بازدید: 340 | تاریخ انتشار : 22 تیر 1396
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده گفت: جريان رو به پیشرفت بيداری اسلامی توجه كشورهای غربی به خصوص نخبگان علمی، افراد مشهور و جوانان اين كشورها را به سمت فرهنگ اسلامی از جمله حجاب و عفاف جلب کرده است.
 سمیه حاجی‌اسماعیلی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده در قم با اشاره به هفته ملی عفاف و حجاب در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: شکوفایی اسلام در ادیان و کشورهای مختلف از جمله غرب نماد های مختلفی دارد که می‌توان به گسترش حجاب در میان دختران و زنان غیر مسلمانان که به اسلام روی آورده‌اند اشاره کرد، آن‌ها حجاب را یک عامل مهم در ایجاد امنیت روحی و روانی می‌دانند، امنیتی که با پدیده برهنگی و بی بند و باری در غرب مورد تهدید قرار گرفته است.

حاجی‌اسماعیلی در ادامه اظهار کرد: از سوی ديگر، جريان رو به پیشرفت بيداری اسلامی در كشورهای عرب منطقه و آفريقا همچون تونس، ليبی، آذربايجان و غیره در احيای سنت‌های اسلامی همچون عفاف و حجاب تأثير قابل توجهی داشته‌ و توجه ديگر كشورها از جمله كشورهای غربی به خصوص نخبگان علمی اين كشورها را به سمت فرهنگ اسلامی از جمله حجاب و عفاف جلب کرده است.

تغییر در ارزش‌ها؛ عامل رواج بدحجابی در جوامع

این عضو هیئت علمی با تاکید به تغییر ارزش‌ها در جوامع، بیان کرد: تغییر در ارزش‌های جامعه، عامل اصلی رواج بدحجابی در جوامع امروزی است.

حاجی‌اسماعیلی در ارتباط با بهترین راهکار برای مبارزه با بدحجابی در جامعه، عنوان کرد: ضعف اقتدار خانواده در تربیت فرزندان و در حاشیه قرار گرفتن خانواده مهم‌ترین عامل رواج بدحجابی در جوامع امروزی است، در حالیکه انتقال اولیه فرهنگ از خانواده آغاز می‌شود و لازمه این انتقال بازگشت اقتدار به خانواده است.

ارزش‌های جنسیتی به دختران ما آموزش داده نمی‌شود

وی افزود: اصلاح نظام آموزش رسمی قدم دیگری برای مبارزه با بدحجابی در جامعه است چرا که نظام آموزشی در کشور ما به سمت برابری جنستی حرکت می‌کند و ارزش‌های جنسیتی در مدارس به فرزندان ما آموزش داده نمی‌شود، در حالیکه دختران ما باید از همان ابتدا با حیا، عفاف و حجاب آشنا شوند.

سیاست‌های اشتباه دولت عامل رواج بدحجابی در جامعه

این عضو هیئت علمی با اشاره به برنامه‌های دولتی گفت: سیاست‌های اشتباه دولتی عامل دیگر برای رواج بدحجابی در جامعه است، چرا که دولت به جای درونی سازی حجاب در جامعه از اعمال زور و قدرت برای مبارزه با آن استفاده می‌کند و این اقدام عملا نتیجه عکس دارد.

حاجی‌اسماعیلی با اشاره به دولت فعلی بیان کرد: رویکرد حجاب و مقابله با بدحجابی در اولویت برنامه‌های دولت فعلی قرار ندارد به همین علت شاهد برنامه عملی برای مقابله با بدحجابی در دولت نیستیم.

فرهنگ حجاب و عفاف اسلامی غرب را احاطه كرده است

وی با تاکید به رواج فرهنگ اسلامی در جوامع غرب، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از راهکارها برای مبارزه با بدحجابی و توسعه حجاب در جامعه ارائه الگوهای عملی حجاب در جامعه غرب است؛ در جامعه‌ای که شرایط برای بی‌حجابی مهیاست اما زنان با آگاهی کامل حجاب و دین اسلام را انتخاب می‌کنند، زیرا معتقدند حجاب برای آن‌ها به منزله امنیت است.

بعضی از نمونه الگوهای عملی حجاب در غرب در شبکه های مجازی دست به دست می شوند و نشان می دهند موج انتخاب حجاب در غرب در کشورهای مختلف اروپایی،آمریکایی و ... رو به افزایش است و آگاهی از ارزش حجاب در این انتخاب ها نمایان است.

آیه ۳۱ سوره نور پوشش زنان را مطرح می کند، در «آیه حجاب» خطاب به پیامبر(ص) آمده است: «و قل للمؤمنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن و لا یبدین زینتهن الا ما ظهر منها و لیضربن بخمرهن علی جیوبهن... و لا یضربن بأرجلهن لیعلم ما یخفین من زینتهن»

و به زنان با ایمان بگو: «دیدگان خود را از هر نامحرمی فروبندند و پاک دامنی ورزند و زیورهای خود را آشکار نکنند، مگر آن چه به طور طبیعی از آن پیدا است و باید روسری خود را بر گردن خویش فرو اندازند و پاهای خود را به گونه‌ای به زمین نکوبند تا آن چه از زینتشان نهفته می دارند معلوم گردد.»

گفته شده پیش از نزول این آیه، زنان روسری ها را به پشت می انداختند و سینه آن ها آشکار بود.

در آیه ۵۹ و ۳۳ احزاب و آیه ۳۰ و ۳۱ نور نیز به حجاب بانوان تاکید شده است.

«يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَّحِيمًا» آیه ۵۹ سوره احزاب

 اى پيامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو: پوشش‌هاى خود را بر خود فروتر گيرند اين براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگيرند و خدا آمرزنده مهربان است.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, هفته عفاف و حجاب, بیداری اسلامی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *