بازدید: 228 | تاریخ انتشار : 2 خرداد 1396
مدتی است که کشاورزان شهرستان خنداب به دنبال وعده‌های مسئولان برای دریافت تسهیلات هستند ولی به گفته این کشاورزان هنوز کسی موفق به دریافت تسهیلات نشده، زیرا شرایطی که برای پرداخت در نظر گرفته‌اند به ضرر آنان است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، توجه به فعالیت‌های کشاورزی تاثیر بسزایی بر روند تولید داخلی، اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی دارد، به همین علت بسیاری از کشورهای دنیا به فعالیت‌های کشاورزی به عنوان محور توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری بلند مدت، توجه خاصی دارند.

بخش کشاورزی نیازمند توجه بیشتری از سوی مسئولین است چراکه برخی از کارشناسان معتقدند فعالیت‌‌های کشاورزی نقش عمده‌ای در رونق اقتصادی دارد و محصولات این بخش می‌تواند جایگزین مناسبی برای صادرات نفت باشد، از سوی دیگر  توجه دولت به این بخش نه تنها منجر به حل معضلات این بخش در داخل کشور می‌شود بلکه تولید و صادرات محصولات را نیز رونق می‌بخشد.

مشکلات ساختاری حوزه کشاورزی را با تنگناهای بسیاری مواجه کرده است چراکه بسیاری از ابزارهای تولیدی هنوز سنتی هستند و از روش‌های علمی مدرن که باعث افزایش بهره‌وری می‌شود کمتر در این حوزه استفاده می‌شود.

پرداخت تسهیلات به طرح های نوین آبیاری

شمسی مدیر جهادکشاورزی شهرستان خنداب در فروردین‌ماه امسال خبر از پرداخت تسهیلات برای اجرای طرح‌های نوین آبیاری به کشاورزان داده بود و گفته بود: تسهیلات مورد نیاز برای آبیاری قطره‌ای و تحت فشار در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، ۸۵ درصد این هزینه‌ها با توجه به طرح توسط دولت پرداخت می‌شود، و ۵/۵ تا ۸/۵ میلیون تومان به هر هکتار آبیاری تحت فشار یارانه پرداخت می شودلینک خبر

خبرنگار ما با حضور در جمع کشاورزان این شهرستان پیگیر مشکلات آنان در بحث دریافت تسهیلات شد که بیشتر کشاورزان معتقد بودند تسهیلاتی که در این بخش به آنان پرداخت می‌شود بیشتر به ضررشان است تا نفع‌شان.

امید عباسی یکی از کشاورزان روستای عباس‌آباد در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: بیشتر محصولاتی که در شهرستان خنداب کشت می شود شامل باغات میوه و انگور است، که متاسفانه بر اثر سرمای سال گذشته، بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد باغات دچار سرمازدگی شدند، و متاسفانه بسیاری از این باغات به علت عدم اطلاع کافی کشاورزان و نیز عدم آگاهی بخشی از سوی کارشناسان، بیمه نبودند.

پرداختی‌های ناچیز بیمه کفایت زحمات کشاورزان را نمی‌کند

عباسی در ادامه اظهار کرد: بیشتر مواقع کارشناسان خسارات وارده را تایید نمی‌کنند یا سقفی که بیمه برای پرداخت خسارات در نظر می‌گیرد حداقل است و این خود باعث شده تا کشاورزان انگیزه کافی برای بیمه کردن باغات خود را نداشته باشند.

سند دار نبودن اراضی یکی از مشکلات اصلی کشاورزان خندابی

عباسی با اشاره به سنتی بودن شیوه آبیاری در شهرستان خنداب گفت: بسیاری از مردم به علت اوقافی بودن اراضی، نداشتن سند یا کم بودن مساحت زمین‌های کشاورزی موفق به دریافت تسهیلات برای آبیاری نوین اراضی کشاورزی نشده‌اند، چراکه یکی از شرایط جهاد کشاورزی برای پرداخت این تسهیلات سند دار بودن اراضی و زیاد بودن مساحت زمین‌ها است.

وی افزود: مسئولین باید هر چه سریع‌تر چاره‌ای برای اراضی اوقافی بیندیشند، چراکه باغداران برای اجرای هر طرح در این اراضی غیر از مبالغی که در ابتدای سال می پردازند باید هزینه ای دو برابر با نرخ اصلی نیز بپردازند.

عباسی اظهار کرد: برای کاهش هدر رفت آب، جوی‌های اصلی را لوله کشی کردند که  در این طرح نیز حمایت چندانی از کشاورزان نشد و بیشتر هزینه‌ها را کشاورزان خود متقبل شدند.

هنوز تسهیلات دست کشاورزان را نگرفته است

عباسی دهیار روستای عباس‌آباد در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما با اشاره به سرمازدگی ۴۰ درصدی باغات انگور گفت: برخی از باغات  که دچار سرمازدگی شدند، بیمه بودند اما هنوز مبالغی به کشاورزان بابت خسارت پرداخت نشده، این افراد باید تا چه زمانی منتظر پرداخت خسارات باشند؟

دهیار روستای عباس‌آباد با اشاره با طرح آبیاری نوین بیان کرد: صحبت‌هایی در خصوص آبیاری قطره‌ای و بارانی در شهرستان مطرح شده اما هنوز کسی موفق به دریافت تسهیلات نشده، زیرا شرایطی که برای پرداخت در نظر گرفته‌اند به ضرر کشاورزان است.

عباسی اظهار کرد: در حال حاضر برخی از اراضی کشاورزی را لوله‌گذاری کرده‌اند اما غیر از مبالغ ناچیزی که سال گذشته به کشاورزان پرداخت شد هنوز تسهیلاتی به مردم داده نشده است.

ارائه تسهیلات ۸۵ درصدی بلاعوض به کشاورزان خندابی 

شمسی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: جهاد کشاورزی برای آبیاری قطره ای و تحت فشار به اراضی که مشکل مالکیتی و پروانه چاه آب ندارد، تسهیلات ۸۵ درصدی بلاعوض ارائه می دهد.

شمسی اظهار کرد: این تسهیلات از طریق بانک کشاورزی تنها به اراضی تعلق می‌گیرد که دچار مشکل نباشند، به همین علت کشاورزان باید مشکل مالکیتی اراضی خود را برطرف کنند، سپس برای دریافت وام به بانک مراجعه کنند. چراکه جهاد کشاورزی نمی تواند تسهیلات بلاعوض را در اختیار کشاورزانی قرار بدهد که تکلیف زمین‌هایشان مشخص نیست.

شمسی در خصوص طرح یکپارچه‌سازی اراضی گفت: اگر کشاورزان طرح یکپارچه‌سازی اراضی را اجرا کنند، دولت ۱۰۰ درصد هزینه‌های آبیاری نوین را می‌پردازد.

در طرح لوله‌گذاری چاه‌های آب هزینه پیمانکار به عهده کشاورز است

رئیس جهاد کشاورزی با اشاره به لوله‌گذاری چاه‌های آب بیان کرد: بسته به تامین اعتبار از منابع ملی و استانی و الویت‌بندی درخواست‌های کشاورزان لوله‌های مورد نیاز را تهیه و مابقی کار را به پیمانکار واگذار می‌کنیم که هزینه‌های پیمانکار بر عهده کشاورز است.

شمسی در ادامه گفت: این چاه‌ها خصوصی هستند اما در صورت تامین اعتبار چا‌ه‌ها را اعم از فرعی و اصلی لوله‌گذاری می‌کنیم.

ایجاد تشکل راه حل اصلی رفع مشکلات کشاورزان

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب، تصریح کرد: هزینه‌های نقل و انتقال محصول با کشاورزان است اما برای کاهش هزینه‌ها به کشاورزان پیشنهاد می‌کنیم تشکل‌هایی را ایجاد کنند تا جهاد کشاورزی بتواند در ایجاد صنایع تبدیلی بیشتر به کشاورزان کمک کند.

شمسی با اشاره به سرمازدگی باغات خاطرنشان کرد: به محض مشخص شدن میزان سرمازدگی باغات توسط بیمه، بانک کشاورزی خسارت کشاورزان را پرداخت می‌کند. و برای این منظور کارشناسان بیمه برای پاسخ به سوالات کشاورزان در روستای اناج، شهر جاورسیان و ۴ شعبه بانک کشاورزی شهرستان مستقر هستند.

انتهای پیام/ف

تگها: شهرستان خنداب, تسهیلات آبیاری نوین, کشاورزان, بیمه, سرمازدگی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *