بازدید: 497 | تاریخ انتشار : 28 فروردین 1396
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب گفت: به علت کاهش دما در ماه های آبان و دی محصولاتی همانند جو ۴۰ تا ۵۰ درصد سرمازدگی داشته که منجر به کاهش عملکرد این محصول می شود اما در صورت فراهم شدن شرایط مناسب در فصل بهار بخشی از این خسارت جبران می شود.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، شمسی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب، در گفت گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: مجموع مساحت اراضی زراعی شهرستان خنداب ۲۶ هزار هکتار است که از این میزان ۱۱ هزار هکتار آیش، ۸ هزار هکتار پاییزه و ۷ هزار هکتار هم مربوط به کشت بهاره است.

شمسی اظهار کرد: ۳۶۰۰ هکتار از ارضی شهرستان خنداب مختص به کشت گندم آبی، ۴۲۰۰ هکتار به گندم دیم اختصاص دارد و ۱۶۰ هکتار هم مربوط به کشت کلزا است.

خسارت کشاورزان بیمه شده پرداخت می شود

 وی افزود: بر اساس کاهش دما ۱۴۰ هکتار از اراضی کلزا شهرستان خنداب و ۱۰ تا ۱۵ درصد باغات زردآلو و بادام دچار سرمازدگی شده اند(به طور معمول اگر خسارات وارد شده بالای ۲۵ درصد باشد بیمه به کشاورزان پرداخت می شود) که کارهای مربوط به بیمه و تمدید تسهیلات کشاورزانی که قبلا تسهیلات دریافت کرده اند با کمک بانک کشاورزی انجام و وام هایی برای افرادی که متحمل خسارت شده اند در نظر گرفته ایم.

 

 شمسی با اشاره به خسارات وارد شده به محصولات شهرستان خنداب بر اثر سرمازدگی، بیان کرد: به علت کاهش دما در ماه های آبان و دی در محصولاتی همانند جو ۴۰ تا ۵۰ درصد سرمازدگی داشته ایم که منجر به کاهش عملکرد این محصول می شود اما در صورت بارندگی مناسب بهاره، کودهی و تغذیه مناسب گیاه بخشی از این خسارت جبران می شود.

 رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب، با اشاره به کشاورزانی که تا کنون اراضی خود را بیمه نکرده اند، بیان کرد: در چندین مرحله به کشاورزان برای بیمه اراضی تذکر داده شده، به همین منظور جهاد کشاورزی در قبال افرادی که اراضی خود را بیمه نکرده اند هیچ تعهدی ندارد، چون تنها صندوقی که می تواند در زمان حادثه به کشاورزان کمک و خسارت آنان را جبران کند صندوق بیمه است.

بذر و کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان فراهم شده است

شمسی، در ارتباط با کشت بهاره و ادامه کشت پاییزه گفت: نزدیک به ۷۰۰۰ هکتار از اراضی شهرستان خنداب مختص به کشت بهاره است و محصولاتی از قبیل یونجه، لوبیا، ذرت، گوجه، سیب زمینی و صیفی جات کشت می شود.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب، تصریح کرد: تمام نیازهای کشاورزان برای کشت بهاره تهیه و در اختیار کشاورز گذاشته می شود و هیچ مشکلی در خصوص تهیه و توزیع بذر و کود شیمیایی نداریم.

وی در ادامه گفت: ۶ شرکت در شهرستان خنداب مسئول تهیه و توزیع ملزومات کشاورزان هستند، که به میزان نیاز کشاورزان کود و بذر تهیه و در اختیار کشاورزان قرار می دهند، به عنوان نمونه هم اکنون انبار شرکت خدماتی-حمایتی شهرستان مجهز به ۱۵۰۰ کیلو گرم کود شیمیایی است، تا جایی که توان صادر کردن کود شیمیایی به شهرستان های مجاور را نیز داریم.

پرداخت تسهیلات به طرح های نوین آبیاری/اعطای ۵.۵ تا ۸.۵ میلیون تومان یارانه به آبیاری تحت فشار

شمسی با اشاره به طرح های نوین آبیاری، گفت: تسهیلات مورد نیاز برای آبیاری قطره ای و تحت فشار در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، ۸۵ درصد این هزینه ها با توجه به طرح توسط دولت پرداخت می شود، و ۵/۵ تا ۸/۵ میلیون تومان به هر هکتار آبیاری تحت فشار یارانه پرداخت می شود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از سرمازدگی از کشاورزان درخواست داریم اقداماتی از جمله استفاده از ضدیخ گیاهی و احداث باغ های مقاوم در برابر سرما را جدی بگیرند و در بحث سن گندم به توصیه همکاران ما عمل کرده تا در این خصوص مشکلی در شهرستان نداشته باشیم.

انتهای پیام/ف

 

تگها: شهرستان خنداب, طرح های نوین آبیاری, محصول جو, کشاورزان, سرمازدگی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *