بازدید: 133 | تاریخ انتشار : 3 آبان 1396
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب گفت: تاکنون بیش از ۸ هزار هکتار اراضی شهرستان زیر کشت پاییزه محصول گندم، جو و کلزا قرار گرفته است.
 شمسی، مدیر جهادکشاورزی شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، با اشاره به کشت پاییزه در شهرستان خنداب گفت: هر ساله بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت پاییزه می‌رود، که این کشت شامل محصولات گندم، جو و دانه روغنی کلزا است.

شمسی با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۸ هزار هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت پاییزه رفته است، بیان کرد: از ۳۴۰۰ هکتار اراضی شهرستان که به کشت گندم آبی اختصاص دارد، تاکنون ۲۵۱۰ هکتار اراضی زیر کشت پاییزه گندم رفته و از ۴ هزار هکتار اراضی گندم دیم نیز بیش از ۳ هزار هکتار تحت پوشش کشت پاییزه قرار گرفته است.

۲۷۰۰ هکتار از اراضی خنداب زیر کشت جو/کاشت ۱۶۰۰ کیلوگرم بذر کلزا در اراضی این شهرستان

وی افزود: بیش از ۳ هزار هکتار از اراضی شهرستان خنداب مختص به کشت جو است که از این میزان تاکنون ۲۷۰۰ هکتار به زیر کشت پاییزه محصول جو رفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب با اشاره به کاشت دانه روغنی کلزا در مزارع شهرستان خنداب گفت: ۲۷۷ هکتار از اراضی شهرستان مختص به کشت کلزا است و تاکنون بیش از ۱۶۰۰ کیلوگرم بذر کلزا بین کشاورزان تقسیم شده است.

شمسی با اشاره به قیمت بذر مورد نیار کشاورزان در سال جاری گفت: بذر مربوط به کشت پاییزه از طریق شرکت‌های خدماتی-حمایتی تامین می‌شود و تا به امروز ۲۵۰ تُن بذر گندم دیم و آبی و ۴۰ تُن بذر جو آبی بین کشاورزان در سطح شهرستان توزیع شده است، در حال حاضر هر کیلوگرم بذر گندم با قیمت تقریبی ۱۷۶۰ تومان و بذر جو نیز با قیمت نزدیک به ۱۱۶۰ تومان به فروش می‌رسد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب تصریح کرد: ۸۵۰ تُن کود شیمیایی پاییزه نیز برای استفاده کشاورزان به شهرستان حمل شده است.

شمسی گفت: سال زراعی گذشته ۳۶۰۰ هکتار از اراضی شهرستان به زیر کشت گندم آبی و ۴۲۰۰ هکتار نیز به زیر کشت گندم دیم رفت که به دلیل سرمازدگی در آذرماه میانگین برداشت در واحد سطح با کاهش جدی روبه‌رو شد، به همین دلیل سال گذشته ۶۸۰۰ تُن گندم از مزارع شهرستان برداشت شد که از این میزان  ۴۵۰۰ تُن گندم در انبارهای شهرستان ذخیره و مابقی به انبار شهرستان‌های مجاور حمل شد.  

وی در ادامه افزود: با توجه به سرمای احتمالی که امسال در پیش‌رو است به کشاورزان توصیه می‌شود در کنار استفاده از کودهای مغذی دست کم تا ۱۰ روز آینده کشت گندم خود را به اتمام برسانند.

ارائه تسهیلات ۱۵ درصدی برای خرید ادوات کشاورزی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب با اشاره به اعطای تسهیلات خرید ادوات نوین کشاورزی، خاطرنشان کرد: برای افزایش ضریب مکانیزاسیون کشت و ترویج خاک‌ورزی حفاظیتی، هر ساله تسهیلات ۱۵ درصدی خرید ادوات کشاورزی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد که دوره بازپرداخت این تسهیلات با توجه به مبلغ اخذ شده از سه تا پنج سال متفاوت است، این طرح مورد استقبال قابل توجه کشاوزان خندابی قرار گرفته است، به گونه‌ای که شهرستان خنداب در زمینه ارائه تسهیلات خرید ادوات کشاورزی جزو شهرستان‌های پیش‌رو است.

انتهای پیام/م

تگها: نسیم خنداب, اراضی کشاورزی شهرستان خنداب, کشت پاییزه, گندم, جو, کلزا

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *