بازدید: 187 | تاریخ انتشار : 22 مهر 1396
رئیس اداره بهزیستی شهرستان خنداب گفت: تا کنون ۱۹۲۲ معلول در شهرستان خنداب شناسایی و مشخصات آن‌ها در بانک اطلاعات ثبت شده است
علی غنی‌پور، رئیس اداره بهزیستی شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب؛ با اشاره به اقدامات انجام شده برای معلولین، در این شهرستان گفت: کنوانسیون جهانی معلولین مصوب سازمان ملل متحد، نخستین کنوانسیون هزاره سوم است که سال ۲۰۰۶ میلادی در صحن علنی مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت آراء به تصویب رسید، سال ۲۰۰۷ میلادی نیز توافق‌نامه‌ای بین کشورها برای پیوستن به این کنوانسیون امضا شد که نظارت و پیگیری مواردی از قبیل، ایجاد فرصت‌های برابر برای معلولین به منظور حضور فعال اجتماعی در عرصه‌هایی نظیر اشتغال، تحصیل، ورزش، مناسب‌سازی فضاهای شهری و اماکن عمومی و تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولین به این کنوانسیون محول شد.

شناسایی ۱۹۲۲ در شهرستان خنداب

غنی‌پور اظهار کرد: تاکنون ۱۹۲۲ معلول در شهرستان خنداب شناسایی و مشخصات آن‌ها در بانک اطلاعات ثبت شده است. که ۴۰۷ نفر از این افراد ماهیانه مبلغ ۵۳ تا ۱۰۰ هزار تومان از بهزیستی مستمری می‌گیرند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان خنداب در ارتباط با تسهیلات اشتغال‌زایی به مددجویان بهزیستی گفت: تاکنون ۲۱ مورد تسهیلات اشتغالزایی با کارمزد ۴ درصد به مددجویان بهزیستی در زمینه خدماتی، کشاورزی و دامداری اعطا شده که بازپرداخت این تسهیلات ۵ ساله است.

غنی‌پور با اشاره به اقدامات انجام شده برای مناسب‌سازی اماکن در شهرستان خنداب گفت: در جلساتی که امسال به منظور مناسب‌سازی مکان‌های عبور و مرور برگزار شد، مقرر گردید در ساختِ سازه‌های جدید عمومی شرایط لازم برای استفاده معلولین از سوی مهندسین در نظر گرفته و اجرایی شود.

وی در ادامه افزود: در این راستا تاکنون ۱۱ مورد مناسب‌سازی مکان و یک مورد مناسب‌سازی خودرو انجام شده است. همچنین یک دستگاه خودپرداز بانک ملی نیز مناسب با استفاده معلولین در شهر خنداب ساخته شده است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان خنداب تصریح کرد: از خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی خنداب ۱۸ خانواده دارای دو فرزند معلول به بالا هستند که از این تعداد هشت خانواده دارای دو فرزند معلول، شش خانواده سه فرزند معلول و چهار خانواده نیز دارای چهار فرزند معلول هستند.

غنی‌پور با اشاره به مددجویان موفق بهزیستی گفت: تاکنون سه نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی به عنوان مددجوی موفق شهرستان خنداب انتخاب شده‌اند، از جمله رضا صفاهانی و محمد اکبری از شاعران و حافظان قرآن شهرستان خنداب و فرزانه رحمتی نیز در زمینه صنایع دستی از مددجوی موفق شهرستان خنداب است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان خنداب با اشاره به حمایت‌های بهزیستی در بخش مسکن ویژه معلولین گفت: از سال ۱۳۹۰ که نهضت ساخت مسکن برای معلولین در شهرستان خنداب آغاز شد تاکنون ۶۴ مورد مسکن برای این خانواده‌ها ساخته شده است.

ساخت دو مسکن روستایی برای معلولان خندابی

وی در ادامه گفت: امسال ساخت مسکن برای خانواده‌های دارای فرزند معلول در دستور کار اداره بهزیستی قرار گرفته است، یکی از این مسکن‌ها مربوط به خانواده‌ای با سه فرزند معلول در روستای "رازگردان" است و مسکن دیگر نیز مربوط به خانواده‌ای با یک معلول ذهنی در روستای مانیزان است.

غنی‌پوربا اشاره به حمایت‌های بهزیستی در بخش مسکن ویژه معلولین گفت: ۱۸ میلیون تومان وام بلاعوض با مدیریت بهزیستی به این افراد داده شده که از این مبلغ، ۱۰ میلیون تومان را بنیاد مستضعفان، ۶ میلیون تومان بهزیستی و ۲ میلیون تومان هم از طریق بنیاد مسکن تخصیص داده می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان خنداب تصریح کرد: ساخت این مسکن‌ها نیازمند اعتباری نزدیک به ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان است که از این مبلغ ۱۵ میلیون تومان تسهیلات از طرف بنیاد مسکن با کارمزد ۴ درصد و بازپرداخت ۱۰ تا ۱۲ ساله و ۱۸ میلیون تومان هم وام بلاعوض به این افراد داده می‌شود. و مابقی این مبلغ که تقریبا ۱۰ تا ۱۸ میلیون تومان است، از طرف خود این افراد هزینه می شود.

وی باتوجه به اینکه ساخت مسکن معلولن از سوی بهزیستی با مشارکت خود مددجو است، افزود: بعد از دریافت تسهیلات توسط مددجویان، بهزیستی هم می‌تواند ۴ تا ۳۰ میلیون تومان وام بلاعوض به این افراد اعطا کند.

۸۰ خانوار دیگر در سطح شهرستان خنداب نیازمند ساخت مسکن هستند که باتوجه به عدم توان برای پیگیری کارهایی از قبیل دریافت وام و جواز و عدم تامین مبلغ اولیه از سوی این خانوارها امکان پرداخت تسهیلات به آن‌ها وجود ندارد.

در حال حاضر ۲۲۴۲ مددجو  در شهرستان خنداب تحت پوشش بهزیستی هستند که از این تعداد ۱۹۲۲ نفر معلول و ۲۵۰ نفر نیز از زنان سرپرست خانوار هستند.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, بهزیستی شهرستان خنداب, مددجویان بهزیستی, معلولین, ساخت مسکن, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *