بازدید: 166 | تاریخ انتشار : 22 خرداد 1396
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت:هدف از شکل‌گیری پیمان ناتو عربی، چپاول کشورهای عربی و ایجاد همبستگی بین این کشورها برای ایستادگی در برابر ایران است.
رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌و‌‌گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، در ارتباط با بحران قطر گفت: هدف اصلی ترامپ از سفر به عربستان و برگزاری اجلاس در این کشور رفع بحران و کاهش فشار به اسرائیل بود، به علت حمایت قطر از حماس، فشارهای زیادی به این کشور وارد کردند تا از یک سو مانع حمایت قطر از حماس شوند و از سوی دیگر اسرائیل را از بحران نجات دهند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به تنش ایجاد شده در قطر بیان کرد: بحران به وجود آمده، تغییر جغرافیایی در منطقه ایجاد نمی‌کند چون قطر فشارها را تحمل نکرده و ممکن است به زودی به سمت پذیرش خواسته‌های عربستان حرکت کند.

رضایی اظهار کرد:آمریکا و اسرائیل به دنبال قطع ارتباط و حمایت قطر از اخوان المسلمین و حماس هستند، به همین علت فشارهای زیادی از سمت آمریکا به این کشور وارد می‌شود قطر نیز در مدت زمان طولانی توان تحمل این فشارها را نداشته و مجبور به پذیرش کامل یا بخشی از خواسته‌های انگلیس و آمریکا خواهد شد.

کشورهای عربی مخالف قیمومیت عربستان در منطقه هستند

وی افزود: کشورهای عربی به شدت مخالف دخالت‌های عربستان در مسائل منطقه هستند،  به همین علت عربستان تنها به بخشی از اهداف خود در منطقه دست یافته و هنوز نتوانسته قیمومیت خود را به طور کامل به این کشورها تحمیل کند.

 درگیری و جنگ بین کشورهای همسایه به نفع منافع ملی ایران نیست

عضو کمیسیون امنیت ملی با اشاره به جنگ و درگیری بین کشورهای همسایه، بیان کرد: برقراری آرامش و امنیت در منطقه و بین کشورهای مسلمان‌نشین هدف اصلی کشور ایران است، درگیری و جنگ بین کشورهای همسایه به نفع منافع ملی ایران نخواهد بود، برای دستیابی به این هدف از قطر حمایت می‌کنیم.

ایران در عین حمایت از مردم قطر نباید درگیر مسائل منطقه شود

وی در ادامه گفت:اگر مردم قطر به دلیل بحران شکل گرفته در این کشور دچار مشکل شوند،ایران موظف است برای حمایت و کاهش آسیب‌های وارده به مردم این کشور اقدام کند در عین حال هم نباید خود را درگیر جدال و اختلافات بین کشورهای منطقه کند.

تشکیل ناتو عربی با هدف ایستادگی در برابر ایران

رضایی با اشاره به پیمان ناتو عربی، عنوان کرد: این پیمان توسط انگلیس و با حمایت آمریکایی‌ها به کشورهای عربی و سنی مذهب القا شد و هدف از شکل‌گیری این پیمان چپاول کشورهای عربی و ایجاد همبستگی بین این کشورها برای ایستادگی در برابر ایران است.

وی در ادامه گفت: هدف اصلی این پیمان معرفی کشور ایران به عنوان یک تهدید بین کشورهای منطقه است تا بتوانند از نفوذ ایران بین این کشورها جلوگیری کنند.

واکنش کشورها نسبت به پیمان ناتو عربی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  تصریح کرد: ایده ناتو عربی از سمت کشورهای غربی مطرح شد اما با مخالفت برخی کشورها مبنی بر عدم همکاری با این پیمان نظامی، به نظر موفقیت چندانی نصیب عربستان و آمریکا در این زمینه نشده است.

رضایی متذکر شد: آمریکا به منظور چپاول کشورهای منطقه خود را پشتیبان اصلی پیمان ناتو عربی معرفی کرده و انگلیس، عربستان، امارات، مصر و اردن هم متحدان این پیمان هستند، کشور قطر نیز همانند کویت به علت فشارهای روانی مجبور به پذیرش این پیمان خواهد شد.

وی در ادامه گفت: با وجود تمام تلاش‌ها برای پیوستن ترکیه، پاکستان و عمان به این پیمان موفقیت چندانی در این زمینه نصیب هم‌پیمانان ناتو نشد.

اندیشمندان، درگیر کم‌کاری برخی از مسئولین نشوند

رضایی با اشاره به فرمان آتش به اختیار افسران فرهنگی، بیان کرد: این فرمان مقام معظم رهبری به مدیران و مسئولین فرهنگی اشاره دارد که در ایفای نقش خود برای خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران کوتاهی می‌کنند، مقام معظم رهبری با این فرمان به اندشمندان و نخبگان اجازه دادند برای صیانت از فرهنگ کشور متکی به رفتار دولتمردان نباشند و برای توسعه فرهنگ این مرز و بوم به تکلیف خود عمل کنند و درگیر ساختار اداری و کم‌کاری برخی از مسئولین نشوند.

افسران جنگ نرم در میدان فرهنگی کشور شجاعانه تصمیم بگیرند

وی در پایان خاطرنشان کرد: افسران جنگ نرم باید طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در میدان فرهنگی کشور شجاعانه تصمیم گرفته و در راستای حل مشکلات فرهنگی کشور ایفای نقش کنند.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, پیمان ناتو عربی, بحران قطر, آتش به اختیار, معظلات فرهنگی, منافع ملی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *