بازدید: 403 | تاریخ انتشار : 15 اسفند 1395
مراسم نمادین جشن درختکاری در آستانه هفته منابع طبیعی، در آموزشگاه کلینی روستای جوشیروان شهرستان خنداب با حضور مسئولین و دانش‌آموزان برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، روز درختکاری در ایران از علایق ملی و سنت تاریخی است، تاریخ نشان می ‌دهد که ایرانیان باستان، جشن های خاصی به مناسبت این روز برگزار کرده و در این جشن ها به درختکاری پرداخته و به خاک و زراعت احترام می‌ گذاشتند.

در کشور ما روز درختکاری در ۱۵ اسفند هر سال برگزار می شود و مردم با حضور در پارک ها، جنگل ها و اقصی نقاط شهر اقدام به کاشت نهال های جوان می کنند، ایرانی ها هر سال با کاشت درخت به استقبال سال نو رفته و با این کار نمادین در آستانه بهار زندگی را به زمین باز می گردانند.

در این روز در مقابل بیشتر پارک ها و فضاهای سبز و دیگر نقاط شهر نهال هایی به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرید.

 اهمیت درختکاری در اسلام

در ادیان و فرهنگ‌های مختلف جهان، درخت و درختکاری جایگاه خاصی دارد و دین مقدس اسلام نیز بشر را به کاشت درخت تشویق و ترغیب کرده، بعضی از بزرگان دین به این امر اشتغال داشته اند، حضرت علی علیه السلام در مدینه باغ های خرمای فراوانی به وجود می آورد و بیشتر آنها را در راه خدا وقف می کرد. پیامبر(ص) در این باره می فرماید: «اگر شخصی درختی بکارد یا مزرعه ای را به زیر کشت ببرد و انسان ها، حیوانات یا پرندگان از آن بخورند، این کار صدقه ای از طرف آن شخص شمرده می شود».

 

فواید درختان در زندگی انسانها

امروزه با صنعتي شدن جوامع بشري درختان نقش مهمی در زندگي بشر ايفا مي كنند و مقدمات پيشرفت بيشتر صنعت و فناوري را موجب مي شوند، منابع تامين كننده محصولاتي نظير وسايل چوبي، مبلمان، لوازم التحرير (كاغذ، انواع مدادهاي مختلف) ‌الوار و هزاران محصول ديگر محسوب مي شوند و از سو ي ديگر به منزله ريه هاي يك شهر تلقي شده و نقش مهمي در تامين سلامت اعضاي جامعه را ايفامي كنند.

روز درختکاری در شهرستان خنداب

به همین منظور مراسم  نمادین جشن درختکاری در آستانه  هفته منابع طبیعی،  با حضور مسئولین شهرستان خنداب در آموزشگاه  کلینی روستای جوشیروان برگزار شد.

 

رحمتی، رئیس آموزش و پرورش شهرستان خنداب در حاشیه این مراسم هفته منابع طبیعی و روز رختکاری را فرصت مغتنمی برای بالا بردن آگاهی های عمومی جامعه در زمینه نقش و اهمیت منابع طبیعی و ضرورت حفظ و حراست از آن دانست و گفت: حفظ منابع طبیعی از تقدس و ارزش والایی برخوردار است.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان خنداب، فرهنگ سازی در زمینه کاشت و حفاظت از درخت و منابع طبیعی در جامعه را ضروری دانست و افزود: علاوه بر فرهنگ درختکاری باید فرهنگ نگهداری از درخت نیز در جامعه ترویج یابد.

وی، بر اهمیت درختکاری در دین اسلام اشاره و خاطرنشان کرد: در تعالیم الهی و سخنان پیامبران نیز مسلمانان به کاشتن درختان به عنوان امری نیک که دارای ثواب و اجر الهی است، سفارش شده است.

به طور خلاصه روز درختکاری بهانه ‌ای است برای این که ما به محیط زیست احترام گذشته و آن را احیاء کنیم یا حداقل آن را با دقت بیشتری نگه داری کنیم. امید است که با تلاش در این جهت، حتی با کاشتن یک نهال کوچک، کشوری زیبا و آباد را برای خویش مهیا کنیم که یقیناً کاری پسندیده است. 

انتهای پیام/ف

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *