بازدید: 614 | تاریخ انتشار : 21 فروردین 1394

مهدی زندیه‌ وکیلی رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی گفت: درب باب الراس الشریف حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع) که با کمک مردم استان مرکزی به ویژه شهرستان های زرندیه و ساوه  ساخته شد یک اثر هنری و معنوی با ارزش بسیار بالا است.

به گزارش نسیم خنداب به نقل از نارخبر، مهدی زندیه‌وکیلی رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی گفت: درب باب الراس الشریف حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع) که با کمک مردم استان مرکزی به ویژه شهرستان های زرندیه و ساوه  ساخته شد یک اثر هنری و معنوی با ارزش بسیار بالا است.


وی اظهار کرد: این در دو لنگه ای که بالای سر مرقد منور حضرت عباس (ع) قرار می گیرد ، دارای ۴ متر و ۲۸ سانتیمتر ارتفاع و ۲۸۰ سانتیمتر عرض است و برای ساخت آن از هنرهای مختلف رایج کشورمان استفاده شده است.

 

زندیه‌وکیلی افزود: بیش از سه کیلوگرم طلای اهدایی مردم و ۷۰۰ کیلوگرم مس در ساخت این درب به کار رفته است و چوب ساج وارداتی از منطقه شیعه نشین کشور برمه، دیگر ویژگی ممتاز این اثر معنوی نفیس می باشد.

 

وی با اشاره به مدت ۱۸ ماهه ساخت این درب بیان کرد: ۵۰ هنرمند با کمک و نذورات مردم استان مرکزی به ویژه مردم ولایی شهرستان‌های ساوه و زرندیه این درب را ساختند.

 

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی ادامه داد: در ساخت این درب هنرهای گره چینی، خاتم‌کاری، مینا‌کاری قلم‌زنی و معرق با نقش ایرانی و اسلامی به کار رفته است.

 

زندیه‌وکیلی این درب را هدیه قلب مردم عاشق این خطه از کشورمان به اهل بیت(ع) دانست که با جان و دل در ساخت آن همت کردند.

 

وی اظهار کرد: این درب قبل از انتقال به کربلا از شهرستان های استان مرکزی و سایر شهرهای طول مسیر از اراک تا عراق عبور داده می شود.

 

انتهای پیام/ش

تگها: درب باب الراس الشریف, رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان مرکزی, حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع)

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *