بازدید: 176 | تاریخ انتشار : 16 مهر 1396
رسيدگی به وضعيت توليد، توزيع و ذخيره سازی گندم در شهرستان خنداب مغفول مانده و نبود انبار و سيلویی متناسب با ميزان توليد برای کشاورزان خندابی به دردسری بزرگ تبدیل شده است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، گندم به عنوان محصولی استراتژيک در دنيا شناخته شده و در مقايسه با ديگر محصولات کشاورزی از ارزش اقتصادی بيشتری برخوردار است، از اين رو رسيدگی به وضعيت توليد، توزيع و ذخيره سازی گندم باید در اولويت برنامه‌های مسئولین قرار بگیرد.

اما متاسفانه این مساله در شهرستان خنداب مغفول مانده و نبود انبار و سيلویی متناسب با ميزان توليد برای کشاورزان خندابی هر ساله به دردسری بزرگ تبدیل شده و مسئولان به جای تدبیر در این زمینه تنها به دادن وعده به کشاورزان اکتفا می‌کنند.

امسال به مانند هر ساله خرید گندم از کشاورزان خندابی از تیرماه آغاز و به مدت یک‌ماه در خنداب ادامه داشت.  

تکرار سناریو بلاتکلیفی گندم‌کاران خندابی

سال گذشته بعد از تعطیلی خرید گندم دامنه اعتراضات کشاورزان خندابی بالا گرفت و این مسئله بارها در تریبون ائمه جمعه این شهرستان نیز مطرح شد تا اینکه علی روستا، مسئول مرکز خرید گندم در ۱۱ مردادماه سال ۹۵ در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: به علت نبود سیلو و پُر شدن انبارها، خرید در خنداب انجام نمی‌شود و کشاورزان برای تحویل گندم باید به شهرستان‌های دیگر بروند، چراکه مجوز تخلیه برای انبارهای خنداب صادر نمی‌شود.(لینک خبر)

 

مسئول مرکز خرید گندم در شهرستان خنداب:

دولت پرداخت مطالبات گندم‌کاران را تضمین کرد

علی روستا، مسئول مرکز خرید گندم در شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، با اشاره به پرداخت مطالبات گندم‌کاران گفت: تاکنون ۵۰ درصد از مطالبات امسال گندم‌کاران خندابی پرداخت شده و با تضمین دولت مابقی هزینه‌ها نیز تا پایان ماه جاری پرداخت می‌شود.

روستا با اشاره به تعطیلی خرید گندم در شهرستان خنداب گفت: امسال نیز همانند سال گذشته بعد از تکمیل ظرفیت انبارها با مشکل دریافت مجوز مبنی بر تخلیه انبارها و خرید مجدد گندم مواجه شدیم.

وی به علت عدم صدور مجوز تخلیه انبارها اشاره کرد و گفت: محصول گندم به صورت کامل در بازار بورس به فروش می‌رسد انبارها بعد از تکمیل ظرفیت و تعیین میزان گندم خریداری شده پلمپ، و به صورت کامل در بازار بورس عرضه شدند به همین دلیل بعد از تکمیل ظرفیت ۵ انبار، خرید گندم در شهرستان خنداب متوقف و مابقی محصولات به شهرهای مجاور صادر شد.

کاهش میانگین تولید گندم در خنداب حاصل بی‌تدبیری مسئولان

مسئول مرکز خرید گندم در شهرستان خنداب تصریح کرد: سال گذشته برای تکمیل هر انبار یک روز زمان نیاز داشتیم اما امسال ۴۰ روز طول کشید تا ۵ انبار شهرستان تکمیل شود. کمبود ظرفیت انبارها، نبود سیلو و عدم پرداخت به موقع مطالبات گندم‌کاران توسط اداره غله از عوامل عدم تمایل کشاورزان برای کاشت گندم است، به گونه‌ای که امسال نا‌امیدی برای کاشت گندم بین کشاورزان موج می‌زد و میانگین تولید گندم نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود.

کشاورز خندابی:

تحمیل هزینه گزاف به گندم‌کاران خندابی به علت نبود سیلو

یادگاری از کشاورز خندابی در گفت‌وگو با خبرنگار ما درباره تمایل کشاورزان برای کاشت جو گفت: با توجه به مشکلات فروش گندم در شهرستان خنداب و عدم پرداخت به موقع مطالبات گندم‌کاران کاشت جو برای کشاورزان به صرفه‌تر از کاشت گندم است، چراکه محصول جو را می‌توان به راحتی در بازار آزاد فروخت و پول آن را نیز به صورت نقد دریافت کرد.

یادگاری اظهار کرد: امسال بعد از تکمیل ظرفیت مراکز خرید، انبارها توسط اداره غله پلمپ شده و گندمی از کشاورزان در شهرستان خریداری نشد، به همین دلیل کشاورزان خندابی مجبور شدند با پرداخت هزینه ۶۰ هزار تومان به ازای هر تُن بار محصول خود را به سیلوهای اراک و ملایر منتقل کنند.

وی افزود: از مسئولان تقاضا داریم هر چه سریعتر به وضعیت انبارها و ساخت سیلو در شهرستان خنداب رسیدگی کنند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب:

خرید بیش از ۴ هزار تُن گندم از کشاورزان خندابی

محمد شمسی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، گفت: امسال ۴ هزار و ۲۷۵ تُن گندم در شهرستان خنداب خریداری و مابقی محصول به علت محدودیت ظرفیت انبار به شهرستان کمیجان، ملایر، اراک، و شازند منتقل شد.

شمسی در خصوص روند ساخت سیلو در شهرستان خنداب، بیان کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذار به دلیل مشکلات مالی توان ساخت سیلو را ندارد.

باتوجه به مشکلات گندمکاران خندابی براساس تصمیم مسئولان مقرر شد که سیلویی با ظرفیت ۲۵ هزار تُن توسط بخش خصوصی در خنداب احداث شود تا بر مشکلات پایان دهد؛ از این وعده چند سالی می‌گذرد و در حال حاضر مراحل کانال‌زنی، پی‌کنی و دیوار چینی سیلو توسط ۸ کارگر در حال انجام است.

ساخت سیلو مذکور نیازمند ۳ میلیارد تومان اعتبار است و مشکل اصلی این پروژه دریافت تسهیلات از منابع بانکی است.

متصدی ساخت سیلو در شهرستان خنداب:

تکمیل ۵۰ درصد از پروژه ساخت سیلو تا ۸ ماه دیگر

یکی از متصدیان ساخت سیلو در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: بانک عامل با دریافت تسهیلات ۲ میلیارد تومانی با سود ۸ درصد برای ساخت این سیلو موافقت کرده است اما مشکل اصلی ما تهیه وثیقه بانکی است که متاسفانه هیچ یک از مسئولین برای رفع این مشکل همکاری لازم را نکرده‌اند.

وی در ادامه افزود: بایستی تا خردادماه سال آینده و پیش از آغاز زمان خرید محصول گندم، ۵۰ درصد این پروژه باید تکمیل شود تا بتوان ۱۵ هزار تُن گندم کشاورزان را در این سیلو ذخیره کرد. و عملیات تکمیل این سیلو به بعد از خردادماه موکول شود.

ضرورت ايجاد زير ساخت‌هایی چون احداث سيلو چند سالی است در اين شهرستان به وضوح احساس می‌شود، چراکه هر ساله با موسم برداشت محصول گندم در خرداد و تيرماه مشکل کمبود سيلو و انبار در شهرستان خنداب قد علم می‌کند، اما متاسفانه با گذشت سالیان متمادی از این مشکل هنوز هم رنج مردمان این شهر برای مسئولین ناآشنا است و مشخص نیست گندم‌کاران خندابی تا چند سال دیگر باید با این مشکل دست‌وپنجه نرم کنند تا شاید مسئولین از خواب غفلت بیدار شوند.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, کاشت گندم, سیلو, انبارهای ذخیره گندم, گندم کاران خندابی, کاهش میانگین تولید گندم

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *