بازدید: 362 | تاریخ انتشار : 24 بهمن 1395
رئیس اداره بهزیستی شهرستان خنداب گفت: ۲ هزار معلول در شهرستان خنداب شناسایی شده‌ که برای تعیین سطح معلولیت، به کمیسیون ICF معرفی شده‌اند تا میزان خدمات دریافتی مشخص شود.
علی غنی‌پور، رئیس اداره بهزیستی شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب؛ بااشاره به اقدامات انجام شده برای معلولین، در شهرستان خنداب، گفت: کنوانسیون جهانی معلولین مصوب سازمان ملل متحد عمدتا بر مواردی از قبیل، ایجاد فرصتهای برابر برای معلولین به منظور حضور فعال اجتماعی در همه عرصه‌ها نظیر اشتغال، تحصیل، ورزش، مناسب‌سازی فضاهای شهری و اماکن عمومی برای دسترسی آسان و بدون دغدغه آنان و تغییر نگرش جامعه نسبت به این قشر از جامعه است.

شناسایی ۲ هزار معلول در شهرستان خنداب

غنی‌پور اظهار کرد: ۲۰۰۰ معلول در شهرستان خنداب شناسایی شده‌ که برای تعیین سطح معلولیت، به کمیسیون ICF معرفی شده‌اند تا میزان خدمات دریافتی مشخص شود.

وی افزود: تنها یک چهارم معلولین این شهرستان از بهزیستی مستمری ماهیانه دریافت می‌کنند و مابقی هم به صورت غیر موردی وام اشتغال، ازدواج یا هزینه تحصیلی دریافت می کنند.

رئیس اداره بهزیستی در ارتباط با وام اشتغال به معلولین گفت: سازمان بهزیستی شرایط را برای معلولانی که برای دریافت وام اشتغال به این نهاد خدماتی مراجعه می‌کنند از طریق پرداخت تسهیلات فراهم می‌سازد؛ و تسهیلات ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومانی بدون سود به این متقاضیان پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مناسب‌سازی اماکن برای معلولین در خنداب گفت: در دو جلسه‌ای که امسال با فرمانداری شهرستان به منظور مناسب‌سازی مکان‌های عبور و مرور برگزار شد مقرر گردید تا در ساخت سازه‌های جدید عمومی شرایط لازم برای استفاده معلولین از سوی مهندسین در ظر گرفته و اجرایی شود.

غنی‌پور یادآور شد: در این راستا دو دستگاه خودپرداز در ارتفاع یک‌متری نصب و پارک خنداب و ۲۰ دستگاه اجرایی در سطح شهرستان برای استفاده معلولین مناسب سازی شده است.

ساخت چهار مسکن روستایی برای معلولان خندابی 

رئیس اداره بهزیستی با اشاره به حمایت های بهزیستی در بخش مسکن ویژه معلولین گفت: در سال جاری، چهار مسکن روستایی برای خانواده‌هایی با ۲ معلول جسمی و ذهنی با همکاری سازمان بنیاد مستضعفان در شهرستان خنداب، با مساحت ۸۰ تا ۹۰ متر در روستاهای حسینیه برای برادر و خواهرمعلول، گازران دو خواهر معلول، روستای غینرجه دو برادر معلول و در کَرکان یک خواهر و برادر معلول احداث و به بهره‌برداری رسید.

وی افزود: ۱۸ میلیون تومان وام بلاعوض با مدیریت بهزیستی به این افراد داده شده که از این مبلغ، ۱۰ میلیون تومان را بنیاد مستضعفان، ۶ میلیون تومان بهزیستی و ۲ میلیون تومان هم از طریق بنیاد مسکن تخصیص داده است. 

غنی‌پور در ادامه گفت: ساخت این مسکن‌ها تقریبا نیازمند اعتبار ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومانی است که از این مبلغ ۱۵ میلیون تومان وام از طرف بنیاد مسکن با کارمزد چهار درصد و بازپرداخت ۱۰ تا ۱۲ ساله و ۱۸ میلیون تومان هم وام بلاعوض به این افراد داده می شود و مابقی این مبلغ که تقریبا ۱۰ تا ۱۸ میلیون تومان است، از طرف خود این افراد هزینه می شود.

۸ خانوار دارای معلول دیگر، نیازمند مسکن در خنداب

وی افزود: ۸ خانوار دیگر در سطح این شهرستان نیازمند مسکن هستند که باتوجه به عدم تامین مبلغ اولیه از سوی این خانوارها امکان پرداخت تسهیلات به آنان وجود ندارد.

غنی‌پور در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بهزیستی با مشارکت خود مددجو این مسکن ها را می سازد، بعد از دریافت وام توسط مددجویان، بهزیستی هم ۱۸ میلیون تومان وام بلاعوض به این افراد می دهد.

انتهای پیام/ف

 

 

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *