بازدید: 452 | تاریخ انتشار : 10 خرداد 1396
در ماه مبارک رمضان که مسلمانان برای نزدیکی بیشتر به خالق خود تمام تلاش خود را می کنند؛ بقاع متبرکه امامزادگان می تواند مکان خوبی برای تقرب به پروردگار است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، زیارت امامان و امامزادگان از آداب و رسومی است که میان تمام مسلمانان و فرق اسلامی، مطرح است، علاوه بر دلایل روانی پشتوانه عقلی و فطری نیز دارد.

توجه ویژه مسلمانان به امامزاده در ایام های خاصی همچون ایام ماه رمضان بیش از پیش می شود. مردم با حضور در این امامزادگان علاوه بر اقامه نماز جماعت، لحظات ملکوتی افطار خود را در این مکان سپری می کنند. شهرستان خنداب امامزادگان بسیاری دارد که در ایام ماه مبارک رمضان مکان خوبی برای گذران لحظه های افطار زائران روزه دار است.

زیارت امامان و امامزادگان به اندازه‌ای حائز اهمیت است که می توان از آن به عنوان پل ارتباطی میان بنده و خالق، یاد کرد که در دوران ۲۵۰ ساله امامت و پس از آن در اكثر شهرها و روستاها، بيابانها، اطراف كوهها، پيوسته پناهگاه درماندگان و آرامش‌بخش دل‌شکستگان بوده است.

در همین راستا به معرفی برخی از امام‌زادگان شهرستان خنداب می‌پردازیم.

آستان مقدس امامزاده آمنه خاتون(س)

امامزاده آمنه خاتون(س) بنا به گفته اهالی این منطقه از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است که در روستای استوه، بخش قره چای قرار دارد.

ساختمان این امامزاده از جنس سنگ، آجر با پوشش سیمان ساخته شده و شامل گنبد، دو ایوان و دو گلدسته است، بر اساس نوشته‌ای که روی ضریح قدیمی این بنا به یادگار مانده قدمت اصلی این بقعه مربوط به سال ۵۱۲ هجری شمسی است.

مزار ۲۰ شهید دوران جنگ تحمیلی نیز در کنار این بارگاه مطهر قرار گرفته است.

آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع)

امامزاده ابراهیم(ع) از نوادگان حضرت ابوالفضل(ع) است که در دهستان جاورسیان، روستای نوده واقع شده است.

بنای اولیه این امامزاده از خشت، گل و سیمان ساخته شده که به علت قدمت دچار فرسودگی شده به همین علت بیشتر قسمت‌های امامزاده را بازساری کرده‌اند.

بنای بازسازی شده امامزاده شامل گنبد، گلدسته، فضای حرم و شبستان‌های همجوار است.

آستان مقدس امامزاده محمد مسعود(ع)

امامزاده محمد مسعود(ع) از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است که در مرکز شهر خنداب و ۱۰۵ کیلومتری شمال غربی اراک قرار دارد.

در ۱۰۵ کیلومترى شمال غربى اراک

بنای ساختمان این امامزاده شامل حرم، شبستان‌های جانبی، ایوان و گنبدی است که از سنگ و کاشی با طرح‌های فیروزه‌ای رنگ ساخته شده و به گفته اهالی این منطقه بیش ۳۰۰ سال از قدمت این امامزاده می‌گذرد.

بنای ساختمان این امامزاده مربوط به دوران صفویه و پهلوی اول است، که با گذشت زمان و فرسوده شدن بناي قديمي، با کمک خیرین و از محل بودجه‌های استانی این بنا را مرمت کرده‌اند.

امامزاده محمد مسعود(ع) در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ به ثبت آثار ملى و تاریخى ایران رسیده است، کتیبه‌ این امامزاده نیز با قدمت ۳۰۰ سال از مهم‌ترین آثار تاریخی شهر خنداب است.

آستان مقدس امامزادگان ابوالحسن(ع) و  آمنه خاتون(ع)

امامزادگان ابوالحسن(ع) و آمنه خاتون(ع) از نوادگان امام زین العابدین(ع) است که در ۱۱ کیلومترى شمال شهر خنداب و دو کیلومترى جنوب روستاى دیزآباد واقع شده، با توجه به معجزات و كرامات متعدد، ‌اين بقعه متبركه مورد توجه تعداد زیادی از مردم این منطقه قرار گرفته است.

ساختمان بقعه این امامزاده شامل دو بخش قدیمی و جدید است و جنس مصالح به کار رفته در این بنا عموما از سنگ و گچ بوده و دارای ۴ طاق قوسی شکل است که به خط برجسته کوفی مزین شده و مساحت حرم بیش از ۲۵ متر مربع است.

از قدمت این امامزاده نزدیک به ۴۰۰ سال می‌گذرد و بنای آن مربوط به دوران قاجاریه است.

 آستان مقدس این امامزادگان در ۲ مرداد سال ۱۳۸۷ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

آستان مقدس امامزاده اسماعیل(ع)

امامزاده اسماعیل(ع) از نوادگان امام زین العابدین(ع) است که در مجاورت روستای آقداش (توابع بخش قره چای شهرستان خنداب) قرار دارد، همجواری این امامزاده با رودخانه قره‌چای و کوه لجور زمینه مناسبی برای بازدید گردشگران فراهم کرده است.

ساختمان این امامزاده شامل حرم، شبستان، گنبد و یک زائرسرای قدیمی است، که از قدمت دقیق آن اطلاعات چندانی نداریم اما بر اساس گفته اهالی این روستا مربوط به دوران معاصر است.

بنای اولیه این ساختمان از خشت و گل بود که تخریب شده و به جای آن بنایی جدید احداث کردند، درب قدیمی کتیبه‌دار این امامزاده در حال حاضر در اختیار معتمدین محلی است.

آستان مقدس امامزاده شاهور(ع)

امامزاده شاهور(ع) از نوادگان امام موسی ابن‌جعفر(ع) است که در بخش مرکزی شهرستان خنداب، دهستان دهچال، روستای قلعه‌چی قرار دارد.

بقعه ساختمان این امامزاده از سنگ و خشت ساخته شده و شامل دو ایوان، حرم، شبستان و گنبد است که از قدمت آن به گفته اهالی این روستا نزیک به ۲۰۰ سال می‌گذرد.

بنای ساختمان امامزاده شاهور مربوط به دوران صفویه و قاجاریه است که متاسفانه به علت قدمت و عدم رسیدگی در حال تخریب است.

این بنا در سال ۱۳۸۵ به ثبت آثار ملّى و تاریخى ایران رسیده است.

آستان مقدس امامزاده خضربن زکریا(ع) 

امامزاده خضربن زکریا(ع) از نوادگان امام زین العابدین(ع) است که در روستای شهید، دهستان سنگ سفید قرار دارد.

 آستان مقدس امامزاده شاهزاده احمد(ع)

امامزاده شاهزاده احمد(ع) از نوادگان امام زین العابدین(ع) است که مقبره این امامزاده بالای کوهی در روستای درمن از توابع بخش قره‌چای شهرستان خنداب قرار دارد.

انتهای پیام/ف

تگها: شهرستان خنداب, آستان مقدس امامزادگان, امامزاده شاهور(ع), امامزادگان ابوالحسن(ع) و آمنه خاتون(ع), امامزاده اسماعیل(ع), امامزاده محمد مسعود(ع), امامزاده آمنه خاتون(س), امامزاده ابراهیم(ع)

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *