بازدید: 162 | تاریخ انتشار : 13 تیر 1396
کشاورزان خندابی به علت نبود سیلو در این شهرستان و محدود بودن ظرفیت انبارها باید محصول خود را به شهرستان‌های مجاور منتقل کنند.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، برداشت گندم در شهرستان خنداب از اوایل ماه تیر آغاز و تا پایان این ماه ادامه دارد،هر چند مرحله کاشت تا برداشت محصولات کشاورزی زحمت زیادی را برای کشاورزان دارد اما این روزها مشکلات فروش محصول در خنداب بیش از هر چیز دیگری کشاورزان را به زحمت می اندازد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان خنداب:

آمادگی ۵ انبار برای خرید گندم در شهرستان خنداب

شمسی، رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در گفت‌و‍‌گو با خبرنگار ما گفت: به علت نبود سیلو در شهرستان خنداب، ۴ انبار زیر نظر تعاون روستایی، کار خرید گندم را در روستاهای فوران، اناج، استوه و شهر خنداب آغاز کرده‌اند، انبار آقداش نیز به زودی به مراکز خرید گندم اضافه می‌شود.

ذخیره‌سازی ۵۰۰۰ تُن گندم در شهرستان خنداب

شمسی با اشاره به ظرفیت ذخیره گندم در شهرستان خنداب، اظهار کرد: انبارهای شهرستان ظرفیت ذخیره ۵۰۰۰ تُن گندم را دارند و مابقی محصولات باید به سیلوهای شهرستان‌های مجاور منتقل شود، تا کنون هیچ هزینه‌ای برای حمل و انتقال گندم مازاد کشاورزان به شهرستان‌های مجاور از طرف اداره غله تعیین نشده است.

وی افزود: بر اساس قانون، عاملین تعاون روستایی حق خرید ۵ تُن گندم در هر محموله را دارند، به همین منظور اولویت خرید گندم در شهرستان با کشاورزانی است که میزان گندم آن‌ها برای فروش کم‌تر است، مابقی کشاورزان باید محصول خود را به شهرهایی که سیلوی استاندارد برای ذخیره گندم دارند منتقل کنند. 

مسئول تعاون روستایی شهرستان خنداب:

عدم خرید محموله‌های بیش از ۵ تُن در مراکز تعاون روستایی

علی روستا مسئول تعاون روستایی شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: خرید گندم از روز ۱۰ تیر در شهرستان خنداب آغاز و تا کنون به میزان ۷۰ تُن گندم از کشاوزان خریداری شده است.

مسئول تعاون روستایی شهرستان خنداب با اشاره به مشکل اصلی خرید گندم، بیان کرد:  محموله‌های بیش از ۵ تُن بار در شهرستان خریداری نمی‌شود و کشاورزانی که محصول آن‌ها بیش از ۵ تُن است باید بار خود را به شهرهایی که سیلوی استاندارد برای ذخیره گندم دارند منتقل کنند.

وی در ادامه افزود: بسیاری از کشاورزان به علت خطرات جاده‌ای و هزینه‌های حمل و نقل حاضر به انتقال محصولات به سیلوی شهرستان‌های مجاور نیستند و بارهای خود را به صورت خرد به انبارهای شهرستان منتقل می‌کنند، در حال حاضر نیز شاهد تردد حجم زیادی از تراکتورها در جاده هستیم که مشکلات زیادی را برای رانندگان به دنبال خواهد داشت.

روستا با اشاره به مشکلات ذخیره گندم در شهرستان خنداب، بیان کرد: به علت محدود بودن ظرفیت ذخیره گندم بعد از پر شدن انبارها، همانند سالیان گذشته محصولات ذخیره شده را به سیلوهای شهرستان‌های مجاور حمل و مجددا گندم را از کشاورزان خریداری می‌کنیم.

هر کیلو گندم ۱۳۰۰ تومان خریداری می شود

مسئول تعاون روستایی شهرستان خنداب در خصوص قیمت خرید گندم، گفت: هر کیلو گندم با افت مفید ۴ درصد و افت غیر مفید ۲ درصد، ۱۳۰۰ تومان خریداری می‌شود.

روستا خاطرنشان کرد: در سال گذشته با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب بیش از ۲۰ هزار تُن گندم در خنداب تولید شد که از این میزان موفق به خرید و ذخیره سازی ۶ هزار تُن گندم در انبارهای شهرستان شدیم، اما امسال به دلیل کاهش بارش در فصل پاییز و سرمازدگی محصولات با کاهش تولید و بالا بودن میزان افت این محصول  مواجه هستیم.

کشاورزان خندابی:

مشکل کشاورزان؛محدودیت ظرفیت انبارهای شهرستان خنداب

یادگاری یکی از کشاورزان خندابی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: امسال با توجه به سن‌زدگی و پایین بودن میزان بارش، گندم کمتری نسبت به سال گذشته برداشت کردم اما بعد از مراجعه برای فروش این محصول در مراکز تعاون روستایی متوجه شدم باید بار خود را به علت اینکه بیش از ۵ تُن است برای فروش به شهرستان‌های مجاور منتقل کنم.

یادگاری اظهار کرد: کشاورزان شهرستان خنداب به علت محدود بودن ظرفیت انبارها و نبود سیلو مجبور به انتقال محصول خود به شازند و کمیجان هستند در حالیکه کمک هزینه‌ای هم برای حمل بار به کشاورزان داده نمی‌شود.

سال گذشته با پر شدن انبارها،خرید گندم در خنداب تعطیل شد

وی افزود: سال گذشته نیز با مشکل پر شدن انبارها مواجه شدیم که مجوز تخلیه انبار و خرید و ذخیره‌سازی مجدد گندم صادر نمی‌شد و به عبارتی خرید گندم در خنداب تعطیل شد، امیدواریم امسال با این مشکلات مواجه نشویم.

شهرستان خنداب با وجود ظرفیت‌های عظیم در بخش کشاورزی با مشکلات زیادی در ذخیره‌سازی و خرید تضمینی محصولات روبه‌رو است که نیازمند تدابیر ویژه‌ای از سوی مسئولین برای افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی محصولات به ویژه ساخت سیلوی گندم است تا هر ساله شاهد گله‌مندی کشاورزان از توقف خرید تضمینی محصولات نباشیم.

کشاورزان خندابی به علت نبود سیلو برای ذخیره سازی گندم و محدود بودن ظرفیت انبارها باید هزینه گزافی برای انتقال و تحویل گندم به سیلوهای شهرستان‌های مجاور بپزدازند.

با وجود مشکلات سال گذشته کشاورزان در خصوص ذخیره‌سازی محصول گندم، هنوز شاهد تدابیری از سوی مسئولین برای ساخت سیلوی گندم در شهرستان خنداب نیستیم.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, خریدگندم, انبار, سیلو, ذخیره سازی گندم

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *