بازدید: 514 | تاریخ انتشار : 7 فروردین 1396
یکی جوانان روستای مانیزان از توابع شهرستان خنداب است که در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی قدم برداشته و کارگاه پرورش بلدرچین را در این شهرستان احداث کرده است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، اشتغال زایی در روستاها از جمله اقداماتی است که مانع از مهاجرت روستاییان به شهرها می شود و این موضوع باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.

طرح های اقتصادی کوچک و درآمدزا در روستاها نه تنها از مهاجرت ساکنان روستا جلوگیری می کند بلکه پیشرفت و آبادانی روستاها را نیز به دنبال دارد.

 طرح های اقتصادی در کنار فعالیت های کشاورزی علاوه بر اینکه بستر مناسبی برای اشتغال جوانان است، می تواند گام مهمی در راستای رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی باشد.

علی ابراهیمی از جوانان روستای مانیزان از توابع شهرستان خنداب است که در راستای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی قدم برداشته و کارگاه پرورش بلدرچین را در این شهرستان احداث کرده است.

ابراهیمی کارآفرین جوان روستایی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: بعد از اتمام تحصیلات دانشگاه بیش از دو سال در زمینه خاصی فعالیت نداشته و در کنار پدر کشاورزی می کردم.

 ابراهیمی اظهار کرد: از پاییز سال۹۵ طی مشاوره با مسئول بسیج سازندگی تصمیم به پرورش بلدرچین گرفتم اما با شروع بیماری آنفولانزا این پروژه به تاخیر افتاد.

 این کارآفرین با اشاره به اینکه تمام هزینه های این پروژه به صورت امانی انجام شده، گفت: به علت نداشتن سرمایه و شغل برای راه اندازی این طرح نزدیک به ۲۰ میلیون تومان قرض گرفتم.

 وی افزود: برای دریافت تسهیلات به بسیج سازندگی مراجعه کردم اما به علت نداشتن مدرک تخصصی پرورش بلدرچین و عدم توان پرداخت تسهیلات موفق به دریافت وام نشدم.

ابراهیمی گفت: در این پروژه ۲ هزار جوجه بلدرچین تخم گذار، خریداری کردم اما برای فروش تخم های بلدرچین نیازمند به صدور پروانه بهره برداری توسط جهاد کشاورزی هستم.

 وی در ادامه گفت: سازمان جهاد کشاورزی به دلیل اینکه این پروژه داخل روستا است پروانه بهره برداری صادر نمی کند و بدون پروانه کسب تخم های بلدرچین خریداری نمی شود.

این جوان کارآفرین با اشاره به این موضوع که در اوایل اسفند ماه سال ۹۵ حدود ۲ هزار جوجه بلدرچین ۴۵ روزه خریداری کردم، گفت: این جوجه ها بعد از ۵۰ الی ۶۰ روزشروع به تخم گذاری می کنند.

ابراهیمی ضمن اشاره به هزینه های بالای پروژه پرورش بلدرچین گفت: در حال حاضر مراحل راه اندازی این طرح انجام و در آستانه بهره برداری است اما در صورت صادر نشدن پروانه بهره برداری تمام تلاش و هزینه ها بی نتیجه می ماند، چرا که فروش این تخم ها نیازمند پروانه بهره برداری است.

 وی افزود: به دلیل شیوع بیماری آنفولانزا پروژه چند ماه عقب افتاد و متحمل خسارات زیادی شدم و با اتمام ایام نوروز باید هزینه هایی که به صورت قرض دریافت کرده ام را پرداخت کنم.

این جوان کارآفرین  ضمن درخواست از مسئولین برای صدور پروانه بهره برداری این پروژه گفت: پرداخت ۲۰ میلیون تومان هزینه های راه اندازی این طرح برای جوانی که به تازگی وارد عرصه تولید شده سنگین است، از مسئولین انتظار می رود با ارائه تسهیلات مناسب و حمایت از طرح های جوانان به آنان کمک کنند.

ابراهیمی با اشاره به این موضوع که یکی از دلایل مهاجرت جوانان به شهرها فراهم نبودن اشتغال در روستاها است، گفت: با ایجاد کارگاه های زود بازده و حمایت از طرح های اشتغال زا در روستاها می توان با پدیده مهاجرت مقابله کرد که این امر حمایت مسئولین را می طلبد.

وی در پایان ضمن اشاره به خواص پرنده بلدرچین خاطرنشان کرد: این پرنده جز پرندگان وحشی است که در برابر بیماری مقاوم بوده و گوشت و تخم آن دارای مزایای زیادی است، کلسترول تخم بلدرچین پایین بوده و ضد سرطان است که برای افزایش هوش و برای کودکان مفید می باشد.

هماهنگی و اقدام دستگاه های دولتی و غیر دولتی شهرستان، نتایج چشمگیری در زمینه اشتغال جوانان در مناطق شهری و روستایی به دنبال دارد، هماهنگی و عزمی که مشکلات کوچک پروژه هایی مانند پرورش بلدرچین را در کوتاه ترین زمان ممکن حل کرده و دغدغه های شغلی یک جوان را برطرف کند.

اقدامات و حرکت مسئولین در راستای سامان بخشیدن به این طرح ها تنها نیازمند اعتقاد به اقتصاد مقاومتی و اعتماد به جوانان است.

انتهای پیام/ش

تگها: اقتصاد مقاومتی, بلدرچین, کارآفرین, اشتغال

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *