بازدید: 747 | تاریخ انتشار : 22 دی 1395
طرح یادمان شهدای شهرستان خنداب هنوز پس از گذشت چهار سال اجرایی نشده و در این مدت تنها ۳۰ درصد از اعتبارات تخصیص یافته را به خود جذب کرده است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، وقتی وارد شهر خنداب می شوی، چشمت به گنبد سیمانی شهدای گمنام شهر می افتد، ۴ سالی است که مردم شهر خنداب در انتظار ساخت یک گنبد طلایی برای شهدای گمنام هستند؛

در ۲۳ خردادماه سال ۹۱ مردم شهرستان خنداب پذیرای پیکر مطهر ۲ شهید گمنام در شهر خنداب شدند. این دو شهید گمنام ۱۷ و ۱۹ ساله در عملیات «والفجر ۸» و در منطقه عملیاتی «فاو» به شهادت رسیده‌‌اند.

برای ساماندهی گلزار مطهر این دو شهید بزرگوار در مردادماه ۹۳ جلسه‌ای با حضور تعدادی از مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد.

اکنون نزدیک به سه سالی است که از این جلسه می‌گذرد ولی تاکنون اقدامی برای ساخت آرامگاه درخور شأن این عزیزان از سوی مسئولین صورت نگرفته است. گنبد آهنین بر سر مزار مطهر این دو شهید و جلوه نازیبای آن، نارضایتی بسیاری از خانواده های شهدا و مردم خنداب را برانگیخته است.

سال ۹۴ اعتباری برای ساخت یادمان شهدای گمنام در نظر گرفته شد، ولی از آنجایی که مسئولین سخت پیگیر این مسئله بودند، متاسفانه موفق به جذب این اعتبار نشدند!

نبود اداره بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در خنداب باعث شد تا در بهمن ماه سال ۹۴ بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان خنداب ساخت یادمان را بر عهده بگیرد.

جلسات مسئولین در این خصوص تا بهمن ماه سال ۹۴ به درازا کشید. جلسه‌ای در راستای اجرای برنامه‌های کمیته ایثارگران شهرستان خنداب و ساماندهی گلزار شهدای این شهرستان با حضور مسئولان ارشد شهرستانی در اداره بنیاد شهید خنداب برگزار شد و برآورد هزینه‌ها نیز با حضور مجری طرح صورت گرفت.

اجرای طرح یادمان شهدای خنداب معطل تزریق اعتبارات

 شهرام ثامنی رییس بنیاد شهید و امورایثارگران شهرستان خنداب در خصوص جزئیات طرح ساماندهی گلزار شهدای گمنام گفت: از آنجایی که طبق اساسنامه‌های موجود، متولی ساخت و تهیه نقشه و اجرای ساماندهی گلزارهای شهدای گمنام با بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس است؛شهرستان خنداب هم فاقد نمایندگی این اداره کل است، بنابراین در کارگروه ویژه فرمانداری مقرر شد اعتبارات مربوطه زیر نظر بنیاد شهید اداره و با نظارت فرمانداری و بنیاد شهید اجرایی شود.

ثامنی اظهار کرد: سه طرح پیشنهادی در جلسه مطرح شد، به طوری که در پیشنهاد اول اجرای طرحی جامع با درنظر گرفتن کلیه ابعاد کاشی‌کاری، آیینه‌کاری و ایجاد سقفی گنبدی شکل، برای قبور مطهر این دو شهید پیشنهاد شد که اجرای این طرح مبلغی بالغ بر ۸۵۰ میلیون ریال هزینه در بر دارد.

وی افزود: طرح دوم اعتباری معادل ۵۰۰ میلیون ریالی برآورد شد تا براساس آن طرح با هشت ستون به صورت دایره‌ای احداث شود که با توجه به بودجه ابلاغی و در صورت تصویب به صورت فاز بندی به مرحله اجرا گذارده شود.

ثامنی متذکر شد: سلیمی نماینده فرمانداری رقم اختصاص یافته برای ساماندهی قبور این دو شهید گمنام را ۲۶۰ میلیون ریال عنوان کرده است که قرار شد فاز اول ساماندهی با رقم اختصاص یافته تا پایان سال اجرایی شود. برای به اتمام رساندن طرح جلسه‌ای در فرمانداری خنداب تشکیل می‌شود تا مابقی اعتبار مورد نیاز از طریق رایزنی با مدیران ارشد استان و همچنین جذب مشارکت‌های مردم و خیرین تامین شود.

یادمان شهدایی که در مدت ۲۰ روز ساخته شد!

بر همین اساس فاز اول ساماندهی گلزار مطهر شهدای گمنام شهر خنداب با پیگیری بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان خنداب و شرکت پیمانکار بنیاد حفظ آثار در مردادماه سال جاری کار ساخت یادمان شهدای گمنام را آغاز کرد.

با هماهنگی هایی که با فرمانداری شهرستان خنداب و بنیاد حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به عمل آمده بود، به واسطه عدم وجود اداره بنیاد حفظ آثار در خنداب، اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان خنداب مجری افتخاری برنامه ساماندهی گلزار شهدای گمنام در خنداب قرار گرفت.

ساخت یادمان شهدای گمنام به مدت ۲۰ روز در مردادماه ادامه داشت و سقف یادمان کار شد، این تنها کاری بود که چندین جلسه و هماهنگی برای آن انجام شده بود، بعد از ۲۰ روز کار ساخت یادمان تعطیل شد.

نتیجه تصویری برای آغاز ساخت مقبره شهدای گمنام خنداب

سال های قبل نوجوانان و جوانان بسیجی هر هفته در جوار قبور مطهر شهدا، مراسم تلاوت زیارت عاشورا برگزار می کردند و همین مراسم تا اوایل فصل پائیز تا سرد شدن هوا ادامه داشت. 

تخصیص اعتبار برای ساخت یادمان از بودجه فرهنگی 

بسیاری از مردم از کم توجهی مسئولين نسبت به شهدای گمنام در خنداب گله‌مند هستند، یکی از شهروندان خندابی در همین خصوص گفت: شهدای گمنامی كه در سال ۹۱ به خنداب آمدند گمنام تر شدند، در حال حاضر یادمان شهدای گمنام، مكان مناسبی برای زيارت خانواده‌های معظم شهدا، بسيجيان و مردم نيست و جايی برای خواندن دعا و نماز ندارد.

این شهروند خندابی ادامه داد: ۳ درصد بودجه شهرستان فرهنگی است كه با كنترل و مديريت آن مي توانيم ساخت این یادمان را انجام دهیم.

وی شهدا را مايه بركت خواند و گفت: نبايستي اين گونه با آنها رفتار كنيم، بايد عزت و اقتدار را به اين منطقه و شهرستان برگردانيم و از معنويت شهدا استفاده كنيم؛ مردم در برابر انقلاب وظيفه خود را خوب انجام می دهند، این مسئولين هستند که بايد همت كنند، شهدا برای مقابله با تهاجم فرهنگی جان خود را فدا كردند بایستی از شهدا بايد درس بگيريم.

جذب تنها ۳۰ درصد اعتبارات تخصیص داده شده به ساخت یادمان شهدای خنداب

 شهرام ثامنی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان خنداب در این خصوص گفت: تولیت یادمان شهدای گمنان بر عهده حفظ آثار است، اما در سال ۹۲ بنیاد شهید به عنوان نماینده، ساخت یادمان شهدای گمنام خنداب را شروع کرد.

ثامنی اظهار کرد: استانداری اعتباری در همین خصوص به خنداب اختصاص داد، اما تخصیص این اعتبار ۳۰ الی ۵۰ درصد بود که متاسفانه تاکنون نتوانستیم یادمان‌های برای شهدای گمنام خنداب بسازیم.

وی افزود: اخیرا دستورالعملی برای اداره حفظ آثار ارسال شده که یادمان‌های شهدای گمنام باید به صورت هیئت امنایی اداره شوند، که در این کار فرمانداری، بنیاد شهید، حفظ آثار و شورای شهر دخیل هستند، اما با این حال حفظ آثار اعتباری را برای این کار در نظر نمی‌گیرد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان این که ما با شور و شوق کار ساخت یادمان شهدای گمنام را شروع کردیم، اما با ارسال اساسنامه ما را از این کار منع کردند و خواستند تا کار هیئت امنایی انجام شود، ۳۰ درصد پیشرفت کاری در ساخت یادمان شهدای گمنام داشتیم.

شاید کمبود اعتبارات دلیل قانع کننده‌ای برای مسئولین اجرایی در این خصوص باشد، اما ۴ سال چشم انتظاری مردم و خانواده‌های شهدا برای ساماندهی گلزار شهدای گمنام چیز دیگری می گوید و دلیل نبود اعتبارات برای آنها قابل قبول نیست.

انتهای/م

تگها: خنداب, خبر, اخبار روز, خبرهای مردمی, شهدای گمنام خنداب, مقبره, طلایه داران

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *