بازدید: 627 | تاریخ انتشار : 10 مهر 1398
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،

اگر عاشق خلبان شدن هستید، بخوانید؛ از شرایط جسمانی خلبانی تا مدارک مورد نیازبه نقل از  خبرنگار حوزه فناوری گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ همه ما در زمان کودکی وقتی معلم هایمان سوال می‌کنند می‌خواهید در بزرگی چه کاره شوید، هر کسی یک شغل را می‌گوید یکی خلبان آن دیگری پلیس و غیره اما فقط برخی به آرزو‌های کودکی خود تحقق می‌بخشد، در واقع خلبان شدن به همان اندازه که جذاب به نظرمی رسد سخت است. امشب قصد داریم برای شما علاقمندان به پرواز و خلبان شدن بگوییم.

مشخص کردن اهداف

اگر می‌خواهد خلبان شوید ابتدا باید مشخص کنید در کدام حوزه خلبانی تصمیم به فعالیت دارید، زیرا خلبانی به ۲ بخش نظامی و غیرنظامی تقسیم می‌شود. افرادی که قصد خلبانی در بخش نظامی دارند باید از طریق آزمون ورودی دانشگاه شهید ستاری اقدام به گذراندن دوره‌های خلبانی نظامی کنند که باید توجه داشت که خلبان نظامی در کشور فقط مختص آقایان است. متقاضیان خلبانی غیرنظامی نیز با مراجعه به مراکز آموزش خلبانی معتبر و داشتن شرایط لازم و پرداخت هزینه‌های مربوطه می‌توانند دوره خلبانی بگذرانند.

شرایط عمومی خلبانی

۱) داشتن مدرک دیپل
۲) حداقل ١٨ سال سن
۳) حداقل قد ١٦٥ سانتی‌متر
۴) قبولی در آزمون و مصاحبه ورودی (شامل زبان انگلیسی، هوش و اطلاعات عمومی در زمینه هوا فضا)
۵) احراز صلاحیت پزشکی طبق استاندارد سازمان هواپیمایی کشوری
۶) تدین به یکی از ادیان رسمی کشور
۷) عدم اعتیاد
۸) عدم سوء‌پیشین
۹) داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم غیرپزشکی یا معافیت تحصیلی برای آقایان

در صورت قبولی در آزمون علمی و پزشکی باید دور‌های تئوری و عملی خلبانی را طی کنید.


بیشتر بخوانید: اگر علاقه دارید، فضانورد شوید بخوانید؛ شرایط فضانوردان برای سفر به فضا


دوره تئوری خلبانی

کلاس‌های تئوری خلبانی به ارائه دروسی، چون هواشناسی، آیرودینامیک، آلات دقیق پرواز، ناوبری هوایی، مقررات وزن و تعادل، قابلیت‌های هواپیما، موتور سیستم، نحوه کار با کامپیوتر پرواز و نیز محاسبات، نقشه خوانی و فیزیولوژی پرواز می‌پردازند.

دوره‌های عملی خلبانی

دوره‌های عملی پس از گذراندن دوره‌های تئوری برگزار می‌شوند که درآن متقاضیان ملزم به ۵۰ ساعت پرواز آموزشی به همراه استاد خلبان و همچنین مستقل است.

مدرک PPL (Private Pilot License) یا گواهینامه شخصی

این مدرک با گذراندن ۱۵۰ ساعت کلاس تئوری و ۴۰ ساعت پرواز به دست می‌آید. پس از موفقیت در آزمون‌های این دوره، در آزمون سازمان هواپیمایی کشوری شرکت و در صورت قبولی مدرک پی پی ال را دریافت کنید  و با این مدرک می‌توانید تک نفر یا با هواپیمایی شخصی خود پرواز کنید.

مدرک CPL (Commercial Pilot License) یا گواهینامه تجاری

این مدرک مجوز نشستن پشت پرواز‌های مسافری و هواپیماهایی، چون بوئینگ، ایرباس و فوکر را به شما می‌دهد. برای دریافت آن هم باید پس از گذراندن کلاس‌های تئوری و ۱۱۰ ساعت پرواز، در آزمون سازمان هواپیمایی کشوری شرکت کنید.

مدرک IR (Instrument Rating) یا گواهینامه اجازه پرواز کور

این دوره پس از اخذ مدرک سی پی ال و به منظور وارد شدن به یک ایرلاین گذرانده می‌شود که شامل ۲۵۰ ساعت کلاس تئوری و ۴۰ ساعت عملی است. پس از دریافت این گواهینامه شما می‌توانید شب‌ها و در هوای ابری هم پرواز کنید.

انتهای پیام/

شرایط خلبان شدن چیست؟

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *