بازدید: 150 | تاریخ انتشار : 4 تیر 1396
نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب گفت: در شهرستان خنداب پروژه‌ جاده و بیمارستان جزء مهم‌ترین پروژه‌های ملی است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، علی اکبرکریمی، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان خنداب با اشاره به حجم اعتبارات این شهرستان گفت: میزان اعتبارات شهرستان نزدیک به ۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است که نسبت به سال گذشته ۳۲ درصد رشد داشته است. این رشد به منظور افزایش سهم اعتبارات استانی از مجموع اعتبارات بودجه دولت است.

کریمی با اشاره به اعتبارات استانی، بیان کرد: با وجود ارتباط مستقیم استان‌ها با مردم و قرار گرفتن در خط مقدم اداره امور کشور، اعتبار کمی به استان‌ها تا سال گذشته اختصاص داده می‌شد در حالی‌که بخش عظیمی از اعتبارات دولتی در دستگاه‌های ملی و وزارت‌خانه متمرکز بود مراکزی که ارتباط کمتری با خط مقدم کار و تلاش در عرصه ملی داشتند.

رشد ۴۵ درصدی اعتبارات استان مرکزی/افزایش ۳ درصدی اعتبارات مناطق کمتر توسعه یافته

وی در ادامه افزود: به همین منظور سال گذشته در غالب برنامه ششم توسعه مقرر شد بودجه‌های استانی تقویت شود که در استان مرکزی نیز ۴۵ درصد رشد در کل اعتبارات داشتیم، رشد دیگر نیز مربوط به اعتبارات مناطق کمتر توسعه یافته از محل درآمدهای نفتی بود که این رشد در برنامه ششم به ۳ درصد افزایش یافت.

اختصاص ۹۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار به شهرستان خنداب

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در زمینه اعتبارات شهرستان خنداب گفت:  این شهرستان به علت قرار گرفتن در گروه مناطق کمتر توسعه یافته اعتباری نزدیک به ۹۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اختصاص داده شد.

پروژه‌ جاده و بیمارستان خنداب یکی ازمهم‌ترین پروژه‌های ملی

کریمی با اشاره به پروژه‌های شهرستانی، بیان کرد: در شهرستان خنداب پروژه‌ جاده و بیمارستان جزء مهم‌ترین پروژه‌های ملی است. تقریبا کلیه روستاهای شهرستان خنداب از این راه استفاده می کنند که به علت عرض کم و پیچ‌های نامناسب نیاز به تعریض و بهسازی دارد، در سال گذشته این پروژه به ثمر نرسید اما امیدواریم با جذب ۱۳ میلیارد تومان اعتباری که در سفر هیئت دولت به این پروژه اختصاص پیدا کرد، پروژه جاده هر چه زودتر تکمیل شود.

وی در ادامه گفت: بیمارستان خنداب هم نیاز اساسی مردم این منطقه است که در سال گذشته ساختمان بیمارستان تکمیل و بخش اورژانس نیز به بهره‌برداری رسید و امیدواریم در اسرع وقت با تجهیز کامل بیمارستان و تکمیل کادر اداری شاهد ارتقاء سطح شهرستان در بخش درمان باشیم.

مدیریت آب؛ محوری اساسی در برنامه‌های توسعه/اختصاص ۱۰ درصدی اعتبارات به تامین آب شرب روستایی

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در خصوص موضوع آب و خشکسالی‌های ممتد در کشور، عنوان کرد: مدیریت آب در زمینه تامین و استفاده بهینه یکی از محورهای اساسی در برنامه‌های توسعه و بودجه‌های سالیانه است.

وی در ادامه افزود: اختصاص ۱۰ درصد از کل اعتبارات استانی برای تامین آب شرب روستایی نشان‌دهنده اهمیت این موضوع در مجلس شورای اسلامی است.

کریمی اظهار کرد: بالای ۹۰ درصد از مصرف آب به بخش کشاورزی اختصاص دارد به همین منظور تامین و مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

اختصاص ۵ تا ۸ درصدی اعتبارات به توسعه و عمران روستایی

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب با اشاره به توسعه و عمران روستایی، بیان کرد: عمران روستاها یکی از کانون‌های تولید در کشور است به همین علت توسعه و عمران روستایی دارای اهمیت خاصی است، در همین راستا و به منظور اجرای طرح‌های هادی  الزام شد ۵ تا ۸ درصد از کل اعتبارات استانی به بنیاد مسکن و حوزه توسعه و عمران روستایی اختصاص پیدا کند.

تقویت شهرداری‌ها از مجاری تغییر در قانون مالیات بر ارزش افزوده

کریمی در زمینه توسعه و عمران شهری گفت: شهرستان خنداب دارای دو شهر و شهرداری است به همین منظور تلاش کردیم وضعیت مالی شهرداری‌ها ارتقاء داده شود، در گذشته محدوده توزیع درآمدهای مربوط به عوارض مالیات بر ارزش افزوده، شهرستانی بود اما بر اساس قانون برنامه ششم این محدوده به استانی تبدیل شد.

وی در ادامه افزود: بر اساس تغییر در دیگر بندهای ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده سهم کلان شهرها در سطح ملی کاهش و به سهم سایر شهرداری‌ها افزوده شد که امیدواریم شهرداری‌های کوچک از این مجاری تقویت شوند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب تصریح کرد: اعتبارات دولت محدود بوده و نمی‌تواند پاسخگوی تمام نیازهای به‌حق مردم باشد به همین منظور باید نیازها الویت‌بندی شده و اعتبارات متناسب با الویت‌ها اختصاص داده شود.

استفاده حداکثری از توان مردم به منظور ارتقاء ظرفیت کار

کریمی اظهار کرد: لازم است در شهرستان خنداب با جذب سرمایه‌گذاری و استفاده حداکثری از ظرفیت مردم و بخش خصوصی فعالیت اقتصادی و ظرفیت کار ارتقاء داده شود، بهره‌برداری از ظرفیت خیرین در پروژه‌های درمانی ورزشی نیز حائز اهمیت است.

کریمی با تقدیر و تشکر از زحمات مدیران شهرستان خنداب خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ و ۹۵ به لحاظ محدودیت اعتبارات، مدیران با دستان خالی مسائل شهرستان را اداره می‌کردند.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, جاده, بیمارستان, آب شرب روستایی, توسعه و عمران روستایی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *