بازدید: 563 | تاریخ انتشار : 16 مرداد 1396
اندکی تأمل در قبور مطهر این دو شهید گمنام شهرستان خنداب، غریبانه بودن آنان را در ذهن‌ها تداعی می‌کند. گنبد سیمانی بر سر مزار مطهر این دو شهید و جلوه نازیبای آن، نارضایتی بسیاری از خانواده‌های شهدا و مردم خنداب را برانگیخته است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، ۸ سال دوران دفاع مقدس یکی از پرافتخارترین نقاط تاریخ ایران-اسلامی است، تاریخی که فرزندان برومند انقلاب با دستانی خالی و قلبی مملو از ایمان در برابر قدرت‌های استکباری جهان قد علم کرده و مردانه از ذره‌ذره خاک میهن دفاع کردند تا مردمان کشورمان در آرامش زندگی کنند.

شهر خنداب دیر زمانی است میزبان اختران بی‌نشانی است که به یُمن قدومشان در خردادماه سال ۹۱ فضایی معنوی را بر شهرستان خنداب حاکم کردند و دل‌های بسیاری را به فرهنگ ایثار و شهادت گره زدند.

غربت شهدای گمنام خنداب در سایه بی‌توجی مسئولان

اندکی تأمل در قبور مطهر این دو شهید، غریبانه بودن آنان را در ذهن‌ها تداعی می‌کند. مکانی که برای این شهدا در نظر گرفته شده در یکی از بلند‌ترین نقاط  شهر خنداب ساخته ‌شده و گنبد سیمانی بر سر مزار مطهر این دو شهید و جلوه نازیبای آن، نارضایتی بسیاری از خانواده‌های شهدا و مردم خنداب را برانگیخته است.

مردم شهر خنداب در مراسم تشییع شهدا رسم مهمان‌نوازی را به جا آوردند و حال نوبت مسئولین است که به وعده‌های خود با گذشت ۵ سال جامه عمل بپوشانند.

اگرچه ساخت مزار احتیاج شهدای گمنام نیست و آن‌ها با فدای جان خود به حقیقتی دست ‌یافته‌اند که با ساخت مزار و برگزاری یادمان قابل جبران نیست ولی وجود مزار تلنگری بر وجدان خفته ما انسان‌هایی است که گاه فراموش می کنیم که آرامش و امنیت امروز را مرهون چه کسانی هستیم.

۱۰۰ میلیون تومان برای ساماندهی مزار شهدای گمنام مصوب شد

مدیر فنی و مهندسی، امور یادمان‌های شهدای گمنام استان مرکزی:

ایرانشاهی، در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری نسیم خنداب، با اشاره به اقدامات انجام شده برای ساماندهی شهدای گمنام شهر خنداب، گفت: سال ۱۳۹۴ مبلغ ۲۳ میلیون تومان از محل دارایی‌های استان برای ساماندهی گلزار شهدای گمنام شهرستان خنداب اختصاص داده شد که بخشی از این مبلغ برای سفت‌کاری و نصب راویز هزینه شد.

ایرانشاهی اظهار کرد: فرماندار شهرستان خنداب در تیرماه سال ۹۶ از طرف معاون عمران استانداری مکلف شد، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای شهدای گمنام شهرستان خنداب هزینه کند.

عدم اطلاع فرماندار از اعتبار مصوب نشده!

فرماندار شهرستان خنداب:

غیاثی، با اظهار بی‌اطلاعی از اعتباری که اداره کل حفظ آثار برای پروژه شهدای گمنام شهر خنداب در نظر گرفته است، گفت: در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان خنداب ۵۰ میلیون تومان اعتبار برای تکمیل پروژه شهدای گمنام شهرستان در نظر گرفته شد.

بی‌مهری به شهدا همچنان ادامه دارد

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان خنداب:

ثامنی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان خنداب با اشاره به روند ساخت مزار شهدای گمنام این شهرستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، گفت: تاکنون هیچ مبلغی از طرف اداره کل حفظ آثار برای ساخت مزار شهدای گمنام شهر خنداب تخصیص داده نشده است.

ثامنی اظهار کرد: اداره بنیاد حفظ آثار بعد از تحویل پیکر شهدای گمنام به ارگان درخواست‌دهنده عملیات ساخت و بازسازی مزار را به همان ارگان محول می‌کند، اما در شهرستان خنداب هیچ ارگانی این مسئولیت را برعهده نگرفت.

وی افزود: اداره بنیاد شهید و امور ایثارگران در مهرماه سال ۹۴ این مسئولیت را به صورت افتخاری پذیرفت و عملیات اجرایی آن در فاز اول با تامین اعتبار از بخش شهدای با نام در قالب  ساخت گنبد، سیمان‌کاری و نصب داربست آغاز شد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان خنداب، تصریح کرد: طبق برنامه مقرر شد ۸۰ درصد از اعتبارات برای مزار شهدای گمنام و ۲۰ درصد نیز برای بازسازی مزار شهدای بانام هزینه شود.

ثامنی با اشاره به اعتبار مورد نیاز برای پروژه شهدای گمنام شهر خنداب، بیان کرد: قراردادی بین پیمانکار و اداره کل حفظ آثار منعقد و هزینه‌های احتمالی این پروژه ۹۰ میلیون تومان برآورد شد.

کمک مسئولان برای تکمیل یادمان شهدای گمنام در حد همان وعده!

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان خنداب، گفت: برای تعمین هزینه‌های ساخت مزار شهدای گمنام جلسه‌ای باحضور مسئولین شهرستان برگزار و صحبت‌های تمام حاضرین در جلسه غیر از فرمانده سپاه شهرستان در حد وعده باقی ماند و کمکی مبنی بر ساخت مزار شهدای گمنام به دست ما نرسید.

ثامنی اظهار کرد: در سال ۹۴ بازسازی مزار ۲۰ شهید بانام شهرستان خنداب را با ۴۳ میلیون تومان اعتبار آغاز کردیم که در حین انجام این پروژه بخشی از اعتبار برای ساخت مزار شهدای گمنام هزینه شد.

وی افزود: در جلسه اخیر کمیته برنامه‌ریزی شهرستان خنداب ۵۰ میلیون تومان اعتبار برای تکمیل پروژه مزار شهدای گمنام در نظر گرفته شد که تاکنون به مرحله تخصیص نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: برای این پروژه تاکنون ۳۰ میلیون تومان هزینه شده و به محض تخصیص اعتبار مطرح شده پروژه در سال جاری تکمیل خواهد شد.

دو شهید گلگون‌کفن شهر خنداب در سنین ۱۷ و ۱۹ سالگی در عملیات «والفجر ۸» و در منطقه عملیاتی «فاو» به شهادت رسیده‌اند که در تاریخ ۲۳ خرداد ۹۱ در تپه ورودی شهر خنداب تشیع و به خاک سپرده شدند.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, شهدای گمنام شهر خنداب, قبور مطهر شهدای گمنام, تخصیص اعتبار, مسئولین شهرستان خنداب

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *