بازدید: 1154 | تاریخ انتشار : 30 مرداد 1396
یکی از مشکلات تکراری و هرساله کشاورزان علاوه بر حراج محصول خود در بازار فروش، عدم دریافت کامل یارانه ابلاغی از سوی دولت است که امسال نیز باغداران خندابی با گذشت ۱۱ ماه موفق به دریافت یارانه کشمش خود نشده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، شهرستان خنداب با ۶ هزار هکتار سطح زیرکشت انگور، قطب تولید انگور و کشمش در استان مرکزی نام گرفته و هر ساله رتبه نخست تولید انگور استان را به خود اختصاص می‌دهد.

کشمکش با دولت بر سر یارانه کشمش/۱۱ ماه چشم‌انتظاری برای دریافت یارانه کشمش

بسیاری از باغداران این شهرستان با تولید و فروش کشمش زندگی خود را می‌گذرانند، باغدارانی که هر ساله مشکلات فراوانی را در هنگام فروش محصول خود متحمل می‌شوند، اما دغدغه‌ها و مشکلات زمانی به اوج خود می‌رسد که کشاورزان علاوه بر حراج محصول خود در بازار فروش، یارانه ابلاغی از سوی دولت را به رغم وعده‌های مختلف بعد از گذشت ۱۱ ماه به شکل کامل پرداخت نکرده‌اند.

پرداخت یارانه به موقع کشمش برای کشاورزانی که چشم خود را بر روی همه مشکلات کشاورزی، اعم از تورم، گرانی مواد اولیه و غیره بسته‌اند، توقع زیادی از دولت نیست.

تولید بیش از ۲۲ هزار تُن کشمش در شهرستان خنداب/پرداخت ۷۸ درصد از یارانه باغداران خندابی

شمسی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب با اشاره به پرداخت مرحله دوم از یارانه کشمش در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: در سال گذشته ۲۲ هزار و ۲۳۲ تُن کشمش در شهرستان خنداب تولید شد.

شمسی با بیان اینکه تاکنون ۷۸ درصد از یارانه کشمش باغداران خندابی پرداخت شده است، گفت: در مرحله اول از پرداخت یارانه‌ها، ۲۵ درصد از یارانه باغداران پرداخت و در این مرحله نیز  بیش از ۵۰ درصد از آن به حساب باغداران خندابی واریز شده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب با اشاره به پرداخت یارانه کشمش، بیان کرد: به ازای هر کیلوگرم کشمش ۵۰۰ تومان یارانه به باغداران تعلق می‌گیرد، تاکنون نزدیک به ۳۹۰ تومان از این مبلغ به باغداران خندابی پرداخت و ۱۱۰ تومان باقی مانده نیز پرداخت خواهد شد.

عدم پرداخت ۲۰ درصد از مطالبات باغداران خندابی

وی افزود: مجموع یارانه کشمش باغداران خندابی معادل ۱۱ میلیارد و ۱۱۶ میلیون تومان است که از این مبلغ ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از آن پرداخت و نزدیک به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان باقی مانده است که در اسرع وقت واریز خواهد شد.

شمسی در خصوص قیمیت خرید کشمش گفت: کشمش به صورت توافقی با قیمت ۲۸۰۰ تومان به بالا از باغداران خریداری شده است.

 تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مورد حمایت کشاورزان خندابی قرار نگرفت

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب با اشاره به تشکیل صندوق حمایت برای کشاورزان گفت: تلاش‌های همکاران ما برای تشکیل صندوق حمایت در شهرستان خنداب تاکنون به نتیجه نرسیده است، با تشکیل این صندوق می‌توان از سرمایه‌های حاصل از آن برای داربستی کردن باغات انگور، احداث کارخانجات و ایجاد صنایع تبدیلی، صادرات و خرید گندم کشاورزان استفاده کرد.

وی افزود: در اکثر نقاط کشور این صندوق حمایت ایجاد و سرمایه‌های دولتی نیز جذب شده است، اما در شهرستان خنداب با وجود پیگیری‌های متعدد تشکیل این صندوق مورد حمایت کشاورزان قرار نگرفت.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۵۱ درصد از سهام صندوق حمایت مربوط به کشاورزان و نزدیک به ۴۹ درصد نیز مختص به دولت است.

حمایت فعلی دولت از کشاورزان، حمایتی نیست که بتوان با آن، کشاورزان را دلخوش و سرپا نگه داشت، چراکه حداقل انتظار کشاورزان از دولت، خرید تضمینی و پرداخت یارانه‌ها در اسرع وقت است، نه اینکه کشاورز بعد از زحمات زیاد برای تولید محصول یک‌سال برای پرداخت یارانه آن چشم انتظار بنشیند.

 انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, یارانه کشمش, کشاورزان خندابی, قطب تولید انگور, خرید تضمینی کشمش, جهاد کشاورزی شهرستان خنداب, حمایت دولت

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *