بازدید: 334 | تاریخ انتشار : 21 بهمن 1395
یک فعال انقلابی گفت: رژیم طاغوت دستوری برای دستگیری تمام روحانیونی که بالای منابر برای حکومت و سلامتی شاه دعا نمی‌کردند، صادر کرده بود.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،، حکومت شاه و اربابش آمریکا تصور می کردند که با خشونت، سرکوبی و با تبعید امام(ره) می توانند رابطه او را با مردم ایران قطع کنند و از وقوع انقلاب جلوگیری کنند، اما امام(ره) با رهبری مدبرانه‌ی خود در دوران تبعید در ترکیه و عراق همواره ارشاد و هدایت خود را تداوم بخشیده و به راهنمایی و سازماندهی گروه‌ها و مردم پرداختند.

تداوم رهبری امام خمینی(ره)  از تبعیدگاه از یکسو و مقاومت و پایداری مردم و شاگردان امام(ره) در داخل کشور از سوی دیگر، سرانجام منجر به برانگیختن شعله‌های خشم مردم در سال ۵۶ علیه حکومت پهلوی شد، در این دوران مردم شهرستان خنداب هم با راهنمایی دو روحانی از قم و مردم انقلابی شهرستان در تظاهرات علیه رژیم شاه، هم صدا و همگام با سایر هموطنان کشور شرکت کرده و در شکل گیری انقلاب و تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی نقش آفرینی کردند و با سر دادن شعارهای منسجم مخالفت علنی خود را علیه رژیم شاه اعلام کردند.

همزمان با تحولات سیاسی و اجتماعی ایران در فاصله سال‌های ۱۲۸۷ تا ۱۳۵۷ شهرستان خنداب همزمان با مردم سراسر کشور، مرکز حرکت‌های مردمی و اعتراض‌های جمعی بوده و ظلم و ستم حاکمان و صاحبان قدرت، سو‌ء‌ استفاده‌های شخصی و تصمیمات خودخواهانه، در شکل‌گیری جنبش‌ها نقش مهمی داشته است.

 اکبر یادگاری یکی از فعالان انقلابی شهرستان خنداب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، در خصوص خاطرات خود در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: مردم شهرستان خنداب همانند دیگر شهرها، در مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی شهدا و مجروحانی تقدیم انقلاب کردند.

وی با بیان اینکه بازار و مدارس شهرستان در آن دوران تعطیل بود، گفت: در روزهای انقلاب اطلاعیه و عکس های حضرت امام خمینی(ره) از طریق دو روحانی از قم به نام های حاج آقا صحیفه و شجاعی به دست حاج ملا محمود یادگاری، رحمان اکبری و رحیم یادگاری می رسید و این افراد اطلاعیه های حضرت امام را بین مردم انقلابی شهرستان پخش می کردند.

یادگاری اظهار کرد: افراد انقلابی مسائل مربوط به آن دوران را از طریق افرادی که از تهران به شهرستان می آمدند به اطلاع مردم می رساندند، مدارس نیز در این دوران تعطیل بود و دانش آموزان همگام با مردم در تظاهرات علیه رژیم شاه در میدان انقلاب شهرستان خنداب شرکت می کردند و شعار مرگ بر شاه سر می‌دادند.

یادگاری در خصوص ماموران رژیم با انقلابیون گفت: ماموران رژیم تمام فعالیت‌های مردم را سرکوب کرده و دستوری مبنی بر دستگیری تمام روحانیونی که بالای منابر برای حکومت و سلامتی شاه دعا نمی‌کردند صادر کرده بود.

محمود یادگاری در پایان خاطرنشان کرد: ملا محمود یادگاری با کمک آقای شجاعی و صحیفه آموزش‌های لازم را به دانش آموزانی که اسرار داشتند در پخش اعلامیه‌ها حضور داشته باشند، در فضای بازی که آن زمان روبروی مسجد امام حسین(ع) بود؛ می‌دادند تا بتوانند در موقع فعالیت از چشمان ساواک و نیروهای رژیم مخفی شوند.

 

انتهای پیام/ف

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *