بازدید: 520 | تاریخ انتشار : 21 اسفند 1395
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،  در روزهای پایانی زمستان بازار خرید و فروش گرم می شود و مردم با دستانی پُر به استقبال سال نو می‌روند. اما در شهرستان خنداب گویا قضیه متفاوت است و حال و روز این روزهای بازار خرید و فروش سرد سرد است.

وضعیت بد اقتصادی و درآمدی مردم در سال جاری، بیکاری و گرانی‌ها باعث شده تا بازار این روزهای خنداب اوضاع خوبی نداشته باشد. کاهش قدرت خرید مردم در این روزها مهم‌ترین عامل در بحث روکود در بازار شب عید است که گرانی‌های نوروز هم به آن در این ایام اضافه شده است.

عدم نظارت کافی بر بازار مشکل دیگری است که عاملی برای ورود هرچه بیشتر دست فروشان و روز بازاران به فرصت موجود برای کسب درآمد شده و در کنار آن فروش کالاهای قاچاق و بی‌کیفیت باعث اعتراض بسیاری از اصناف شهرستان شده است.

رابطه علت و معلولی جیب‌های خالی با رکود بازار «شب عید»

امیر رضایی از مغازه داران لوازم خانگی در شهر خنداب در مصاحبه ای با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: وضعیت این روزهای خرید و فروش اصلا خوب نیست. گرانی و خالی بودن جیب مردم باعث شده تا این روزها به رغم سال‌های گذشته فروش خوبی نداشته باشیم.

 

 

رضایی عنوان کرد: وضعیت بد بازار، گرانی، بیکاری و عدم درآمد کافی دلیل اصلی وضع حاکم بر بازار عید امسال است.

وی ادامه داد: حضور دست فروشان و بازار روزها در شهر خنداب باعث شده تا مردم به سمت خرید اجناس ارزان و بی کیفیت روی بیاورند و این امر هم باعث کاهش فروش مغازه دارانی شده که با وجود کرایه‌های بالا چشم امیدشان به فروش روزهای پایانی سال است.

رضایی همچنین گفت: برای برخورد با این دست فروشان ما چندین بار به شهرداری مراجعه کرده ایم اما هنوز هیچ اقدامی از طرف شهرداری صورت نگرفته و انتظار داریم که دست کم در مقابل عوارض و مالیات که به شهرداری پرداخت می‌کنیم مورد حمایت هم قرار گیریم.

سایه سنگین بیکاری بر وضع این روزهای بازار عید

رضایی ضمن درخواست از شهرداری در پیگیری وضعیت دست فروشان در شهرستان گفت: ما از مسئولین شهرستان درخواست داریم که به وضعیت اشتغال جوانان نیز رسیدگی کنند چراکه دلیل اصلی این روکود در بازار بیکاری است.

مجید نعیمی از گل‌فروشان شهر خنداب گفت: وضعیت خرید و فروش تقریبا راکد شده و دلیل اصلی آن هم گرانی اجناس است. افزایش چند برابری کالاها و کاهش درآمد مردم در چند سال اخیر باعث شده تا مردم برخلاف میل خود، توانایی خرید نداشته باشند.

 

 

نعیمی درآمد مکفی را عامل توان خرید مردم دانست و گفت: مشکل اصلی این روزهای بازار خرید و فروش عدم اشتغال در شهرستان است و تا زمانی که مردم شغل و درآمد مناسبی نداشته باشند نمی‌توانند خرید کنند.

نعیمی گفت: ما در طول سال عوارض و مالیات های خود را پرداخت می کنیم و اصناف هم نظارت کامل بر بازاریان و صنوف دارد؛ اما فروش این روزهای سال که بیشترین فروش سال است در اختیار دست فروشان و روز بازارها، قرار گرفته است و هیچ برخوردی هم با این افراد صورت نمی گیرد.

وی همچنین از مسئولین شهرستان خواست که در مورد دست فروشان و روز بازارها اقدامی شود که صنف‌های مختلف نیز در این مورد زیان و خسارت نبینند.

حال خراب بازار و رونق سفره دستفروشان

محمد جواد سلیمی گفت: قدرت خرید مردم نسبت به سال گذشته بسیار کاهش یافته و اکثر این خریدها نیز به صورت نقد هم نیست.

 

 

سلیمی یکی از فروشندگان پوشاک در شهر خنداب گفت: قشر زیادی از مردم شهرستان خنداب کشاورزان هستند که با وضعیت خرید و قیمت نامناسب محصولات کشاورزی آن‌ها هم وضعیت مالی خوبی نداشته و قدرت خرید آن ها هم کاهش یافته است.

سلیمی با عنوان این موضوع که بسیاری از دست فروشان افرادی هستند که شغل دیگری داشته و تنها در این ایام به دست فروشی می پردازند، گفت: ما چندین بار به شهرداری برای  رسیدگی به این موضوع مراجعه کرده‌ایم اما هیچ اقدامی از سوی شهرداری صورت نگرفته است.

بازارچه دست‌فروشان با هدف حمایت از اصناف فعال شد

شعبان یادگاری شهردار خنداب در پاسخ به وضعیت دست فروشان سطح شهر به خبرنگار ما گفت: ما دست فروشان را شناسایی و برای آن ها کارت صادر کرده‌ایم.

 

 

وی گفت: ما سه نقطه در سطح شهر خنداب برای دست فروشان مشخص و بابت اسکان آن ها در این نقاط از آن ها عوارض دریافت می‌کنیم.

یادگاری با عنوان این مطلب که شهرداری فقط مسئولیت اسکان آن ها را در سطح شهر بر عهده دارد، گفت: نظارت بر قیمت‌ها، کیفیت و سالم بودن کالاهای دست فروشان بر عهده دستگاه‌هایی مانند اداره صنعت، معدن، تجارت و اتاق اصناف و شبکه بهداشت است  و شهرداری در این خصوص به این ادارات نامه فرستاده است.

شهردار خنداب علت مجوز دادن به دست فروشان در سطح شهر را استقبال و درخواست مردم اعلام کرد و گفت: دست فروشان به علت عرضه کالا به قیمت پایین‌تر نسبت به مغازه‌داران مورد استقبال مردم هستند و ما نیز به همین دلیل به آن‌ها اسکان در سه نقطه شهر را آن هم هفته‌ای یک بار داده‌ایم.

یادگاری در پاسخ به این سوال که با حضور دست فروشان در سطح شهر، صنوف دچار زیان می‌شوند، گفت: مردم در هنگام خرید به دنبال قیمت‌های پایین‌تر هستند، اصناف هم باید خود را با شرایط وفق داده و قیمت های خود را پایین بیاورند.

عدم همکاری شهرداری در ساماندهی دست‌فروشان 

عباس محمدی رئیس اتاق اصناف شهرستان خنداب درخصوص روز بازاران و دستفروشان گفت: در جلسه‌ای که با فرماندار و شهردار خنداب برگزار شد، ساماندهی دست فروشان به اتاق اصناف واگذار و مقرر شد که اتاق اصناف با همکاری شهرداری کارت‌هایی برای شناسایی این دست فروشان صادر کند. اما متاسفانه شهرداری در این زمینه همکاری خوبی نداشته است.

 

 

 

 

 

 

محمدی همچنین گفت: به دلیل استفاده کالای قاچاق و غیر بهداشتی این روز بازارها و دست فروشان، در جلسه فرمانداری قرار شد این دست فروشان سندی به عنوان ضمانت نامه در اختیار اتاق اصناف قرار دهند تا در صورت تخلف بتوان با آن ها برخورد کرد اما این کار انجام نشد و دست فروشان فقط با پرداخت عوارض به شهرداری در سطح شهر اسکان پیدا کرده‌اند.

محمدی در پایان خاطرنشان کرد: اصناف سالانه حق عضویت به اتاق اصناف و همنین عوارض خود را به شهرداری پرداخت می کنند. نباید به خاطر دست فروشان به آن ها خسارتی وارد شود اما شهرداری بدون هماهنگی با اتاق اصناف به این دست فروشان مجوز اسکان در سطح شهر داده و این موضوع باعث می‌شود تا صنوف متضرر شوند.

مردم تخلف ها را گزارش دهند

موسی بوالحسنی سرپرست اداره صنعت، معدن، تجارت شهرستان خنداب در مصاحبه ای با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: بازرسی ها و گشت های این اداره با همکاری اتاق اصناف از ۱۰ اسفندماه آغاز و تا پایان فروردین ماه سال آینده نیز ادامه دارد.

وی گفت: در هفته اول ما بازرسی ها را به صنف های عرضه کننده پوشاک و لوازم خانگی و هفته دوم را نیز به واحدهای عرضه کننده مواد غذایی و خشکبار اختصاص داده‌ایم.

سرپرست اداره صنعت، معدن، تجارت شهرستان خنداب گفت: در طول بازرسی های این دوره، اداره تعزیرات هم در برخی از بازرسی‌ها همراه با تیم‌های گشتی شهرستان از واحدهای صنفی بازرسی به عمل می آورد.

بوالحسنی با عنوان این مطلب که مردم باید از حق خود دفاع کنند، گفت: به خاطر گستردگی شهرستان و وجود نقاط روستایی ممکن است تخلفاتی صورت گیرد و ما از مردم می خواهیم در صورت مشاهده تخلف به این اداره اطلاع دهند در اسرع وقت با صنف متخلف برخورد شود.

محمدی با اعلام ابن مطلب که سامانه ستاد خبری نظارت و بازرسی  ۱۲۴ ما در تمام ایام سال فعال است، گفت: مردم شهرستان در صورت مشاهده هرگونه تخلف می توانند با شماره سامانه ۱۲۴ یا شماره تماس ۰۸۶۳۵۶۲۳۹۵۷ اطلاع دهند تا بازرسان شهرستان با صنف متخلف برخورد نمایند.

انتهای پیام/ش

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *