بازدید: 631 | تاریخ انتشار : 14 دی 1395
بارندگی هایی که در این سال ها اتفاق افتاده است بار دیگر حیات را به این رود بازگردانده است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، رودخانه قره چای با طی کردن مسیری بسیار طولانی و با عبور از دشت‌ها، شهرها و روستاهای زیادی در مسیر پر پیچ و خم خود جان تازه‌ای به این مناطق داده و علاوه بر تأمین آب مورد نیاز کشاورزان، نقش مهمی نیز در تأمین آب مورد نیاز مردم ساکن در این مناطق را ایفا می‌کند.

رودخانه قره‌چای از ارتفاعات شازند سرچشمه می‌گیرد و با عبور از مسیری به طول ۵۴۰ کیلومتر و سیراب کردن دشت‌های حاصلخیز، پس از سکون در پشت دیواره سد ساوه و استفاده بهینه کشاورزان سخت کوش ساوه‌ای در نهایت مازاد آن به دریاچه نمک قم سرازیر می‌شود.

بر اساس نقشه‌های جغرافیایی منطقه، این رودخانه از به هم پیوستن دو رود تشکیل می‌شود و وسعت حوضه آبریز آن به حدود ۲۳ هزار و ۹۲۱ کیلومتر مربع می‌رسد.

 خشک شدن این رودخانه در سال های قبل در شهرستان های خنداب و کمیجان، نگرانی های کشاورزی را در جهت خشک شدن چاه های زیرزمینی افزایش داده بود، با بارندگی هایی که در سال های اخیر و سال جاری اتفاق افتاد، این رودخانه هر ساله زودتر از سال قبل جریان پیدا می کند و مدت بیشتری ادامه می یابد.

اکنون این رودخانه بیش از یک ماه است که در شهرستان خنداب جریان دارد و نزدیک شهرستان کمیجان شده است. تصاویر زیر در فصول مختلف گرفته شده است.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/ش

 

تگها: قره چای, خنداب, اخبار روز, روزنامه, آب, مایه حیات, خبرنامه, نسیم خنداب, شراء

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *