بازدید: 297 | تاریخ انتشار : 28 خرداد 1396
کارشناس مسائل بین الملل گفت: اگر آمریکا تحریم‌ها علیه کشور ایران را ادامه دهد، ایران به نقطه آغازین قبل از توافق‌نامه برجام باز خواهد گشت و فعالیت‌های هسته‌ای خود را با قوت بیشتری ادامه خواهد داد.
حسن هانی‌زاده،کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌و‌گو اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، با اشاره به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران در پارلمان و سنا گفت: اقدام اخیر مجلس سنای آمریکا تیر خلاصی است بر توافق‌نامه بین‌المللی برجام، این اقدام به منزله نقض آشکار برجام است. آمریکایی‌ها قصد باج‌خواهی از ایران را دارند که این اقدامات با روح توافق‌نامه برجام در مغایرت است.

کشور عربستان به دنبال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران است

هانی‌زاده اظهار کرد: هیئت آمریکایی از زمان ورود ترامپ، به سلسله اقداماتی مبنی بر لغو برجام دست زد، به همین دلیل لابی صهیونیست و رژیم‌های مرتجع عرب همانند کشور عربستان با فشار و پرداخت رشوه به دنبال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران و لغو برجام هستند.

کمیته داوری برای بررسی چرایی تحریم های جدید علیه ایران تشکیل شود

وی افزود: توافق‌نامه برجام، توافق‌نامه‌ای بین‌المللی است و کشورهایی از قبیل روسیه، انگلیس، آلمان، چین و اتحاده اروپا این توافق‌نامه را امضا کرده‌اند، ایران باید رابطه خود را با کشورهای غربی، روسیه و چین ادامه بدهد و در خصوص آمریکا نیز با تشکیل کمیته داوری دلایل اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را برای جهانیان بازگو کند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به تحریم‌های جدید علیه ایران، بیان کرد: دولت موظف است این تحریم‌ها را به شورای امنیت ارجاع بدهد تا شورای امنیت سازمان ملل مانع اعلام این تحریم‌ها علیه ایران شود، بنابر‌این دولت، تیم مذاکره کننده و هیئت نظارت بر برجام باید در نشستی مشترک علل تحریم علیه ایران را مورد بررسی قرار داده و جریان‌سازی و افشاگری علیه اقدامات آمریکا صورت بگیرد.

از سر گرفتن فعالیت‌های هسته‌ای در صورت تحریم

وی در ادامه گفت: اگر آمریکا تحریم‌ها علیه کشور ایران را ادامه دهد، ایران به نقطه آغازین قبل از توافق‌نامه برجام باز خواهد گشت و فعالیت‌های هسته‌ای خود را با قوت بیشتری ادامه خواهد داد.

امريكا روح و متن برجام را زيرپا گذاشت

هانی‌زاده تصریح کرد: باید کمیته داوری برای تعیین دلایل تحریم‌های آمریکا علیه ایران تشکیل شود، این کشور برای باج خواهی از ایران در آینده نیز تحریم‌های جدید وضع خواهد کرد و اگر شورای امنیت و کشورهای امضاء کننده توافق‌نامه برجام در مقابل آمریکا ایستادگی نکنند، آمریکا به طور کامل برجام را زیر پا خواهد گذاشت.

تحریم علیه سپاه، تحریم علیه نظام جمهوری اسلامی ایران است

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به تحریم علیه سپاه متذکر شد: تحریم علیه سپاه، به معنای تحریم علیه نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران است، چون سپاه بخشی از نظام جمهوری اسلامی است و هرگونه اعمال تحریم علیه سپاه به منزله تحریم علیه ملت ایران است.

وی در ادامه گفت: آمریکایی‌ها با این کار قصد تضعیف کشور ایران را دارند، سپاه پاسداران حافظ منافع ملی و اسلامی کشور ایران است و ارتباطی به توافق‌نامه برجام ندارد.

تحریم آمریکا با کمک کشورهای منطقه/اجماع منطقه‌ای برای تحریم آمریکا

هانی زاده افزود: آمریکا به دلیل در دست داشتن اهرم قدرت قصد دارد در میان کشورهای جهان علیه ایران اجماع کند ایران نیز برای مقابله می تواند با کمک کشورهایی از قبیل چین، روسیه، لبنان، یمن، عراق و سوریه اجماع منطقه‌ای و جهانی علیه آمریکا تشکیل داده و این کشور را تحریم کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به وضع تحریم علیه روسیه خاطرنشان کرد: روسیه نقش مستقلی در منطقه و جهان دارد و در مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا ایستادگی می‌کند به همین علت ترامپ به صورت جدی قصد تحریم روسیه را دارد.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, تحریم‌های جدید علیه ایران, فعالی هسته‌ای, برجام, تحریم علیه سپاه

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *