بازدید: 140 | تاریخ انتشار : 4 مهر 1396
در جهانی که بحران‌های فرهنگی درصدد تهی کردن انسان از معنویت‌اند، تبلیغ دین و ارزش‌های نشأت گرفته‌ از آن به دلیل مقابله‌ با این بحران‌ها ضرورت ویژه‌ای دارد و رسالت مبلغان تبلیغ معرفت الهی است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، در جهانی که بحران‌های فرهنگی درصدد تهی کردن انسان از معنویت‌اند، تبلیغ دین و ارزش‌های نشأت گرفته‌ از آن به دلیل مقابله‌ با این بحران‌ها ضرورت ویژه‌ای دارد.

انبیاء و اولیای الهی با تبلیغ دین و ارزش‌های دینی هدایت و سعادت را برای انسان به ارمغان آوردند، خداوند نیز در آیه ۹۹ سوره مائده تنها رسالت پیامبران را تبلیغ در دین دانسته و می‌فرماید، "پیامبر وظیفه‌‏اى جز رساندن پیام الهى ندارد."

در عصر حاضر نیز تبلیغ دین اسلام به منزله قرار گرفتن در جایگاه رفیع انبیاء است، چراکه در غیر این‌صورت آثار این حرکت عظیم الهی از میان مردم رخت بسته، اصول و فروع دین مختلط شده و غبار فراموشی بر آموزه‌های اسلامی می‌نشیند.

تبلیغ در دین از چنان اهمیتی برخوردار است که می‌توان آن‌ را در رأس همه امور دانست و در پرتو همین امر است که فطرت سعادت‌خواه بشر بیدار شده و معارف و ارزش‌های دینی در سرتاسر عالم گسترش می‌یابد.

 اگر تبلیغ و زحمات پیامبر اکرم(ص) نبود، هرگز دین اسلام از مرزهای شهر یثرب و در نهایت از مرزهای عربستان فراتر نمی‌رفت.

مبلغ برتر شهرستان خنداب

در شهرستان خنداب روحانیون و مبلغین بسیاری به امر تبلیغ در دین همت گمارده‌اند. که از این میان "محمد خسروی‌حاجی‌وند"، به عنوان مبلغ برتر شهرستان خنداب شهرت دارد، وی به رغم تعطیلی حوزه علمیه برادران خنداب، با روحیه‌ای سرشار از عشق و امید به فعالیت‌های فرهنگی در این شهرستان و سفر به روستاهای محروم روی آورده است.

این مبلغ برتر و استاد حوزه در سال ۱۳۵۸ در شهرستان اندیکا(استان خوزستان) متولد شد، وی از سنین کودکی علاقه خاصی به عضویت در بسیج و فعالیت‌های فرهنگی در مساجد داشت و عضو بسیج مساجد بود.

این مبلغ دوران ابتدایی، راهنمایی و بخشی از مقطع متوسطه را در اندیکا، سپری و در تیرماه سال ۷۵ وارد حوزه علمیه المهدی مسجد سلیمان شد و به مدت ۷ سال در این حوزه به تحصیل علوم اسلامی پرداخت.

محمد خسروی حاجی‌وند در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب با اشاره به خاطرات خود در مسجدسلیمان گفت: به خاطر علاقه به حضور در بین مردم و گفت‌وگو با آن‌ها همزمان با تحصیل، به فعالیت‌های اجتماعی در مسجد، تدریس دروس قرآنی، فعالیت در کانون قرآن مسجد سلیمان اشتغال داشتم و کمتر از یک سال هم در واحد فرهنگی زندان این شهر، در عرصه فرهنگی فعالیت‌ داشتم.

خسروی حاجی‌وند اظهار کرد: سال آخر سکونت در مسجد سلیمان، به مدت یک سال به عنوان معاون آموزشی حوزه انتخاب شدم، در همین دوران نیز ازدواج کردم و برای ادامه تحصیل راهی قم شدم.

این استاد حوزه تصریح کرد: قبل از سفر به قم به بندر ماهشهر رفته و در ۲ سال امام جمعت مسجد شهرک مدنی ماهشهر بودم. در عین حال مسئولیت کتابخانه مصلی ماهشهر را نیز بر عهده داشتم، طی این سال‌ها تلاش زیادی برای احیای کتابخانه‌های این شهر انجام دادم.

وی در ادامه افزود: بعد از ۲ سال سکونت در ماهشهر موفق به اجاره منزلی در قم شده و با خانواده به قم مهاجرت کردم. و نزدیک به ۴ سال در قم مشغول گذراندن دروس عمومی، تخصصی و دفاع از پایان‌نامه در زمینه آثار تربیتی تولی و تبری از منظر قرآن بودم.

خسروی حاجی‌وند با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی خود در قم گفت: به مدت ۲ سال زیر نظر استاد مشکات در مرکز رستگاران که به منظور مدیریت مدارس غیرانتفاعی تاسیس شده بود، فعالیت خود را در عرصه فرهنگی ادامه دادم. در این مرکز، روحانیون برای مدیریت مراکز غیر انتفاعی که اصولا در مناطق محروم تمرکز دارد، تربیت می‌شوند.

این استاد حوزه با اشاره به دوره‌های آموزشی خود در شهر قم، بیان کرد: یک سال در مرکز تخصصی موضوع شناسی احکام فقهی، ۲ سال در مرکز فقهی اهل البیت، و یک سال نیز در مرکز تخصصی احکام از محضر آیت الله گرامی و آیت الله ظهیری بهره‌مند شدم. بعد از گذران این کلاس‌ها به علت علاقه‌ای که به تدریس و حضور در بین مردم و تبلیغات فرهنگی داشتم در مردادماه سال ۹۵ برای تبلیغ به شهرستان خنداب سفر کردم.

خسروی حاجی‌وند در خصوص فعالیت‌های خود در شهرستان خنداب، گفت: قبل از انتقال حوزه برادران خنداب به اراک نزدیک به ۲ ماه در حوزه برادران و خواهران شهر خنداب فعالیت داشتم و بعد از آن با تدریس در حوزه سطح ۲ خواهران در خنداب و سطح 3 ریحانه النبی(س) اوقات را سپری می‌کردم.

وی در ادامه افزود: به علت علاقه به کار تدریس، و با وجود اینکه می‌بایست تمامی هزینه‌ها را خود متقبل می‌دم تدریس در حوزه شهر اراک را پذیرفتم.

عدم حمایت مسئولین شهرستانی از راه‌اندازی مراکز قرآنی

این استاد حوزه با اشاره به انتظارات خود از مسئولین شهرستان خنداب، بیان کرد: به علت ۱0 سال فعالیتی که در زمینه احکام و قرآن داشتم، از مسئولین شهرستان خنداب انتظار حمایت بیشتری برای را‌ه‌اندازی مراکز قرآنی و تدریس در این عرصه داشتم اما با وجود پیگیری‌های متعدد تاکنون موفق نشدم به اهداف خود در این شهرستان جامه عمل بپوشانم.

وی در ادامه افزود: تلاش زیادی برای راه‌اندازی هیئت‌های مذهبی در طول سال انجام دادم چراکه این مراسمات باید در طول سال جریان داشته و تنها محدود به زمان خاصی نباشد اما مسئولین شهرستان از این پیشنهاد نه تنها حمایت بلکه استقبال هم نکردند.

ضرورت تبلیغ در دین/اسلام پایه‌های استوارسازی اخلاق در جامعه

این مُبلغ برتر با اشاره به ضرورت تبلیغ دین در عصر حاضر، بیان کرد: اگر تبلیغ دین توسط فردی آگاه، تاثیرگذار و با ایمان انجام نشود، دزدی، خیانت، همسایه‌آزاری، فساد و فحشا در جامعه بیداد خواهد کرد، چراکه دین اسلام برای استوار ساختن اخلاق و ایجاد ارتباط مسالمت‌آمیز در جامعه پایه‌گذاری شده و احیا این مسائل در جامعه بر عهده مبلغان دین است.

عدم شناخت دقیق از فضای مجازی برای تبلیغ دین بازی در زمین دشمن است

خسروی حاجی‌وند با مخالفت تبلیغ دین در فضای مجازی، بیان کرد: تا زمانی که این فضا را به درستی نشناخته‌ و توان مدیریت آن را نداریم تمام این تلاش‌ها و اقدامات بازی در زمین دشمن است. اولین گام در این عرصه تصحیح زیرساخت‌ها است، اما متاسفانه مسئولین کشور ما اقدام چندانی برای ساخت یا پشتیبانی از برنامه‌‌ها در فضای مجازی با مدیریت داخلی ندارند.

این استاد حوزه با اشاره به بهترین گزینه برای تبلیغ در دین گفت: زمانی که توان چندانی برای مدیریت فضای مجازی نداریم بهترین راه برای تبلیغ دین حضور در میان مردم و تبلیغ چهره به چهره است.

عدم حمایت مسئولان از مبلغین

این مبلغ برتر با اشاره به مشکلات مبلغین، بیان کرد: تعداد زیادی از مبلغین با وجود تحصیلات عالی با مشکل کمبود درآمد روبه‌رو هستند و در پایین‌ترین سطح جامعه زندگی می‌کنند به گونه‌ای که حتی توان پرداخت نفقه خانواده را نیز ندارند.

خسروی ‌حاجی‌وند ضمن گلایه از مسئولین گفت: مسئولین فرهنگی موظف به حمایت از مبلغین هستند، اما برخی از آن‌ها حتی حاضر نمی‌شوند به دیدار روحانیون رفته، حرف دل آن‌ها را شنیده و از آن‌ها گزارش عملکرد طلب کنند.

این مبلغ برتر خاطرنشان کرد: طی دورانی که در شهرستان خنداب حضور داشتم، هیچ یک از مسئولین حاضر به دیدار یا حمایت از من نشدند، این روند هم به مسئولین و هم به مردم شهرستان ضربه خواهد زد.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, مبلغ برتر, شهرستان خنداب, فضای مجازی, بحران‌های فرهنگی, امر به معروف و نهی از منکر, فرهنگ‌سازی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *