بازدید: 388 | تاریخ انتشار : 29 مهر 1396
مدتی است که بر اساس مجوز منابع طبیعی اجازه برداشت شن و ماسه از اراضی روستای «قلیچ‌تپه» شهرستان خنداب صادر شده است که این امر باعث اعتراضات جمعی از کشاورزان و اهالی این روستا شده است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، از چندی پیش استقرار ماشین‌آلات اداره صنعت و معدن و آغاز برداشت شن و ماسه از اراضی روستای «قلیچ‌تپه»در بخش مرکزی شهرستان خنداب فعالیت‌های کشاورزی را در این منطقه مختل کرده و همین امر اعتراضات برخی اهالی روستا را به دنبال داشته است.

یکی از اهالی روستای قلیچ‌تپه:

برداشت شن‌و ماسه از اراضی روستای قلیچ‌تپه

یکی از اهالی روستای قلیچ‌تپه در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، گفت: بیش از ۳۵ سال است که بیشتر اهالی این روستا از راه کِشت محصول گندم و جو در اراضی اطراف این روستا زندگی خود را می‌گذرانند، اما ۱۰ روزی می‌شود که اداره صنعت و معدن برای برداشت شن و ماسه از اراضی، اجازه کاشت و برداشت محصولات را به کشاورزان نمی‌دهد.

اراضی ملی یا زمین های شخصی با اسناد ۴۰ ساله در دست کشاورزان

وی با اشاره به اعتراض مالکان این اراضی گفت: زمانی که برای اعتراض و پیگیری کار به اداره مربوطه مراجعه کردیم، در پاسخ به اعتراض ما گفتند این زمین‌ها جزو اراضی ملی است و کشاورز هیچ حق مالکیتی ندارد. در حالیکه برخی از مالکان این زمین‌ها بیش از ۴۰ سال است به واسطه اسنادی که در دست دارند در این اراضی کشاورزی می‌کنند.

این ساکن روستای قلیچ‌تپه تصریح کرد: این زمین‌های کشاورزی جزو اراضی حفاظت شده‌ هستند و براساس گفته مسئولین اداره جهاد کشاورزی برداشت شن و ماسه از اراضی کشاورزی ممنوع است.

وی به اسناد این اراضی اشاره و بیان کرد: اسناد مربوط به این اراضی مشاع بوده اما چند روزی است اجازه کاشت و برداشت محصول به مالکان داده نمی‌شود.

اشتغال روستا مختل شده است

این ساکن روستای قلیچ‌تپه متذکر شد: شغل اصلی اهالی این روستا کشاورزی است و از طریق فروش دسترنج خود در بخش کشاورزی گذران زندگی می‌کنند و با این اقدام منابع طبیعی بخش عظیمی از اشتغال روستا مختل شده است.

رئیس منابع طبیعی شهرستان خنداب:

 برداشت ۲۰ هزار مترمکعب شن‌وماسه از اراضی روستای قلیچ‌تپه/این زمین ها اراضی ملی هستند

سعید علی‌پورصفری، رئیس منابع طبیعی شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب،گفت: بر اساس اسناد موجود و دستور اداره کل منابع طبیعی، اداره صنعت و معدن مجوز برداشت ۲۰ هزار مترمکعب شن و ماسه را در این اراضی صادر کرده است.

وی افزود: بر اساس اسناد این زمین‌ها جزو اراضی ملی بوده و کسی اجازه کشاورزی در آن‌‌ها را ندارد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان خنداب:

اراضی روستای قلیچ‌تپه جزو اراضی ملی است/صدور مجوز منع برداشت؛ منوط به شکایت تمامی مالکان

بوالحسنی، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، گفت: اراضی روستای قلیچ‌تپه جزو اراضی ملی بوده و اسناد آن‌ نیز به نام دولت است، اگر مردم سندی از اراضی در دست دارند باید به صورت دسته جمعی برای شکایت به اداره مربوطه مراجعه کنند.

اگر اراضی مربوط به مردم باشد،خسارت آن را پرداخت می کنیم

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان خنداب، تصریح کرد: دستور برداشت شن و ماسه در این اراضی بر اساس مجوز منابع طبیعی صادر شده است و اگر ثابت شود اراضی مربوط به مردم است، پرداخت خسارت و تسطیح زمین‌ها بر عهده ما است.

اسناد این اراضی مشاع است/همه مالکان باید با هم موضوع را پیگیری کنند

وی افزود: چون اسناد این اراضی مشاع است، تمامی مالکان باید به دادگاه شعبه ویژه واقع در خیابان هپکو اراک مراجعه و اقدامات مربوطه را پیگیری کنند.

فارغ از اینکه کدام یک از این اسناد صحیح هستند و این اراضی تحت مالکیت چه شخص، اشخاص یا ارگانی است، بحث برداشت شن و ماسه از اراضی کشاورزی موضوعیت می‌یابد.

به گفته شاهدان عینی و اهالی روستا، این اراضی از ۴۰ سال گذشته کاربری زراعی داشته‌اند. و این در حالیست که  براساس ماده ۱۰ قانون حفظ كاربری اراضی زراعی و باغی، هرگونه تغییر كاربری در قالب ايجاد بنا، برداشت يا افزايش شن و ماسه و ساير اقداماتی كه منجر به تغيير كاربری زمين شود، جرم تلقی شده و می‌بايست برخورد قانونی با آن صورت گيرد.

برداشت از اراضی کشاورزی موجب می‌شود، آب‌های قابل استفاده برای کشاورزی به جای آبیاری اراضی همجوار در گودال‌ها جمع شده و با تبخیر از دست بروند.

ضمن اینکه به علت عدم رعایت حریم جاده، جوی آب یا حریم اراضی همسایه توسط برخی برداشت‌کنندگان سبب سقوط انسان، دام و ماشین‌آلات کشاورزی در گودال‌ها می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب:

تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی ممنوع است

شمسی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، گفت: برداشت شن‌وماسه از اراضی کشاورزی به علت تغییر کاربری غیرمجاز ممنوع است.

شمسی با اشاره به برداشت شن‌وماسه از اراضی روستای قلیچ‌تپه بیان کرد: زمین‌های این روستا از اراضی ملی است و اداره صنعت، معدن و تجارت بر اساس مجوز، اجازه برداشت محدود شن و ماسه از این اراضی را دارد.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, روستای قلیچ تپه, برداشت شن و ماسه, زمین‌های کشاورزی, اراضی ملی, تغییر کاربری

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *