بازدید: 426 | تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1396
بسيج سازندگي چند سال اخير در قالب اردوهاي هجرت با هدف غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان در عرصه‌های آموزشي، بهداشتي، فني‌و‌حرفه‌اي، عمراني و مرمت مدارس ورود کرده و تاکنون گام‌های موثری را در عرصه محرومت‌زدایی برداشته است.
به نقل از پایگاه خبری نسیم خنداب، ۱۷ اردیبهشت ماه همزمان با سالروز فرمان تاسیس بسیج سازندگی به دستور امام خامنه‌ای به عنوان روز «بسیج سازندگی» نام‌گذاری شده است.

پر کردن اوقات فراغت، خدمات‌رسانی به مردم و محرومین، استفاده بهینه از قابلیت‌ها و توانمندی‌های بسیج، کمک به توسعه روستاهای مناطق محروم و دورافتاده مرزی کشور، کسب تجربه و دانش روز در زمینه‌های مختلف سازندگی از جمله اقداماتی است که بسیج سازندگی سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است.

خدمت‌رسانی به مناطق محروم اولویت برنامه‌های بسیج سازندگی

بسيج سازندگي چند سال اخير در قالب اردوهاي هجرت با هدف غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان در عرصه‌های آموزشي، بهداشتي، فني‌و‌حرفه‌اي، عمراني و مرمت مدارس ورود کرده است.

پرداخت ۸۰۰ میلیون تسهیلات به طرح‌های بسیج سازندگی در خنداب

آلودری، مسئول بسیج سازندگی شهرستان خنداب در ارتباط با فعالیت‌های بسیج سازندگی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: سال گذشته بسیج سازندگی نزدیک به ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات در عرصه پرورش دام سنگین، پرورش ماهی، بلدرچین، کشت گیاهان دارویی، احداث تاکستان داربستی، کشت زعفران، پرورش قارچ و صنایع تبدیلی به متقاضیان پرداخت کرده است.

آلودری در ادامه اظهار کرد: اعتبارات این طرح ها از ۵ تا ۳۰ میلیون تومان متغییر بوده و دوره بازپرداخت این مبالغ  ۳۶ تا ۴۸ ماهه است.

وی افزود: بسیج سازندگی سال گذشته به ۳۸ متقاضی تسهیلات پرداخت کرده است و در مجموع در حال حاضر ۱۵ نفر از این متقاضیان مشغول به کار شده‌اند و مابقی مبالغ به توسعه کارگاه‌ها اختصاص پیدا کرده است که این کارگاه‌ها به صورت مستقیم برای ۱۸ نفر در شهرستان خنداب ایجاد اشتغال کرده است.

محرومیت‌زدایی هدف اصلی برگزاری اردوهای جهادی هجرت

مسئول بسیج سازندگی با اشاره به اهداف برگزاری اردوهای جهادی هجرت گفت: هدف اصلی از برگزاری این اردوها خدمت‌رسانی و غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان است که از جمله اقدامات صورت گرفته در این اردوها از سوی بسیج سازندگی خنداب می‌توان به ساخت مسکن محرومین در روستای «اناج» توسط گروه‌های جهادی با همکاری بنیاد مسکن و کمیته امداد اشاره کرد، که برای این طرح نزدیک به ۳۰ میلیون تومان هزینه شده است.

رنگ‌آمیزی ۱۸۰۰ مترمربع در خنداب توسط جهادگران بسیجی

وی ادامه داد: ساخت سرویس بهداشتی و حمام  با همکاری کمیته امداد در روستای «قلیج تپه»،  ساخت سرویس بهداشتی و دفتر مدرسه در روستای علی آباد با همکاری آموزش و پرورش و خیرین، کمک به ساخت نمازخانه و غسالخانه در روستای «طورگیر» با همکاری خیرین، کمک به تعمیر خانه عالم در روستای «جوشیروان» با همکاری ادره تبلیغات اسلامی، رنگ‌آمیزی مدارس به مساحت ۱۸۰۰ مترمربع از دیگر طرح‌هایی است که در قالب اردوهای جهادی هجرت در شهرستان خنداب عملی شده است.

ارائه آموزش‌های توانمندسازی به ۳۷۰ متقاضی

آلودری درخصوص فعالیت‌های بسیج سازندگی در عرصه  آموزش و توانمندسازی گفت: آموزش ۳۷۰ متقاضی در عرصه پرورش قارچ، پرورش طیور، پرورش زالو، دامداری و کشت گیاهان دارویی از جمله مهم‌ترین خدماتی است که در این بخش به متقاضیان ارائه شده است، در بحث آموزش فنی حرفه‌ای نیز می‌توان به برگزاری کلاس‌های آموزشی تابلو فرش در روستای «قالیباف» خنداب اشاره کرد.

اعزام ۱۶ تیم پزشکی به روستاهای محروم خنداب

وی در ادامه عنوان کرد: از دیگر فعالیت‌های بسیج در شهرستان خنداب می‌توان به اعزام ۱۶ تیم پزشکی به ۱۲ روستای محروم اشاره کرد.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان خنداب در رابطه با اهدف اصلی اجرای طرح‌های سازندگی گفت: پروژه‌های عمرانی بسیج سازندگی بایستی زود بازده و محرومیت‌زدا باشند، زیرا هدف اصلی برگزاری اردوهای جهادی محرومیت‌زدایی است، به عنوان نمونه می توان به ساخت مسکن مددجویان کمیته امداد، سرویس بهداشتی و حمام اشاره کرد.

کاشت ۱۲۰۰ اصله نهال توسط بسیج سازندگی

آلودری اظهار کرد: در عرصه منابع طبیعی و آبخیزداری در هفته منابع طبیعی ۱۲۰۰ نهال را در روستای قلچ تپه، طورگیر، قلعه عباس آباد، جوشیروان، دهچال و حسینه در معابر عمومی کاشته شده است.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان خنداب بااشاره به اقدامات دیگر بسیج سازندگی در راستای خدمت‌رسانی به مردم گفت: کمک به اجرای طرح بینایی‌سنجی در ۱۲ روستا برای کودکان ۴ تا ۷ سال با همکاری اداره بهزیستی و حضور در عرصه نهضت سوادآموزی، با همکاری اداره آموزش و پرورش  از دیگر اقدامات بسیج سازندگی است.

آلودری در پایان خاطرنشان کرد: بسیج سازندگی،  آمادگی خود را به تمام ادارت شهرستان برای کمک رسانی در عرصه‌های خدماتی اعلام می کند.

انتهای پیام/ف

تگها: شهرستان خنداب, بسیج سازندگی, اردوهای جهادی هجرت, محرومت‌زدایی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *