بازدید: 1749 | تاریخ انتشار : 14 اسفند 1397
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،

علی ارغوانی متخصص داخلی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: زمانی که فرد شروع به ترک سیگار می‌کند اتفاقات مثبتی در بدن او رخ می‌دهد که این اتفاقات را بررسی می‌کنیم، پس از گذشت ۶ ساعت از ترک سیگار قلب با آرامش بهتری کار می‌کند و فشار از روی قلب و فشارخون کم می‌شود؛ پس از گذشت ۲۴ ساعت از کشیدن آخرین سیگار، همه نیکوتین موجود در خون خارج و مونوکسیدکرین خون کم می‌شود.

وی بیان کرد: زمانی که فرد شروع به ترک سیگار می‌کند اکسیژن به بافت‌های بدن راحت‌تر می‌رسد و نوک انگشتان گرم‌تر می‌شود؛ در اولین هفته پس از ترک سیگار حس بویایی و چشایی بهتر می‌شود و شُش خود را بازسازی می‌کند و سطح مواد آنتی اکسیدانی در خون افزایش می‌یابد.


بیشتر بخوانید: ۶ گام طلایی تا رسیدن به سلامتی بعد از ترک سیگار + اینفوگرافی


ترک سیگار چه فوایدی برای بدن دارد؟

ترک سیگار، کارکرد ریه‌ها را بهتر می‌کند

این متخصص داخلی با اشاره به اینکه با ترک سیگار کارکرد ریه‌ها بهتر می‌شود، گفت: با ترک سیگار قدرت انتقال مواد مغذی از خون به بافت‌های بدنی بهتر می‌شود و توان سیستم ایمنی بدن فرد برای مبارزه با انواع و اقسام باکتری‌ها افزایش می‌یابد؛ غلظت و چسبندگی خون در رگ‌ها کم می‌شود و گردش خون بهتر جریان دارد.

ارغوانی با تاکید بر اینکه با ترک سیگار مشکل تنگی نفس در فرد بهتر می‌شود، گفت: پس از گذشت ۶ ماه از ترک سیگار ریه بهتر از قبل کار می‌کند و خلط بسیار کم می‌شود و احساس استرس کمتری دارد؛ پس از گذشت یک سال از ترک سیگار ریه فرد بهتر از گذشته کار می‌کند و دیگر احساس تنگی نفس ندارد و می‌تواند به راحتی نفس می‌کشد.

وی با اشاره به اینکه پس از گذشت ۲ تا ۵ سال پس از ترک سیگار ریسک حملات قلبی به ویژه در مردان به شدت کاهش می‌یابد، ادامه داد: خانم‌هایی که در گذشته سیگار می‌کشیدند پس از گذشت پنج سال از ترک، ریسک ابتلا به سرطان رحم به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

ترک سیگار چه فوایدی برای بدن دارد؟


بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های ترک سیگار


علائم مثبت ترک سیگار تا ۱۵ سال بعد از ترک

این متخصص داخلی اظهار کرد: پس از گذشت ۱۰ سال از ترک سیگار ریسک ابتلا به سرطان ریه کم می‌شود و در نهایت پس از گذشت ۱۵ سال پس از ترک سیگار ریسک ابتلا به حمله قلبی و سکته به شدت کاهش می‌یابد؛ باید گفت اگر فرد زیر ۴۰ سالگی اقدام به ترک سیگار کند، اتفاقات مثبتی برای وی رقم خواهد خورد  و هر چه از ۴۰ سالگی بگذرد رسیدن به این مراحل سخت‌تر است.

انتهای پیام/

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *