بازدید: 227 | تاریخ انتشار : 17 تیر 1396
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اعتماد به شرکت توتال با توجه به سابقه همکاری قبلی با این شرکت جای سوال دارد، چراکه این شرکت فرانسوی در قراردادهای قبلی خود با بهانه‌های مختلف به مراتب کار را نیمه کاره رها و ادامه روند کار را برای کشور ما با مشکل مواجه کرده است.
 علی‌اکبر کریمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، با اشاره به امضای قرارداد نفتی با شرکت توتال فرانسوی گفت: امضای قراردادهای نفتی با شرکت‌های مختلف یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اقتصادی کشور است که با تغییر در متن این نوع از قراردادها توسط وزارت نفت در سال گذشته، بحث‌‌های زیادی در مجلس به وجود آورد. یکی از مهم‌ترین این دغدغه‌ها مربوط به امضای این قراردادها با شرکت‌های داخلی و خارجی و ویژگی هر یک از این شرکت‌ها است.

کریمی اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌‌ها در انعقاد قراردادهای نفتی، توجه به گذشته شرکت‌ها و حذف آن دسته از طرفین قراردادی است که علاوه بر عملکرد نامطلوب در گذشته، در زمان وضع تحریم کار را به راحتی رها کرده و توسعه میادین نفتی ما را به تاخیر انداخته‌اند.

اعتماد به شرکت توتال با توجه به بدعهدی های این شرکت جای سوال دارد

وی در ادامه افزود: استفاده از این تجربیات، در انعقاد قراردادهای جدید اهمیت زیادی دارد. تجربه در زمینه شرکت توتال نشان می‌دهد، این شرکت فرانسوی در قراردادهای قبلی خود با بهانه‌های مختلف به مراتب کار را نیمه کاره رها و ادامه روند کار را برای کشور ما با مشکل مواجه کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بدعهدی‌های شرکت توتال فرانسوی، بیان کرد: جای سوال وجود دارد که چرا با وجود سابقه عملکردی این شرکت، باز هم مسئولین کشور ما در اولین قرارداد نفتی بعد از دوران تحریم حاضر به امضای این قرارداد با شرکت توتال فرانسوی شده‌اند.

توجه به الزامات حقوقی برای خُلف وعده مجدد توتال/نگذاریم تجربیات تلخ گذشته تکرار شوند

کریمی با تاکید بر لزوم توجه به تجربیات گذشته، بیان کرد: از وزارت نفت و دولت انتظار می‌رود در تنظیم این قرارداد با شرکت توتال فرانسوی علاوه بر در نظر گرفتن عملکرد قبلی شرکت توتال، الزامات حقوقی را برای پیشگیری از خُلف وعده مجدد و عدم پایبندی به تعهدات توسط این شرکت مدنظر قرار بدهند تا تجربیات تلخ گدشته تکرار نشود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به قراردادهای نفتی، بیان کرد: مدت زمان طولانی که برای این نوع از قراردادها در نظر گرفته می‌شود یکی از نکات حائز اهمیت در انتخاب طرفین قرارداد و تنطیم نوع مُفاد آن است، زیرا زمانی‌که یک میدان نفتی برای مدت ۱۰ تا ۲۰ سال در اختیار یک شرکت قرار می‌گیرد محدودیت‌هایی برای کشور ما در اداره امور صنعت نفت، برآوردهای نفتی آینده کشور و تنظیم بازار بین‌المللی ایجاد می‌کند، به همین علت (طولانی بودن مدت زمان قراردادهای نفتی) باید وزارت نفت در انتخاب شرکت‌های طرفین قرارداد توجه بیشتری داشته باشد.

عدم رعایت روابط دیپلماتیک توسط دولت فرانسه 

 وی افزود: مسئولین و مردم کشور ما به مراتب شاهد عملکرد نامطلوب دولت فرانسه نسبت به جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی و روابط دو جانبه بوده‌اند، برگزاری اجتماع گروهک تروریستی منافقین در فرانسه و اعمال تحرکاتی علیه جمهوری اسلامی ایران نمونه دیگری از این عملکردهای نامطلوب فرانسویان است.

کریمی با اشاره به برگزاری اجتماع گروهک تروریستی منافقین در فرانسه، عنوان کرد: دولت فرانسه حداقل شئون روابط دیپلماتیک را در روابط دوجانبه با ایران حتی بعد از انعقاد قراردادی طولانی مدت که ارزشی نزدیک به ۵ میلیارد دلار دارد رعایت نکرده است،  انتظار می‌رفت در هنگام انعقاد قرارداد به این مسائل توجه بیشتری شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به اینکه برخی سعی دارند امضاء این قرارداد را ثمره برجام جلوه بدهند، گفت: برخی معتقدند این قرارداد بعد از دوران برجام است اما برای پاسخ  قطعی به این سوال باید ببینیم در آینده اتفاق ویژه‌ای که بتوان آن‌ را از آثار مثبت برجام دانست، رخ می‌دهد یا خیر.

وی در پایان خاطرنشان کرد: قراردادهای نفتی، قراردادهایی مشارکتی هستند که شرکت طرف قرارداد در عرصه مدنظر، سرمایه‌گذاری کرده و از میادین به صورت مشترک برداشت می‌شود، در نهایت درآمد حاصله نیز به شکل نسبت از قبل تعیین شده بین طرفین تقسیم می‌شود.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, قرارداد نفتی, توتال فرانسوی, منافقین, روابط دیپلماتیک

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *