعلی جعفری» در سال 1336 در درالعباده یزد به دنیا آمد. وی تحصیلات خود را تا مقطع دبیرستان در دیار قنات و قنوت و قناعت ادامه داد و در سال 1356، در رشته معماری در دانشگاه پذیرفته شد و فعالیت‌های سیاسی خود را نیز در همان دوران شروع کرد.

مبارزات انقلابی
در جریان مبارزات مردم انقلابی تهران، همدوش مردم و دانشجویان در تظاهرات شرکت کرد و در آستانه پیروزی انقلاب نیز دستگیر و به زندان افتاد.
پس از ماجرای انقلاب فرهنگی و بسته‌شدن دانشگاه‌ها، در جهاد علمی دانشگاه به فعالیت ادامه داد و پس از شروع جنگ به عنوان یک بسیجی عازم جبهه‌ها شد و در سال 1360 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد.

سابقه جبهه
فرمانده سپاه پاسداران با توجه به ضرورت حضور در جبهه‌ها، تا پایان جنگ به صورت پیوسته و به عنوان فرمانده قرارگاه‌های عملیات غرب و جنوب مشغول خدمت شد که از جمله مسئولیت‌های وی، معاونت عملیات سپاه سوسنگرد و فرماندهی‌ تیپ عاشورا، قرارگاه قدس و قرارگاه نجف است.

 

 تحصیلات دانشگاهی
جعفری پس از پایان جنگ برای ادامه تحصیل به دانشگاه مراجعه کرد و در سال 1371 موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته معماری شد.
جعفری همزمان با تحصیل نیز به عنوان مسئول عملیات ستاد مشترک و جانشین نیروی زمینی سپاه مشغول فعالیت بود و از سال 1371 مسئولیت فرماندهی نیروی زمینی سپاه را به مدت 13 سال بر عهده گرفت، که در 5 سال آخر آن، مسئولیت فرماندهی قرارگاه ثارالله تهران نیز بر عهده وی بود. در سال 1384 از سوی فرماندهی معظم‌ کل قوا راه‌ ‌اندازی مرکز راهبردی سپاه به وی محول شد.

 

خدمت این بار در مقام فرمانده سپاه

در 10 شهریور ماه 86 دوره مسئولیت 10 ساله رحیم صفوی در فرماندهی سپاه به پایان رسید و «محمدعلی جعفری» که پیشتر فرمانده نیروی زمینی سپاه بود و در چارچوب سازمانی به نام «عزیز جعفری» مشهور است، از سوی فرمانده کل قوا به مسئولیت فرماندهی سپاه پاسداران انتخاب شد.

 


به دنبال این انتخاب برخی کارشناسان علت انتصاب وی به فرماندهی کل سپاه را اینگونه مطرح کردند. با توجه به تجربه بالای وی در نبردهای نامتقارن و جنگ‌های نامنظم که جعفری از پایه ‌گذاران این گونه نبردها در سال‌های دفاع مقدس بوده و نیز افزایش تهدیدهای آمریکا مبنی بر حمله نظامی به ایران در آن زمان، انتصاب جعفری معطوف به این مساله بوده است و چون جعفری در دوران فرماندهی نیروی زمینی سپاه، بررسی و ارزیابی نکات ضعف و قوت آمریکا در حمله به افغانستان و عراق را مورد توجه داشته برای سمت فرماندهی کل سپاه مناسب بوده ‌است.

 

 تحلیل رسانه‌های بیگانه از انتصاب عزیر جعفری
انتصاب جعفری به عنوان فرمانده سپاه، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های غربی داشت.
خبرگزاری فرانسه با غیر منتظره خواندن جابجایی اخیر در فرماندهی سپاه که به اعتقاد نویسنده آن، در «بحبوحه تنشهای روزافزون ایران با با غرب» صورت گرفت، این موضوع را با تهدیدات اخیر غرب علیه سپاه پاسداران مرتبط دانست.
خبرگزاری فرانسه افزوده است: هنوز علت این اقدام که بصورت غیر منتظره و پیش بینی نشده اعلام شد، مشخص نشده است، اما آیت الله خامنه‌ای با قدردانی از خدمت ارزشمند سردار صفوی به جانشین وی توصیه کرد پیشرفت فزاینده سپاه پاسداران را ادامه دهد.
از سوی دیگر شبکه الجزیره هم از تغییر فرمانده سپاه به اقدامی پیشدستانه برای مقابله با تهدیدات امریکا یاد کرد.
اما سی. ان.ان، از این تغییر در فرماندهی ارشد سپاه، اقدامی برای کاستن از فشارها تعبیر کرد. سی ان ان درباره فرماندهی جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اکنون فرمانده جدید دارد.

«کالک‌های خاکی»
کتاب کالک‌های خاکی مجموعه خاطرات سرلشکر محمدعلی جعفری از کودکی تا عملیات آزادسازی خرمشهر در تیر ماه سال ۹۲ رونمایی شد.
«کالک‌های خاکی» در یازده فصل متنی، یک فصل عکس و سند در قطع ربعی و ۶۴۰ صفحه منتشر شده است. فصل اول با عنوان «بچه نجف‌آباد یزد» به دوران کودکی تا نوجوانی سردار جعفری همچنین آداب و رسوم مردم یزد و جغرافیای این استان می‌پردازد. فصل دوم با عنوان دانشکده هنر، فصل سوم با عنوان خمینی ای امام، فصل چهارم با عنوان دانشجوی خط امام، فصل پنجم با عنوان در انقلاب فرهنگی، فصل ششم شکست حصر سوسنگرد، فصل هفتم پیروزی یک تفکر، همسر یا همسنگر، تیپ یک عاشورا، با قرارگاه عملیاتی قدس در نبرد فتح و الی‌بیت‌المقدس از دیگر عناوین بخش‌های این کتاب است.

 کارنامه در مقام فرمانده سپاه
فعالیت‌های سپاه به خصوص پس از دوران فرماندهی سردار جعفری به گونه‌ای بوده است که تمامی رسانه‌های معاند و دشمنان نظام با وجود دشمنی‌های بسیار بر تحول چشمگیر در این دوران اعتراف کرده‌اند.
عمیق تر کردن برنامه‌ها و اقدامات سپاه، اعطای اختیارات بیشتر به سپاه در مناطق و استانها، افزایش زاید الوصف توانایی‌ها و قدرت بازدارندگی پاسداران انقلاب اسلامی از مهمترین مواردی بوده که در طی دوران فرماندهی سرلشگر جعفری در سپاه پاسداران به وقوع پیوسته است. و همین ویژگی‌ها بود که فرمانده کل سپاه را به مشهورترین فرمانده ایرانی در کشورهای خارجی اعم از دوست دشمن تبدیل کرده است.

 

انتهای پیام/ح

تگها: سردار جعفری, سپاه, اقتدار, سربلندی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *