بازدید: 681 | تاریخ انتشار : 1 مرداد 1396
مسئول بسیج سازندگی شهرستان خنداب گفت:اردوهای جهادی هجرت بسیج سازندگی در روستاهای محروم خنداب امسال پروژه آب‌رسانی به روستای محمد‌آباد و امامزاده نوده را عملیاتی کرده و در راستای آموزش های مختلف علمی،فرهنگی،هنری،کشاورزی ،ساخت و تعمیر خانه محروم و ...در این شهرستان اقدام می کنند.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، رهبر انقلاب دو ماه قبل از منحل شدن جهاد سازندگی( اردیبهشت ماه سال ۷۹) با فراخوانی وزیر جهاد سازندگی و فرمانده نیروی مقاومت بسیج وقت، دستور راه‌اندازی مجموعه‌ای به نام بسیج سازندگی را صادر کردند.

اردوهای جهادی، فرصتی ناب برای ساختن و ساخته شدن

اکنون نزدیک به ۱۶ سال از تشکیل بسیج سازندگی می‌گذرد و بخش اعظمی از هدف این سازمان مردم نهاد بر پایه محرومیت‌زدایی و سازندگی استوار است، سازندگی‌ از خودسازی جهادگران آغاز و به آبادانی مناطق محروم ختم می‌شود و این همیاری و کمک به سایرین در محیطی که رنگی از ریا ندارد، خودسازی را به اوج خود می‌رساند.

برگزاری اردوهای جهادی یکی از برنامه‌های بسیج سازندگی در راستای دست‌یابی به این هدف مهم است، اردوهایی که فعالیت خودجوش جهادگران آن در غالب پروژه‌های عمرانی، کشاورزی، پزشکی، آموزشی و فرهنگی عملی می‌شود و شاید بتوان به جرئت این سازندگی را مقدس‌ترین غنیمت باقی مانده از این سفرها دانست.

البته در کنار این امر نباید توسعه فرهنگ در بین جوانان و ایجاد روحیه سازندگی و امید در مردم منطقه را که جزو رسالت‌های جهادگران است را فراموش کرد. 

کمک به سازندگی و محرومیت‌زدایی رسالت مهم جهادگران

آلودری، مسئول بسیج سازندگی شهرستان خنداب در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، با اشاره به اردوهای ۱ روزه جهادی هجرت گفت: سال گذشته با اعزام ۴۰۰ ‌نفر از نیروهای جهادی، موفق به ساخت مسکن محرومین در روستای اناج، ساخت سرویس بهداشتی و حمام در روستای قلیج تپه، ساخت سرویس بهداشتی و دفتر مدرسه در روستای علی آباد، کمک به ساخت نمازخانه و غسالخانه در روستای طورگیر و کمک به تعمیر خانه عالم در روستای جوشیروان در قالب اردوهای جهادی هجرت شدیم.

آموزش ۳۷۰ متقاضی  در اردوهای جهادی هجرت

وی در ادامه افزود: در عرصه منابع طبیعی و آبخیزداری ۱۲۰۰نهال در روستای قلچ تپه، طورگیر، قلعه عباس آباد، جوشیروان، دهچال و حسینه در معابر عمومی کاشته شد و در عرصه آموزش نیز می‌توان به آموزش ۳۷۰ متقاضی در عرصه پرورش قارچ، طیور، زالو، دامداری و کشت گیاهان دارویی، آموزش احکام و قرآن، قالیبافی و خیاطی اشاره کرد.

آلودری اظهار کرد: بخش دیگری از اردوهای جهادی هجرت مختص به اردوهای ۳ روزه بسیج مهندسین است که با اعزام ۵۰ نفر از نیروهای جهادی به منظور آموزش و ترویج کشاورزی در نقاط روستایی عملی شد.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان خنداب با اشاره به اعزام نیروها در قالب اردوهای ۱۰ روزه هجرت، بیان کرد: با کمک نیروهای جهادی در قالب این اردوها موفق به رنگ‌آمیزی و دیوار نویسی ۱۰ مدرسه به مساحت ۱۵۰۰ مترمربع شدیم.

۶۸۰ خانواده خندابی در انتظار تامین و تعمیر مسکن

آلودری با تاکید به لازمه پشتیبانی از اردوهای جهادی هجرت، گفت: در شهرستان خنداب ۲۸۰ خانواده تحت پوشش کمیته امداد نیازمند احداث مسکن و ۴۰۰ خانواده نیز در انتظار تعمیر مسکن هستند، در صورت حمایت مالی می‌توان از ظرفیت اردوهای جهادی در راستای تامین و تعمیر مسکن محرومین استفاده کرد.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان خنداب تصریح کرد: شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها در بحث اردوهای جهادی هجرت شهرهای خدمات دهنده هستند به گونه‌ای که توان اعزام نیروهای جهادی به مناطق محروم همانند شهرستان خنداب را دارند.

وی در ادامه افزود: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در بحث اردوهای جهادی هجرت با آن مواجه‌ایم، کمبود وسایل حمل و نقل برای اعزام نیروهای جهادی به روستاهای پراکنده شهرستان خنداب است، در صورت وجود پشتوانه مالی و حمایت دستگاه‌های اجرایی می‌توان از ظرفیت گروه‌های جهادی برای رفع نیازهای شهرستان استفاده کرد.

آب‌رسانی به روستای محمد‌آباد و امامزاده نوده با همت جهادگران

آلودری با اشاره به برنامه‌های سال ۹۶ بسیج سازندگی در قالب اردوهای جهادی هجرت، بیان کرد: پروژه آب‌رسانی به روستای محمد‌آباد و امامزاده نوده و ساخت غسالخانه در نقاط روستایی از مهم‌ترین برنامه‌های بسیج سازندگی شهرستان خنداب در سال ۹۶ است.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان خنداب در خصوص روند کار پروژه‌های شهرستان گفت: ۲۰ درصد کار از جمله امور اداری و تامین بودجه مورد نیاز انجام و در صورت همکاری ادارات مربوطه، کار در اسرع وقت به اتمام می‌رسد.

فعالیت‌های آموزشی و بهداشتی جهادگران در روستاهای خنداب

آلودری اظهار کرد: در نظر داریم ماه آینده ۲ گروه ۵۰ نفره از خواهران جهادی را برای برگزاری کلاس‌های آموزش خیاطی، گل‌دوزی، بافت تابلو فرش، آموزش احکام و قرآن و برگزاری کلاس‌های ورزشی و تقویتی ویژه دانش‌آموزان به روستاهای شرشره و صالحین اعزام کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های پزشکی و آموزشی در دو روستای شرشره و صالحین، بیان کرد: اعزام تیم پزشکی و ۲۵ نفر از خواهران بسیج جامع پزشکی، بسیج مهندسی و بسیج دانش آموزی به منظور آموزش و ترویج کشاورزی، کشت گیاهان دارویی، رنگ‌آمیزی و تعمیر مدرسه از دیگر برنامه‌های ما در این دو روستا است.

مسئول بسیج سازندگی شهرستان خنداب خاطرنشان کرد: همین برنامه‌ها در مرداد ماه برای روستاهای رازگردان، قیچ تپه، غینرجه و دیزآباد نیز برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, اردوهای جهادی هجرت, روستای محمد‌آباد, امام‌زاده نوده, بسیج سازندگی شهرستان خنداب

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *