بازدید: 550 | تاریخ انتشار : 28 بهمن 1395
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب از ارائه تسهیلات ۱۵ درصدی برای خرید ادوات کشاورزی به منظور افزایش ضریب مکانیزاسیون کشت و ترویج خاک‌ورزی حفاظیتی به متقاضیان در شهرستان خنداب خبر داد.
 شمسی، مدیر جهادکشاورزی شهرستان خنداب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، با اشاره به میزان اراضی زیر کشت بهاره در شهرستان خنداب گفت: ۷۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت محصولات بهاره است که از این مقدار ۸۵۰ هکتار مختص به کشت آبی و مابقی آن کشت دیم است.

شمسی ادامه داد: یونجه، لوبیا، ذرت علوفه‌ای، ارزن، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی، هندوانه، خربزه و صیفی‌جات از جمله محصولاتی است که فصل بهار در این شهرستان کشت می‌شود و محصولات پاییزه نیز شامل گندم ، جو و کلزا است.

شمسی اظهار کرد: سال گذشته، با هماهنگی‌های انجام شده، کشاوزران توانستند گندم خود را علاوه بر ۴ مرکز تدارک دیده شده در سطح شهرستان به سیلوهای اراک و سمنگان تحویل دهند.

احداث سیلو با ظرفیت ۲۰ هزار تُن در خنداب

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خنداب با اشاره به اقدامات انجام شده برای جلوگیری از بروز مشکلات ذخیره گندم در سال آینده گفت: با همکاری بخش خصوصی و با استفاده از تسهیلات بانکی سیلویی با ظرفیت ذخیره ۲۰ هزار تُن گندم در شهرستان خنداب در حال احداث است.

وی افزود: سال گذشته با توجه به مساعد بودن هوا در اواخر زمستان، از روزهای پایانی اسفندماه اقدام به تهیه و تدارک کودشیمیایی و بذر اصلاح شده محصولات زراعی و توزیع در بین کشاورزان کردیم؛ همچنین کارشناسان مدیریت نیز آموزش‌های آماده‌سازی زمین، اصلاح شیوه آبیاری، انجام روش‌های خاک‌ورزی حفاظتی برای حفظ و رطوبت خاک و اصول تغذیه صحیح را در محل روستاهای شهرستان در اختیار کشاورزان قرار دادند.

شمسی بیان کرد: یکی از اقدامات اجرایی در برنامه‌های پیش‌بینی شده، مدیریت ترویج آبیاری قطره‌ای محصولات بهاره به منظور افزایش راندمان آبیاری است که استفاده از این روش در مزارع لوبیا در سال‌های اخیر باعث افزایش راندمان آبیاری شده است.

ارائه تسهیلات ۱۵ درصدی برای خرید ادوات کشاورزی

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خنداب در خصوص برنامه‌های امسال این سازمان به منظور افزایش میزان تولید محصولات در فصل بهار گفت: پیگیری هایی در خصوص جذب سهمیه کود شیمیایی انجام شده و انبارهای سطح شهرستان در حال حمل کودهای مورد نیاز هستند و همچنین کلاس‌های آموزشی کاشت محصولات در اسفندماه برگزار می‌شود و بروشور و برگه‌هایی در این زمینه نیز آماده و در حال توزیع است، همچنین برای افزایش ضریب مکانیزاسیون کشت و ترویج خاک‌ورزی حفاظیتی، تسهیلات ۱۵ درصدی به منظور خرید ادوات و تراکتور در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود.

شمسی در ارتباط با راهکارهای افزایش تولید محصولات گفت: کشاورزان سعی کنند از روش‌های مکانیکی و بیولوژیکی به جای مصرف کودشیمیایی، برای مبارزه با آفات و علف‌های هرز در مزارع استفاده و با آزمایش خاک، نیاز واقعی مزارع خود را مشخص و بر اساس آن از کودهای شیمیایی استفاده کنند و در کنار آن از کودهای ریز معذی هم استفاده شود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خنداب در پایان خاطرنشان کرد: سال گذشته با همان سطح زیر کشت شاهد افزایش ۱۲ درصدی میزان تولید محصول بودیم. هدف اصلی کاهش سطح زیر کشت و افزایش میزان محصول بوده که خوشبختانه توانسته‌ایم به این هدف دست پیدا کنیم.

انتهای پیام/ف

تگها: شهرستان خنداب, کشت بهاره, کشاورزان, تسهیلات 15 درصدی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *