بازدید: 373 | تاریخ انتشار : 15 بهمن 1395
شهرستان خنداب از توابع استان مرکزی از هرگونه خدمات بیمارستانی و درمانی در حوزه دولتی و خصوصی و سایر بخش‌ها محروم است و تنها بیمارستان ۳۲ تختخوابی این شهرستان با گذشت بیش از ۷ سال هنوز تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است.

بیمارستان یکی از نهادهای مهم ارائه دهنده خدمات بهداشتی_درمانی و آموزشی در هر جامعه ای است و تامین بهداشت و درمان يكى از نيازهاى اساسى و حياتى هر جامعه و از جمله عواملى است كه نقصان آن يكى از نقاط ضعف دولت ها تلقى شده و سبب نارضايتى وسيع اجتماعى مى شود.

بیمارستان‌ها با ارائه خدمات به نياز دائمى و مستمر اقشار جامعه در حوزه بهداشت و درمان و ارتقا سطح سلامت جامعه نقش اساسی ایفا می کند. از سوی دیگر براساس مطالعه وسیع بانک جهانی، بین ۵۰ تا ۸۰ درصد منابع بخش سلامت در کشورهای در حال توسعه، به بیمارستانها اختصاص دارد.

احداث بیمارستان در شهرستان خنداب  با جمعیت ۷۰ هزار نفری ساکن و راه‌ های مواصلاتی که خالی از مشکلات نیست یکی از مطالبات اصلی مردم این منطقه است که در اواخر سال ۸۸ از سوی دولت پاسخ داده شد. اما هنوز با گذشت ۷ سال این بیمارستان جهت رفع نیازهای ضروری مردم آماده بهره برداری نیست.

شهرستان خنداب از توابع استان مرکزی از هرگونه خدمات پایه بیمارستانی و درمانی در حوزه دولتی و خصوصی و سایر بخش ها محروم است و بیماران این منطقه برای درمان به شهرستان های همجوار اعزام می شوند.

امسال مسئولین استانی خبر از بهره‌برداری این بیمارستان دادند ، البته خبری که در سال‌های گذشته نیز به مردم داده شده بود ولی هر بار این وعده به سالی دیگر موکول شده بود. اما مردم این منطقه هنوز امیدوار هستند که امسال ساخت این بیمارستان تکمیل و سال آینده با تجهیز آن نیازهایشان در حوزه درمان پاسخ داده شود.

حمید غیاثی فرماندار شهرستان خنداب در گفت‌و گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: در سفر ریاست جمهور به استان مرکزی ۳ میلیارد تومان اعتبار برایتکمیل بیمارستان خنداب اختصاص داده شد که مدت زمان پرداخت این اعتبارات ۲ ساله بود، اما با توجه به محرومیت شهرستان خنداب و پیگیری‌های انجام شده، در زمان حضور نوبخت، معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به استان مرکزی، تخصیص اعتبارات سفر ریاست جمهوری به شهرستان خنداب که قرار بود در مدت دو سال واریز شود جهت کمک به مردم تا پایان مردادماه در دو حوزه راه و بهداشت تخصیص خواهد یافت.

غیاثی با بیان این که بیمارستان و جاده یکی از مهمترین و اصلی ترین مشکل مردم در شهرستان خنداب است، گفت: از اعتبار ۳ میلیارد تومانی در نظر گرفته برای بیمارستان ۱/۵ میلیارد تومان پرداخت شده است.

وی افزود: جهت رفع مشکلات بیمارستان شهرستان خنداب نشستی با رئیس سازمان مدیریت استان و جمعی از مسئولین برگزار کردیم و بر اساس مصوبات این نشست بیمارستان خنداب به صورت موردی تحویل دانشگاه علوم پزشکی داده می شود، تا دانشگاه بتواند امر تجهیز بیمارستان را شروع کرده و نواقص احتمالی بیمارستان هم در این مدت برطرف شود تا در نهایت تغییر و تحول و عملیات اصلی بیمارستان توسط وزارت خانه انجام شود.

فرماندار شهرستان خنداب تصریح کرد: به منظور سرعت بخشیدن در روند تجهیز و بهره برداری از ساختمان بیمارستان سه شنبه با حضور معاون سیاسی، امنیتی استاندار مرکزی، از این ساختمان رونمایی و جهت تجهیز به صورت موردی به دانشگاه علوم پزشکی تحویل داده می شود.

ساخت بیمارستان ۳۲ تخت خوابی شهرستان خنداب با زیر بنای ۲۷۰۰ مترمربع از مهر سال ۱۳۸۸ آغاز شد، در ۱۶ آذر سال ۱۳۹۳ اعلام شد این بیمارستان با اعتبار ۸۰۰۰ میلیون ریال (اعتبار مصوب سال ۹۳) با پیشرفت ۸۱ درصدی در حال تکمیل شدن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اراک در آبان سال ۱۳۹۴ گفت: بیمارستان شهرستان خنداب در دهه مبارک فجر سال ۱۳۹۴ افتتاح خواهد شد این در حالیست که یکی از پیمانکاران این بیمارستان در شهریور سال ۱۳۹۴ بیان کرد که ساختمان بیمارستان حدود ۹۸ درصد و ساختمان های جنبی بیمارستان ۵۰ درصد پیشرفت داشته اند، موتورخانه بیمارستان تکمیل و آماده بهره برداری است و تنها مشکل  نداشتن برق و گاز در مجموعه بیمارستان است.

در ۴ سال دولت تدبیر امید، یکی از دغدغه های اصلی مردم شهرستان خنداب بهره برداری از بیمارستان ۳۲ تخت خوابه این شهرستان بود، که در طول این ۴ سال ساخت بیمارستان کمتر از ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، این در حالیست که تاکنون مسئولین چندین بار وعده رونمایی از بیمارستان را به مردم داده اند.

امسال با توجه به تکمیل شدن ساختمان بیمارستان مسئولین خبر از رونمایی و تحویل موردی بیمارستان به دانشگاه علوم پزشکی داده اند، در حالی که هنوز نواقص احتمالی بیمارستان برطرف نشده است.

انتهای پیام/ف

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *