بازدید: 223 | تاریخ انتشار : 20 خرداد 1396
استاد مطهری می نویسد:انقلاب ایران یک انقلاب به تمام معنا واقعی است. در چند قرن معاصر غیر از انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب اکتبر(روسیه‏) انقلاب دیگری نیست که بتوان نامش را «انقلاب» گذاشت، بلکه انقلاب اسلامی ایران ماهیت انقلابی‏‌اش از آنها خیلی بیشتر است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، به مناسبت بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان و اشاره به مباحث عدالت اجتماعی، استقلال و آزادی به معرفی کتابی در این راستا می‌پردازیم.

کتابی که در‌صدد معرفی و به اشتراک گذاشتن آن هستیم، کتاب «آینده انقلاب اسلامی ایران» اثر استاد شهید مرتضی مهطری است، اثری که با گذشت سال‌ها از پدید آمدن محتوای آن هنوز هم واجد درون مایه‌های عمیق و قابل تأمل است و تحقیق در محتوای آن برای اصحاب خرد، خالی از لطف نخواهد بود.

مباحثی از قبیل تقویت، غنی‌سازی و تحکیم مبانی نظری و تئوریک هر مکتبی نیازمند تاکید و بازگویی است، به همین منظور نظام فکری و معرفتی انقلاب اسلامی ایران که داعیه‌دار تغییرات بنیادین سیاسی و اجتماعی است بیش از پیش نیازمند تاکید و بازگویی چارچوب‌های نظری و تئوریک محکم و مستدل است، کاری که استاد شهید مطهری به نیکی ضرروت و حیاتی بودن آن‌ را درک و در دستور کار جدی خود قرار داده بود، امری که متاسفانه بعد از وی به دلایلی چند و شاید گریزناپذیر، نه کامل، ولی تا بخش زیادی با نقصان و کندی مواجه گردید و در حال حاضر با حرکتی بطئی و آهسته مسیر خود را ادامه می‌دهد.

برای قدم برداشتن در این راه دشوار نیازمند استمداد از استاد فکور و فرزانه انقلاب اسلامی هستیم که کماکان سخنان نو، سوژه‌های بکر و بدیع در مجموعه آثار ارزنده ایشان قابل مشاهده و استخراج است.

کتاب یاد شده شامل مجموعه سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های استاد درباره  انقلاب اسلامی ایران است که بخش اعظم آن در فاصله زمانی پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا شهادت آن عالم ربانی انجام شده، دوره‌ای که استاد میدانی‌تر بر وقایع و پدیده‌ها می‌نگریستند و با تیز‌بینی و هوشمندی سرشار فرصت‌ها و تهدید‌ها را بیان و بر متصدیان عرضه می‌کردند.

مقوله‌های زیر‌بنایی همچون آزادی، دموکراسی، عدالت اجتماعی، استقلال‌فرهنگی و ولایت فقیه در این کتاب مورد بحث دوطرفه قرار گرفته‌ و به بهترین نحو مورد تحلیل واقع شده به طوری که در حیطه مسائل فکری مربوط به انقلاب اسلامی کتابی به جامعیت و عمق این کتاب کمتر می‌توان یافت.

در قسمت زیر بخشی از این کتاب آورده شده است:

انقلاب ایران یک انقلاب به تمام معنا واقعی است. در چند قرن معاصر غیر از انقلاب کبیر فرانسه و انقلاب اکتبر(روسیه‏) انقلاب دیگری نیست که بتوان نامش را «انقلاب» گذاشت، بلکه انقلاب اسلامی ایران ماهیت انقلابی‏‌اش از آنها خیلی بیشتر است. واقعا مردمی با دست خالی و فقط با روحیه انقلابی علیه یک رژیمِ «در مقابل مردم خیلی قوی» قیام کردند و در قیام خود موفق شدند. گاهی انقلاب‌هایی است که حالت نیمه انقلابی و نیمه کودتایی دارد، یعنی اگر مردم انقلاب کرده‌‏اند در کنار آن مردم یک ارتش منظم و قوی وجود داشته، مثل این‌که در روسیه لنین ارتش هم داشت، در چین مائو ارتش هم در کنار مردم داشت. ولی این تنها انقلاب ایران است که مردم با دست خالی قیام کردند و اگر نظیری از این جهت بتوان برایش ذکر کرد همان انقلاب صدر اسلام است.

باشد که نهیب‌ها و هشدار‌های عالمانه و مشفقانه استاد پیرامون چالش‌های احتماعی، حرکت‌های عظیم مردمی و انقلاب اسلامی ایران مورد عنایت جدی آینده‌نگران این نظام مقدس قرار بگیرد.

انتهای پیام/ف

تگها: شهرستان خنداب, کتاب آینده انقلاب اسلامی ایران, شهید مرتضی مطهری

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *