بازدید: 443 | تاریخ انتشار : 20 آذر 1395
باغداران شهرستان خنداب نزدیک به سه ماه در انتظار تعیین قیمت کشمش و خرید تضمینی توسط دولت بودند که متاسفانه قیمتی که مصوب شد، رضایت کشاورزان را در بر نداشت.

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، شهرستان خنداب ۶ هزار هکتار سطح زیر کشت انگور دارد و قطب تولید این محصول در استان مرکزی است.

 کشاورزان شهرستان خنداب در این روزهای سرد پائیزی برای در امان ماندن باغات خود از سرما آنها را با خاک می پوشانند، این در حالی است که به علت قیمت پائین و عدم حمایت دولت از کشاورزان، محصولات تولیدی کشمش را در انبار ذخیره و به فروش نرسانده اند.

مسئولین شهرستانی و استانی برای خرید تضمینی کشمش از کشاورزان جلسات زیادی در شهرستان و حتی استان تشکیل دادند و نتیجه این جلسات امیدواری های زیادی به کشاورزان شهرستان می داد و شوق برداشت محصول را در آنها بیشتر کرده بود.

در جلسه ای که در شهریور ماه سال جاری با حضور نمایندگان شهرستان و مسئولین استانی و شهرستانی در فرمانداری برگزار شد، مسئولان به کشاورزان وعده دادند تا محصولات تولیدی آنها توسط دولت خرید تضمینی خواهد شد، در آبان ماه وعده مسئولین با قیمتی که هیچ یک از کشاورزان به آن راضی نبودند عملی شد و قرار شده تا 200 تومان به ازای هر کیلو کشمش به آنها داده شود.

اصغر غفاری کشاورزی روستای جوشیروان در این باره گفت: بعد از این که انگور باغم را به کشمش تبدیل کردم، به خاطر آشفتگی که دلالان در بازار کشمش به راه انداخته بودند، کشمش را در روزهای اول با قیمت 3 هزارو 400 تومان بفروش رساندم و بعد از یک هفته مابقی آنرا به قیمت 3هزار تومان فروختم.

 سودی از کشاورزی نصیبمان نشده است/ برای خودمان کارگری کردیم

وی با بیان این که من 20 سال در تولید محصول انگور تجریه دارم و سال 95 اولین سالی بود که برداشت انگور در خنداب از حد نرمال خود بالاتر رفته بود اما متاسفانه سودی به حال کشاورز نداشت گفت: سالهای قبل به خاطر بالاتر بودن قیمت کشمش و پائین بودن هزینه تولید، سود بهتری نصیب کشاورزان می شد، امسال با قیمتی که دولت تعیین کرد و علی رغم اینکه زحمات زیادی برای تولید انگور کشیدیم، فقط پول کارگری در باغمان برایمان ماند.

بیش از 90 درصد مردم در شهرستان خنداب به کشاورزی مشغول هستند و بیش از نیمی از آنها با فروش انگور و مشتقات آن، مخارج زندگی سالیانه خود را می گذرانند.

انتظار داشتیم قیمت کشمش 5 هزار تومان باشد

مصطفی سلیمی باغدار دیگری از خنداب گفت: 3 تن کشمش تولید کردم و به خاطر قیمت پائین، محصولم را در انبار نگاه داشته ام، از دولت انتظار داشتیم قیمت کشمش را نسبت به سال قبل طوری تعیین کند که کشاورز ضرر نکند، کشاورزانی هستند که مخارج زندگی آنها از طریق تولید کشمش تامین می شود، مشکل اصلی کشاورزان در خنداب وجود دلالان است و با وجود مشکلات و هزینه های بالای کشاورزی قیمت کشمش باید 5 هزار تومان تعیین می شد.

 سلیمی متذکر شد: کشاورزان خندابی با این حال که تولیدات سال قبل را به فروش نرسانده اند، با بی میلی در حال کار کردن در باغات برای سال آینده هستند.

 قیمت گذاری دولت برای کشمش، منصفانه نبود

روح الله بارانی کشاورزی از روستای جوشیروان در خصوص عدم خرید تضمینی کشمش توسط دولت و قیمت پائین این محصول گفت: کار اصلی من کشاورزی است و 1 هکتار باغ دارم، در طول یکسال موفق شدم 7 تن کشمش تولید کنم و به خاطر قیمت پائین و عدم خرید تضمینی کشمش توسط دولت، محصولم در انبار مانده است.

 بارانی گفت: از ابتدای سال تاکنون برای چرخاندن کارهای کشاورزی هزینه های زیادی کردم، تمام آنها نسیه بوده و امروز باید آنها را تسویه کنم، دلالان از این فرصت ها استفاده می کنند و می خواهند محصولات را ارزان از دستم خارج کنند.

 وی افزود: تعاون روستایی کشمش را با قیمت پائین خریداری و بعد از چند ماه تسویه می کند، دولت برای تعیین قیمت کشمش هزینه های تولید کشاورزی را در نطر نگرفته است.

شکار درآمد کشاورزان توسط دلالان فرصت طلب در خنداب

 احمد خجی کشاورزی دیگر از این روستا گفت: 20 تن کشمش تولید کردم، کسی نیست که این محصول را از ما خریداری کند، دلالان خریدار هستند، ولی با قیمتی که فقط خودشان راضی اند. 

  خجی گفت: سال قبل قیمت کشمش تا 4 هزار و پانصد تومان پیش رفت، اما امسال این قیمت به زیر 3 هزار تومان رسیده است، با گرانی که نسبت به سال قبل داشتیم، انتظار داشتیم قیمت کشمش به 5 هزار تومان برسد.

سنگ تمام گذاشتن دولت در حمایت از کشاورزان !

وی افزود: سال قبل خریدار کشمش نسبت به سال جاری بهتر بود، دولت در سال جاری سنگ تمام گذاشته و حالی از کشاورز نمی پرسد، دولت نه تنها در زمینه خرید کشمش کشاورزان را یاری نکرد، بلکه در سایر بخش های کشاورزی مثل فروش دولتی کود و سم و غیره کمک خوبی به کشاورزان نمی کند.

 

 کشاورزان در بهار 95 با نزول برکات از آسمان خوشحال بودند و تلاشهای فراوانی کردند تا محصول خود را از سرما و آفت و بسیاری از مشکلات پیش رو حفظ کنند تا تولید بهتری داشته باشند، متاسفانه با تصمیم های غیر کارشناسی که درباره قیمت کشمش انجام شد به درآمد سال قبل خود هم نرسیدند و محصولشان را به حراج گذاشتند.

 دلالان هر کیلو کشمش را در شهرستان خنداب زیر 3 هزار تومان به صورت نقد خریداری می کنند و کارخانه داران به صورت امانی هر کیلو کشمش را 3200 تومان می خرند، با این وجود دولت قرار است به ازای هر کیلو 200 تومان به کشاورزان یارانه بدهد، این در حالی است که هزینه های کشاورزی نسبت به سال قبل افزایش چشم گیری داشته است و قیمت هر کیلو کشمش در سال 94، بالای 4 هزارتومان به فروش می رسید.

 

 انتهای پیام/ش

تگها: قیمت کشمش, خنداب, خبر, اخبار روز, باغداری, دولت, خنداب

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *