بازدید: 616 | تاریخ انتشار : 30 دی 1395
استاد روابط بین الملل گفت: نگاه گره‌گشایی به برجام از ابتدا صحیح نبود چراکه رفع مشکلات حوزه اشتغال، اقتصاد و صنعت نیازمند نگاهی درون‌گرا و تکیه بر توانمندی داخلی است نبایستی به اقتصاد خارجی برای رفع مشکلات متکی بود.

 

 به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، دکتر ابراهیم آقامحمدی، استاد دانشگاه و متخصص روابط بین الملل در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، در پاسخ به این سوال که چرا بر خلاف وعده‌های داده شده برجام گشایش اقتصادی به همراه نداشت؟ گفت: نباید در تصمیم گیری برای آینده، برنامه ریزی در ابعاد مختلف و روابط خارجی، به شکل تک بُعدی و فقط از این زاویه به برجام نگاه کرد، این نوع نگاه باعث بالا بردن انتظارات اجتماعی از برجام می شود.

آقامحمدی اظهار کرد: نگاه ما به برجام نباید نگاهی در جهت رفع تحریم‌ها و حل روابط خارجی باشد، داشتن این نگاه از ابتدا مناسب نبود، نبایستی انتظار داشته باشیم که مشکلات اشتغال، اقتصاد، کار آفرینی و صنایع با امضا برجام مرتفع گردد. این مسائل نیازمند نگاهی درونگرا است، همانگونه که در اقتصاد مقاومتی مطرح شده حل این مشکلات نیازمند اتکا به توانمندی داخل کشور است و نباید به اقتصاد خارجی متکی بود.
وی افزود: باید استحکام و استقلال در عرصه داخلی شکل بگیرد تا میزان آسیب‌پذیری کشور در مقابل شرایط منطقه ای و بین‌المللی کاهش پیدا کند، حل مشکلات کشور به واسطه حوزه بین‌الملل نه ممکن است و نه پایدار.
برجام یک توافق بین‌المللی است نه یک توافق دو سویه

متخصص روابط بین الملل  درخصوص بدعهدی آمریکا در عرصه بین‌الملل گفت: از نحوه سیاست و عملکردهای آمریکا مشخص است که برای خود جایگاه و موقعییت خاصی در نظر گرفته و این جایگاه از نگاه کشورهای دیگر قابل پذیرش نیست.
آقامحمدی افزود: آمریکا نوعی رابطه ناعادلانه و نابرابر با دیگر کشورها از جمله ایران را در دستور کار دارد. نظام جمهوری اسلامی ایران با آمریکا رابطه‌ای ندارد؛ برجام هم در شرایط خاصی انجام شد اینکه مذاکرات رو در رو با دولت آمریکا به تنهایی نبود که با حضور گروه ۵+۱ این مذاکرات صورت گرفت و دولت ایران برای حل مسائل هیچگاه ارتباط دو سویه با آمریکا را مورد پذیرش قرار نداده است.
وی افزود: از همان روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون دولت آمریکا علیه ایران تحریم‌های بسیاری را اعمال کرده است؛ تحریم های داماتو، تحریم های موشکی، تحریم درحوزه حقوق بشر و سرمایه گذاری هم که علیه ایران صورت گرفته بخش‌هایی از این تحریم هاست.
موضع اقتدارگونه ایران در حل بحران‌های منطقه
این استاد دانشگاه تصریح کرد: سند I.S.A اگرچه اجرایی نشده ولی به صورت کامل هم کنار گذاشته نشده است. آمریکا از شرایط تمدید اضطراری نسبت به ایران استفاده کرد تا این سند را به امضا برساند، این شرایط نشان می‌دهد ما نباید نگاه خوش بینانه به آمریکا و نظام بین‌الملل داشته باشیم، نظام بین‌الملل بر اساس توازن قوا وجود دارد و هر یک از این کشورها به دنبال منافع خاص خود هستند.
آقامحمدی درخصوص ارزیابی موضع‌گیری دولت ایران درمقابل نقض برجام از سوی آمریکایی‌ها گفت: نوعی مغایرت در همکاری‌های بین‌المللی و چارچوب برجام وجود دارد که ما باید از موضع اقتدار با این مسائل برخورد کنیم و نه از راه سیاست تهاجمی، زیرا این نوع برخورد در سیاست خارجه ما جایگاهی ندارد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: موضع قدرت و روابط دیپلماتیک دو بال اساسی روابط خارجه است که حل بحران‌های ایجاد شده در سطح منطقه مثل، بحران عراق و سوریه توسط ایران ناشی از موضع اقتدار گونه ایران است.

 انتهای پیام/ف


کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *