بازدید: 226 | تاریخ انتشار : 18 تیر 1396
یک استاد دانشگاه گفت: مسئولین دولتی و دستگاه‌های اجرایی در توسعه فرهنگ حجاب و مقابله با روند فزاینده بدحجابی بسیار ضعیف عمل کرده‌اند و در این حوزه هیچ برنامه و کار فرهنگی حتی در حد نصیحت هم در دستور کار خود قرار نداده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، ملیحه جعفری استاد دانشگاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، با اشاره به هفته ملی عفاف و حجاب گفت: دشمنان نظام اسلامی از سالیان قبل با حرکتی خزنده و نرم، مبنا و زیربنای اسلام و مسائل اعتقادی جمهوری اسلامی ایران را مورد تهاجم قرار داده‌اند.

جعفری اظهار کرد: دشمنان با زیباسازی مصرف‌گرایی، تجمل‌گرایی، پوچ‌گرایی و تقویت حس(مَن) افراد به دنبال تخریب جوانان کشور ما و ترویج فرهنگ غرب بین آنان هستند.

حجاب در کنار اصول دین از مسائل زیربنایی اسلام است

وی افزود: اگر انسان اعتقاد قلبی به اسلام داشته باشد در کنار توحید، عدالت، نبوت و امامت که از مسائل اصلی و زیربنایی اسلام هستند، مسائل جانبی همانند حجاب را نیز به نحو احسن می‌پذیرند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اهمیت آموزه‌های دینی، عنوان کرد: امام خمینی(ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند،«تصور نکنید کار ما با پیروزی در این انقلاب به پایان رسیده بلکه وظیفه خطیر دیگری بر دوش ما است، و آن ترویج اسلام و تربیت کودکان و جوانان مطابق با دستورات اسلامی است.»

حعفری ادامه داد: متاسفانه فرمایش حضرت امام(ره) در جامعه ما اجرایی نشد، در نتیجه خانواده‌ها، جوانان و به طور کلی جامعه به مرورِ زمان از آموزش‌های اسلامی فاصله گرفته‌ و ترویج این مسائل را به رادیو و تلویزیون سپردند در حالیکه آموزش مسائل اسلام به صورت زیربنایی و از دوران خردسالی، این اصول را به‌گونه‌ای در قلب کودکان ما  جاری می‌ساخت، که کسی حتی در سنین بالاتر نیز قادر به خدشه‌دار کردن آن نمی‌شد.

این استاد دانشگاه در ارتباط با برنامه‌هایی که منجر به بصریت‌افزایی جوانان در حوزه حجاب می‌شود، گفت: مسائل و فلسفه مربوط به حجاب را می‌توان با رعایت اصول سنی و  برگزاری کلاس‌های پرسش و پاسخ، میزگردها و کرسی‌های آزاد اندیشی برای جوانان مطرح کرد.

روشنگری؛ تنها راه نجات از سراب فرهنگی غرب

جعفری با اشاره به فرهنگ بی‌حجابی در غرب، بیان کرد: این کشورها از فرهنگ و ایده‌های پوچ خود برای جوانان کشور ما سرابی ساخته‌اند که تنها راه نجات از آن به فرموده مقام معظم رهبری ترویج روشنگری و برگزاری کرسی‌هایی در این زمینه است.

وی در ادامه افزود: اگر از همان دوران این کرسی‌ها در دانشگاه‌ها برگزار شده بود اکنون در جامعه شاهد ترویج و توسعه باتلاق و سراب دروغین غرب نبودیم.

ترویج فرهنگ غرب در رسانه ملی

این استاد دانشگاه با اشاره به نقش صدا و سیما و دیگر رسانه‌ها در توسعه فرهنگ حجاب، گفت: صدا و سیما به عنوان رسانه جمعی نقش پررنگ و هدفمندی در توسعه فرهنگ حجاب دارد اما متاسفانه این نقش خطیر در صدا و سیمای کشور ما مورد غفلت واقع شده و فرهنگ تجمل‌گرایی و عدم دید مثبت به حجاب، که برگرفته از فرهنگ غرب است را جایگزین اصول و فرهنگ اسلامی کرده‌اند.

عملکرد مسئولین در توسعه فرهنگ حجاب ضعیف است

وی در ادامه گفت: مسئولین دولتی و دستگاه‌های اجرایی نیز در توسعه فرهنگ حجاب و مقابله با روند فزاینده بدحجابی بسیار ضعیف عمل کرده‌اند و در این حوزه هیچ برنامه و کار فرهنگی حتی در حد نصیحت هم در دستور کار خود قرار نداده‌اند.

حذف جمله شعاری «از پذیرش افراد بی‌حجاب معذوریم» در ادارات

جعفری با اشاره به نقش کمرنگ حجاب و عفاف و عدم استفاده از فرم‌های ساده و اسلامی در مراکز دولتی و دانشگاه‌ها بیان کرد: امروزه نقش حجاب و مسائل اسلامی به اندازه‌ای در مراکز دولتی کم‌رنگ شده که نه تنها حریم مرد و زن در ادارات رعایت نمی‌شود، بلکه جمله‌ «از پذیرش افراد بی‌حجاب معذوریم» که چند سالی به جمله شعاری تبدیل شده بود از سر درب بسیاری از ادارات کشور ما حذف شده است.

ضمانت اجرایی قوانین مروبطه لازمه مقابله با بدحجابی

این استاد دانشگاه تصریح کرد: مسئولین باید به دنبال حل اساسی معضل بی‌حجابی در جامعه باشند و تنها به وضع قوانین در این حوزه بسنده نکنند، زیرا قوانین بدون ضمانت اجرایی نه تنها در جامعه موثر نخواهند بود بلکه این مسئله را لُس می‌کند.

این استاد دانشگاه گفت: به علت نبود آموزش‌های مربوط به حجاب در بین خانواده‌ها، امروزه شاهدیم که مادران چادری در کنار دختران بدحجاب در جامعه ظاهر می شوند. که بی‌شک این امر نتیجه تربیت ناهمگون بین والدین و آموزش‌های نادرست در نحوه پوشش و حجاب و مغفول ماندن نقش دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی است.

فراموشی اصل سادگی در پوشاک اسلامی

جعفری با تاکید به فاصله گرفتن پوشاک اسلامی از اصول اصلی اسلام، بیان کرد: تولیدکنندگان و طراحان اسلامی ما در تولید پوشاک اسلامی اصل سادگی را فراموش کرده و به سمت جلوه‌سازی حرکت کرده‌اند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بانوان بدحجاب جامعه همانند کف آبی هستند که نه تنها حجاب بلکه عفت و حیا را هم زیر سوال برده‌اند و لازمه اصلی حل این معضل بازگشت به الگوی اسلامی و ترویج این الگو به واسطه آموزش صحیح بین جوانان است.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, هفته عفاف و حجاب, فرهنگ غرب, روشنگری, پوشاک اسلامی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *